Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1990.7.256 I. A sajtóhelyreigazítási kötelezettség nem kerülhető úgy meg, hogy a sajtóközlemény a valótlan tényállítást nem mint teljesen bizonyosat közli, hanem célzásokkal és utalásokkal feltételezhető tényként állítja [Ptk. 79. § (1) bek.].

II. A bíróság által megállapított szövegű sajtóhelyreigazítás akkor tölti be rendeltetését, ha a kifogásolt tényállítások valóságsértő voltát félre nem érthető módon közli [Pp. 345. § (3) bek.].

Az Sz. Megyei Néplap "Egy munkanélküli különös története" címmel és a "Szálak a főnökökhöz vezettek" alcímmel cikket közölt. A cikk egészében - az egymással összetartó részeit összefüggésükben tekintve - lényegében a következőket tartalmazza.

Az elmúlt év júniusában építőanyagok tűntek el a termelőszövetkezet raktárából és építési területeiről. A nyomok az akkori építésvezetőnek, J. J-nek a lakásához vezettek, és ellene az építőanyagok jogtalan eltulajdonítása miatt indult rendőrségi nyomozás. A cikk ezzel kapcsolatban azt közli, hogy az idő tájt több termelőszövetkezeti vezető is építkezni kezdett, és mindebből azt lehet következtetni: "Talán képzelődés, de a szálak a főnökökhöz vezettek". A továbbiakban a cikk az M. J. mezőőrrel szemben megindított két fegyelmi eljárást azzal hozza összefüggésbe, hogy a cikkben állított visszaélésekkel kapcsolatban ő feljelentést tett. A cikk írójának véleménye az, hogy a fegyelmi, majd pedig a döntőbizottsági eljárás szabálytalan volt, a mezőőrrel szemben hozott intézkedések törvénytelenek, visszaélés esetén a termelőszövetkezeti tagok és a vezetők nem azonos elbírálásban részesülnek. Közli azt is, hogy mindkét fegyelmi határozatot helybenhagyták.

A teremlőszövetkezetet képviselő termelőszövetkezeti elnök az iratokhoz F/l alatt csatolt levelében kért a lap szerkesztőségétől helyreigazítást azzal az indokkal, hogy szövetkezetük ellen semmiféle eljárás nem indult.

Helyreigazítást igényelt a főagronómus is a periratokhoz F/5 alatt csatolt levélben, azzal az indokkal, hogy a mezőőr ellen az őrizetére bízott ártéri terület engedély nélküli elhagyása miatt indult fegyelmi eljárás. Helyreigazítást kértek a lap szerkesztőségétől a szövetkezetnél működő döntőbizottság, a szövetkezet ellenőrző bizottsága nevében eljárt személyek is a periratokhoz F/2, F/3 és F/4 alatt csatolt telexmásolat szerint. Az alperes a helyreigazítást megtagadta.

A felperes keresetlevelében kérte kötelezni az alperest helyreigazításra az F/l és F/5 alatt csatolt helyreigazítási kérelmének megfelelően.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokon eljárt megyei bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 8 napon belül a lap egy szombati számának 4. oldalán, annak felső részében helyreigazító nyilatkozatot jelentessen meg. Az ítélet rendelkező részében előírt terjedelmes szövegű helyreigazítási részben megismétli a kifogásolt közleményben foglaltakat, és lényegében azt állapítja meg, hogy a cikk az építőanyagokkal kapcsolatos cselekményekben nem érintett termelőszövetkezeti vezetőkről valótlan következtetéseket tartalmaz. A cikkben szereplő fegyelmi és döntőbizottsági eljárásokkal kapcsolatban pedig bíróság előtt van eljárás folyamatban. Jogerős bírósági döntés hiányában a felperes vezetősége és a döntőbizottság eljárásának megalapozottsága, törvényessége vonatkozásában nem lehet állást foglalni. Ez okból az alperesnek a helyreigazító nyilatkozatában ki kell jelentenie, hogy a fegyelmi eljárás (helyesen a bíróság előtti per) jogerős befejezését követően az ügy ismertetésére visszatér.

A megyei bíróság a felperes keresetét ezt meghaladóan elutasította.

Ítéletének indokolásában a tanúvallomások, az Sz. Megyei Népi Ellenőrző Bizottság által a felperesnél folytatott vizsgálat és a nyomozásra vonatkozóan beszerzett adatok mérlegelésével azt állapította meg, hogy az alperes nem tudta bizonyítani a felperesi vezetőkkel szemben a cikkben felhozott állításokat. A felperes egyik részlegvezetőjével szemben folyó nyomozati eljárás tényét a cikk hamis színben tüntette fel, úgy, hogy a szövetkezet nem érintett vezetői részéről történt visszaélés.

A megyei bíróság kifejtette, az alperes nem tudta bizonyítani azt sem, hogy a fegyelmi ügyek megindítása a mezőőr korábbi feljelentésével volt összefüggésben, és emiatt indítottak ellene eljárást. A megyei bíróság szerint azonban a felperes nem ennek kimondását kérte, hanem az elszenvedett joghátrányt annak helyreigazításával kérte orvosolni, hogy az eljárás nem fejeződött be jogerősen. A bíróság a helyreigazítás szövegében részletezte a fegyelmi eljárást, kiemelve azt, hogy az eljárás jogerősen még nem fejeződött be. A fegyelmi eljárás (helyesen: az ezzel kapcsolatos bírósági eljárás) eredményének közzétételére vonatkozó kötelezettséget pedig arra hivatkozva állapította meg, hogy az alperes az egyezségi tárgyalások alkalmával az elől nem zárkózott el. A kereset részbeni elutasításával kapcsolatban a megyei bíróság részletesen kifejtette, hogy melyek a cikknek azok az egyéb tényállásai, amelyek a valóságnak megfelelnek" és emiatt helyreigazításukra nincsen alap.

Az ítélet marasztaló része ellen az alperes fellebbezett. Kérte az ítélet részbeni megváltoztatását, a kereset teljes elutasítását. Azzal érvelt, hogy a felperesi vezetőkkel szemben bizonyított a gyanú felmerülése, ezzel kapcsolatban állításainak bizonyítására tanúkat kért meghallgatni. Hivatkozott tovább arra, hogy a cikkben a felmerült gyanúval kapcsolatos kételyének kifejezést adott a "talán képzelődés" kijelentésével. Azzal is érvelt, hogy a cikkben M. J. véleményét közölte, és szerinte nem rendelhető el helyreigazítás akkor, ha valakinek a közlését írják le.

A felperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú ítélet fellebbezett részének a helybenhagyását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!