Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1995.11.642 A biztosító mentesülése szempontjából a riasztó bekapcsolásának elmulasztása megalapozza a súlyos gondatlanságot [Ptk. 207. § (1) bek., 555. § (1) bek., 556. § (1) és (3) bek., 567. § (1) bek.].

A felperes keresetében azért kérte az alperest a peren kívüli megtérített összegen felül további 1 407 560 forint megfizetésére kötelezni, mert a BMW típusú személygépkocsiját 1991. augusztus 24-én Siófokon ellopták.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Tényként állapította meg, hogy a peres felek 1991. július 9-én kötöttek a személygépkocsira casco biztosítási szerződést. Ebben az alperes a felperes részére bevezetési kedvezmény címén 20%-os, a riasztó miatt pedig 5%-os, kedvezményt adott. Az extra tartozékokat magában foglaló melléklet 5. pontja 30 000 forint értékben tüntette fel a riasztóberendezést. A felperes este 22 óra tájban szállt ki a Petőfi sétányon az autóból, és azt a kulcs elfordításával bezárta, sem a fedélzeti komputert nem hozta azonban működésbe, sem a riasztót nem kapcsolta be. Mintegy egy óra múlva jött ki a kaszinó épületéből, és ekkor észlelte, hogy a gépkocsi nincs a helyén. A rendőrhatóság az elkövető személyét nem tudta megállapítani a nyomozás során, így azt megszüntette. Döntése indokolásában az elsőfokú bíróság utalt arra, hogy a felek közötti biztosítás feltételei nem tartalmaznak rendelkezést a felperes kármegelőzési teendőiről. A felperesnek az alperes mentesülését eredményező súlyosan gondatlan magatartásaként is csak az alkoholos befolyásoltság, a szakszerűtlen üzemeltetés és az elhanyagolt műszaki állapot szerepel a 10. cikkelyben. A bíróság megítélése szerint ezért a Ptk. 556. §-ának (1) bekezdését kellett alkalmazni, az általános élettapasztalatnak megfelelően értelmezve az a), illetve a d) pont tartalmát, a feltételektől függetlenül. A bíróság álláspontja szerint a felperes azzal a magatartásával, hogy az autó biztonsági berendezéseit nem kapcsolta be, olyan súlyosan gondatlan magatartást valósított meg, amely megkönnyítette a gépkocsi elvitelét. A gépkocsi fedélzeti komputere megakadályozta volna a saját motor használatát, a riasztó pedig az emelőberendezés használatát. Az alperes éppen ezeknek a berendezéseknek a használatára nyújtott kedvezményt azzal a céllal, hogy a kockázatot valamelyest csökkentse.

Az ítélet elleni fellebbezésében a felperes annak megváltoztatásával az alperes fizetési kötelezettségének megállapítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a perbeli jogvita elbírálására a szerződési feltételekben foglaltak az irányadók. Ezek tételesen tartalmazzák a súlyosan gondatlan magatartás eseteit, közöttük azonban nem szerepel a biztosítási berendezések használata, így erre hivatkozással az alperes mentesítése jogszerűtlen.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet eltérő indokolással hagyta helyben. Megállapítása szerint a biztosítási feltételek a súlyos gondatlanság körét taxatív módon tartalmazzák, így az még kiterjesztő értelmezéssel sem bővíthető. Az alperes mentesítését a biztosítási feltételeknek a kárenyhítési kötelezettségről szóló 9. cikkelye alapján tartotta megalapozottnak. Ennek 1. pontja szerint a felek megállapodhatnak a biztosított kármegelőzési és kárenyhítési teendőiben. A 3. pont úgy rendelkezik: ha a biztosított ezt a kötelezettséget megsérti, a biztosító mentesül a szolgáltatás teljesítésétől. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a peres felek a riasztó meglétét kétszeresen is a szerződés tartalmává tették azáltal, hogy nem csupán az extratartozékok felsorolásában szerepel, hanem erre figyelemmel az alperes a felperesnek 5%-os díjkedvezményt biztosított. Értelmezése szerint az alperes a díjkedvezmény nyújtásával azt kívánta kifejezésre juttatni, hogy a biztonsági berendezés megléte és működtetése számára a kockázatviselés szempontjából kedvezőbb feltételeket biztosít, ezáltal csökkenthet a lopáskár bekövetkeztének esélye. A bíróság szerint - a felperes előadásával ellentétben - a díjkedvezmény nem a riasztó meglétének puszta regisztrálását jelenti, hiszen ehhez elégséges lett volna annak extratartozékként való megjelölése. A kedvezmény elfogadásával a felperes a riasztó működtetését is vállalta. Ezzel ellentétes álláspont ugyanis azt jelentené, hogy a perbeli visszterhes biztosítási szerződés a díjkedvezmény ellentételeként semmilyen kötelezettséget nem írna elő számára. Tényként állapította meg a másodfokú bíróság azt is, hogy a perbeli parkolás körülményei kifejezetten indokolttá tették a biztonsági berendezés működésbe helyezését. Ennek elmulasztásával a felperes a szerződésben foglalt kármegelőzési kötelezettségét megsértette, az alperes ezért mentesül a szolgáltatás teljesítése alól.

A jogerős ítélet elleni felülvizsgálati kérelmében a felperes a jogszabálysértőnek tartott döntés megváltoztatásával az alperes marasztalását kérte. Véleménye szerint a másodfokú bíróság a biztosítási szerződés és annak feltételei téves értelmezése alapján hozta meg az ítéletét. Az általa elfogadott alperesi ajánlat semmiféle konkrét utalást, kötelezettséget nem tartalmaz a riasztó használatára. Ilyen kármegelőzési kötelezettség hiányában nem is kerülhetett sor annak megsértésére. Egyébként is úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

Ellenkérelmében az alperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!