Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2006.7.231 A választópolgárok megtévesztésére alkalmas a párt ügyvivőjének sajtótájékoztatóján tett azon kijelentése, hogy "ez a kormány szüntette meg a sorkötelezettséget"; ez a kijelentés sérti a Ve. jóhiszemű joggyakorlásra vonatkozó alapelvét [1997. évi C. tv. 3. §].

T. Z. a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 3. §-ának d) pontjára alapítottan azért nyújtott be kifogást az Országos Választási Bizottsághoz (a továbbiakban: OVB) , mert az Sz. párt ügyvivője a 2006. március 22-én tartott sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a párt valódinak látszó behívóparancsot küld azoknak a fiataloknak, akiket érintene a sorkötelezettség, ha azt nem törölték volna már el. Az Sz. párt ezzel a magatartásával rosszhiszeműen félrevezeti a fiatalokat, azt a hamis látszatot kelti, mintha pusztán a liberálisokon múlott volna a sorkatonaság eltörlése. A kérelmező kifogásában sérelmezte az ügyvivő sajtótájékoztatón tett azon kijelentését is, hogy "ez a Kormány szüntette meg a sorkötelezettséget", amely azt a benyomást kelti, mintha az Sz. párt érdeme lenne a sorkatonai szolgálat eltörlése.

Az OVB határozatával a kérelmező kifogását érdemi vizsgálat nélkül elutasította. Határozata indokolásában megállapította, hogy a kifogás egy olyan kampányanyaggal kapcsolatban került benyújtásra, amelynek terjesztését még nem kezdték meg, ezért a választópolgárok megtévesztésére nem kerülhetett sor. A jövőben vélelmezett jogsértések megállapítását a Ve. nem teszi lehetővé, ezért a kifogást - időelőttisége miatt - az OVB érdemi vizsgálat nélkül elutasította.

A kérelmező bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet nyújtott be az OVB határozata ellen, amelyben kérte a határozat megváltoztatását annak megállapításával, hogy az Sz. párt megsértette a Ve. 3. §-ának d) pontjában rögzített jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét.

Előadta, az Sz. párt azzal a magatartásával, hogy valódinak látszó behívóparancsot küld a fiataloknak, rosszhiszeműen félrevezeti őket. A Ve. alapelvi rendelkezéseit sértő magatartásával azt a hamis látszatott keltette, mintha pusztán a liberálisokon múlott volna a sorkatonaság eltörlése és ahhoz nem lett volna szükség az ellenzéki képviselők támogatására. Az Sz. párt állításaival szemben az Országgyűlés a 2004. november 8-ai ülésén az Alkotmány módosításával és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény megalkotásával törölte el a sorkötelezettséget. A törvények elfogadásához az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatára volt szükség, így a 20 fős pártfrakció az ellenzék támogatása nélkül nem vihette volna végbe szándékát.

A kérelmező felülvizsgálati kérelmében hivatkozott arra, hogy a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvének sérelme már a párt ügyvivője által tartott sajtótájékoztató időpontjában megvalósult, ezért a kifogást nem lehetett volna érdemi vizsgálat nélkül elutasítani.

A felülvizsgálati kérelem részben, az alábbiak szerint alapos. A Ve. 3. §-ának d) pontja értelmében a választási eljárás szabályainak alkalmazása során a választásban érintett résztvevőknek érvényre kell juttatniuk a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét.

Helyesen állapította meg az OVB határozata indokolásában, hogy a kifogásban felhozott valódinak látszó behívóparancs terjesztését (kiküldését) az Sz. párt nem kezdte meg; a jövőbeni vélelmezett jogsértések megállapítását a Ve. nem teszi lehetővé.

T. Z. azonban az Sz. párt sajtótájékoztatóján elhangzottakat is sérelmezte kifogásában; tévedett ezért az OVB, hogy a kifogás sajtótájékoztatóra vonatkozó részét érdemben nem vizsgálta, illetőleg bírálta el határozatában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!