Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27281/2016/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. Bíró: Müllerné dr. Hradszky Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

*Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27281/2016/6.*, Székesfehérvári Törvényszék Kf.11/2017/7., Kúria Kfv.37028/2018/4., 24/2023. (XII. 5.) AB határozat

***********

Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

10.K.27.281/2016/6.

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság felperesi képviselő neve meghatalmazott hozzátartozó (címe) által képviselt felperes neve(címe) felperesnek - dr. Tiringer Éva jogtanácsos által képviselt I.rendű alperes neve(I.rendű alperes címe szám alatti) alperes ellen, földügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránti perben meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi, hogy az alperesnek 15 napon belül fizessen meg 15.000,- (tizenötezer) Ft perköltséget és az adóhatóság külön felhívására 30.000,- (harmincezer) Ft feljegyzett eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt a Székesfehérvári Törvényszékhez címzett, de a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 3 példányban benyújtott fellebbezéssel lehet élni.

A másodfokú bíróság az ügy érdemében tárgyaláson kívül határoz, a felek bármelyikének kérelmére azonban tárgyalást tart. Tárgyalás tartását a fellebbező fél a fellebbezésében, illetve az ellenfél csatlakozó fellebbezésének (fellebbezési ellenkérelmének) kézhezvételétől számított 8 napon belül, a fellebbező fél ellenfele pedig a fellebbezés kézhezvételétől számított 8 napon belül kérheti. A határidő elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye.

A másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálhatja a fellebbezést, ha a fellebbezés csak a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, vagy csak az ítélet indokolás ellen irányul.

I n d o k o l á s

A bíróság a felperes keresetlevele, az alperes nyilatkozata és a perbe becsatolt közigazgatási iratok alapján az alábbi tényállást tárta fel.

... 203. november 19-én kelt végrendeletében halála esetére úgy rendelkezett, hogy minden a halálakor meglévő ingó és ingatlan vagyona (...) örökösévé felperes neve alatti lakost nevezi. Döntését meg is indokolta.

Az örökhagyó 2015. május 16-án elhunyt. ... közjegyző megkereste a I.rendű alperes nevet Földhivatali Főosztályát a 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Fftv.) 34.§ (1) bekezdése és a 2013. évi CCXII. törvény (a továbbiakban: Fétv.) 43.§ (2) bekezdése alapján, a hagyatékhoz tartozó földek tulajdonjogának végintézkedéssel történő megszerzése jóváhagyására vonatkozó hatósági bizonyítvány kiadása végett. Abban megjelölte az örökhagyó hagyatékát képező ingatlanokat. Csatolta továbbá a ... Kormányhivatal ... Járási Hivatalának 2016. március 22-én kelt határozatát, amely szerint a végrendeleti örököst a földműves nyilvántartásba felvették.

A I.rendű alperes neve a 2016. június 28-án kelt 572.239-2/2016. számú határozatával a hatósági bizonyítvány kiadását megtagadta. Hivatkozott az Fftv.34.§ (3) bekezdésére, miszerint a mezőgazdasági igazgatási szerv azt vizsgálja, hogy az örökös szerzőképessége fennáll-e és a végintézkedés nem eredményezi-e a tulajdonszerzési korlátozás megsértését vagy megkerülését.

Döntése alapjául az Fftv.10.§ (2) bekezdését jelölte meg, miszerint a földművesnek nem minősülő belföldi természetes személy akkor szerezheti meg a föld tulajdonjogát, ha a birtokában álló földterület nagysága a megszerezni kívánt földterület nagyságával együtt nem haladja meg az egy hektárt. Ezen jogszabályhely alapján rögzítette, hogy a felperes birtokában az eljárás folytatásakor 4 hektár 6472 négyzetméter terület volt, amely az öröklés megindultakor már a tulajdonát képezte. A végintézkedés útján további 33 hektár 9.652 négyzetméter területű föld kerülne a tulajdonába.

A felperes szerzőképességét 2016. május 16-a napjával - vagyis az örökhagyó halálának napján - kell vizsgálni. Ennek indokául megjelölte a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 7:1.§-át, miszerint az ember halálával hagyatéka, mint egész száll át az örökösre. A 7:87.§ pedig kimondja, hogy az öröklés az örökhagyó halálával nyílik meg.

Az öröklés megnyíltakor 2015. május 16-án a felperes nem volt földművesként nyilvántartásba véve, arra a 2016. március 23-i keltezésű határozattal került sor, így tulajdon szerzésére az Fftv.10.§ (2) bekezdése vonatkozik. Megállapítható, hogy a hagyaték megnyílta időpontban már több, mint egy hektár földterület volt a tulajdonában, földműves regisztráció nélkül további földingatlan tulajdonának megszerzése - akár végrendeleti öröklés útján is - a földforgalmi törvény 10.§ (2) bekezdésébe ütközik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!