A Debreceni Törvényszék B.762/2010/4. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 24. §, 74. §, 166. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 6. §, 331. §]
Hajdú-Bihar Megyei Bíróság, mint elsőfokú bíróság
8.B.762/2010/4. szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A ... Megyei Bíróság D. településen, a 2011. szeptember 20. és 26. napján megtartott nyilvános tárgyalás alapján meghozta a következő
í t é l e t e t:
A bíróság
a vádlottat
- D. településen, ... napján született, anyja neve: ..., D. település, ... szám alatti lakos, személyazonosító okmány száma: ..., magyar állampolgár -,
az emberölés bűntette előkészületének (Btk. 166. § (1) és (3) bekezdés) vádja alól
f e l m e n t i.
A bíróság elrendeli a vádlott kényszergyógykezelését, legfeljebb 5 (öt) év időtartamra.
A felmerült 169.614.- (százhatvankilencezer-hatszáztizennégy) Ft bűnügyi költséget a Magyar Állam viseli.
I n d o k o l á s
A vádlottal szemben a ... Megyei Főügyészség a Btk. 166. § (1) bekezdésében meghatározott, de a (3) bekezdés szerint minősülő és büntetendő emberölés bűntettének előkészülete miatt emelt vádat.
A bíróság az alábbi tényállást állapította meg:
A vádlott rokkant nyugdíjas, havi jövedelme ismeretlen. Nős, nincs kiskorú gyermeke. 7 osztályt végzett, szakképzettséggel nem rendelkezik. Vagyona egy ház, értéke ismeretlen. Büntetlen.
Az erősen látáskorlátozott vádlott világtalan feleségével él a D. település, ... szám alatti ingatlanon. Üldöztetéses téveszméi részeként évek óta közvetlen ingatlanszomszédjait gyanúsítja alaptalanul azzal, hogy kerítésén átmászva kertjéből a földjét ellopják, zöldségeit tönkre teszik, rózsáit átültetik, kertjét vízzel locsolják. Ilyenkor durván szitkozódik, agyonveréssel, megöléssel, házuk felgyújtásával fenyegeti őket.
A vádlott 2009 tavasza óta azzal is fenyegette a szomszédait, hogy lopásaik megakadályozása érdekében kerítésébe áramot fog vezetni. Ennek megvalósítása érdekében 2009-ben - pontosabban meg nem határozható időpontban - kerítését szöges drótokkal, és drótokkal, illetőleg lakóházát és melléképületét drótokkal vonta körbe, a kerítés fémszerkezetének nyúlványaira műanyag csöveket erősített, melyekbe fémdrótokat vezetett. Ily módon kerítése alkalmassá vált a villamosáram vezetésére.
Olyan rendszert alakított ki, hogyha abba áramot kapcsolnak, a kerítés bármelyik szakaszán, részén bármikor előfordulhat súlyos áramütés, ami alkalmas az emberi élet kioltására. Mivel kertekben szivattyús locsolási rendszereket üzemeltetnek, a locsolást végzőkre is potenciális veszélyt jelent, amennyiben az áram alatt lévő kerítésszakasz felső vezetékére locsolnak.
A vétlen és tudatlan személyek az esetleges fémrészek megérintésével áramütést szenvedhetnek, melynek halálos kimenetele is lehet.
A vádlott 2009. december 08. napján, vagy azt megelőzően - közelebbről meg nem határozható időpontban - áram alá helyezte a rendszert, melyet a szomszédok közül a szikrázásra felfigyelve L.I.-né és P.Z. észlelt, akik közül az előbbi szóvá is tette ezt a vádlottnak, azonban a kerítés közelébe nem mentek.
A vádlott lakóingatlanán egy fázisú hálózat van kiépítve, ennek feszültsége 230-240 V között van, a szolgáltatói hálózat terhelésétől függően. Amennyiben az emberi testen - szíven - 0,05 ampernél nagyobb áram halad át, az lehet halálos kimenetelű áramütés is. Jelen esetben a legkisebb kialakulható áramértékek figyelembevételével is nagyobb mértékű áramerősség jelentkezik, 0,077 amper, így biztosra vehető a halálos kimenetelű áramütés létrejötte.
Száraz, nem esős időben csak a felső huzalok megérintése esetén jöhet létre halálos áramütés. Esős időben, vagy locsolás alkalmával a kerítésen a drótokról lefolyó víz ráviheti a feszültséget a kerítés alsó részeire is. Annak korrodáltsága miatt nem számítható ki a feszültség nagysága, továbbá a keletkező áram értéke, de becsléssel körülbelül 110-120 V alakulhat ki.
Bár az ingatlan rendelkezett védelmi relével, mely a halálos áramütés megakadályozására szolgálna, azonban ez nem működőképes. Vizes esetben az átmeneti szigetelési ellenállás lecsökken és a 230 V feszültség a fém kerítés elemekre kerülhet, az annak, aki megérinti, szinte bizonyossággal hatá ros módon halálos balesetet okoz.
Ez az állapot azért is veszélyes, mert az ingatlan ... betáplálási részén felszerelt áramvédő kapcsoló, FIrelé nem működik az elégtelen védő földelés miatt. A kerítésbe vezetett feszültség esetén a szivárgó áram értéke nem nagy, értéke akkor fog megnövekedni, ha a vezetékhez hozzáér. Száraz időben ez minimum 0,13 amper, vizes esetben 1,53 amper. Mindkét eset azonnali halálos áramütést jelent, tekintettel arra, hogy a villamos főbiztosító és a biztonsági relé sem fog leoldani. Vízsugár vagy esőzések idején a személyek a kerítést legfeljebb 0,73 méter távolságra közelíthetik meg. Ezen belül már jelentkezhetnek az áramütés jelei, amelyek először egy csípős érzést okoznak, de ha közelebb kerülnek a kerítéshez, akkor már a megemelkedett feszültség és a szervezeten átfolyó áram akár halálos áramütést is előidézhet.
A vádlott a bűncselekmény elkövetését és a bűnösségét tagadta, védekezésként előadva, hogy a szomszédai felé tett fenyegetéseket nem gondolta komolyan, illetőleg őt is ért a részükről hasonló - házának felgyújtására irányuló - fenyegetés.
A bíróság a vádlott védekezését nem fogadta el.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!