Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bfv.365/2011/6. számú határozata csalás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 12. §, 64. §, 318. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 427. §] Bírók: Horváth Ibolya, Mészár Róza, Szabó Péter

A határozat elvi tartalma:

A részesség járulékos jellegéből következően több tettes által elkövetett, több alapcselekmény esetén a részesi elkövető személyének azonossága az ő vonatkozásában akkor sem eredményez folytatólagosságot, ha egyébként az alapcselekmények rövid időközökben elkövetettek, a részesi akaratelhatározás egységes és a sértett személye is azonos, a részes bűncselekményeinek rendbelisége és minősítése a tettesi alapcselekményhez igazodik. Csalás bűntettében a terhelt bűnösségét felbujtóként megállapító jogerős határozatok anyagi jogszabálysértő voltának megállapítása mellett folytatólagosnak minősített cselekménynek a felbujtó tekintetében 4 rendbeliként minősítése és a törvénysértően súlyos büntetés mérséklése, a megfelelő jövedelem, illetve vagyon hiányában kiszabott pénzmellékbüntetés mellőzése.

Kapcsolódó határozatok:

Tatabányai Járásbíróság B.863/2006/45., Tatabányai Törvényszék Bf.315/2007/10., Kúria Bfv.604/2010/8. (BH 2011.5.123, EH 2010.2214), *Kúria Bfv.365/2011/6.*

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Bfv.I.365/2011/6. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2011. év szeptember hó 6. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t:

A csalás bűntette és más bűncselekmények miatt a terehelt és társai ellen folyamatban volt büntető ügyben a II. rendű terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Tatabányai Városi Bíróság 6.B.863/2006/45. számú, és a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 2.Bf.315/2007/10. szám ítéletének a II. rendű terheltre vonatkozó részét megváltoztatja:

a terhelt cselekményeit 4 rendbeli, a Btk. 318.§ (1) bekezdésébe ütköző és a (4) bekezdés a) pontja szerint minősülő, felbujtóként elkövetett csalás bűntettének, valamint 4 rendbeli, a Btk. 276. §-ába ütköző, felbujtóként elkövetett magánokirat-hamisítás vétségének minősíti;

a vele szemben kiszabott börtönbüntetés tartamát 2 (kettő) év 3 (három) hónapra, a közügyektől eltiltás tartamát 3 (három) évre enyhíti;

a pénzmellékbüntetés kiszabását mellőzi;

egyebekben azokat hatályában fenntartja.

A felülvizsgálat során felmerült 7.500 (hétezer-ötszáz) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s:

A Tatabányai Városi Bíróság a 2007. április 6-án kihirdetett 6.B.863/2006/45. számú ítéletével a II. rendű terheltet bűnösnek mondotta ki 4 rendbeli üzletszerűen elkövetett, nagyobb kárt okozó csalás bűntettében és 4 rendbeli magánokirat-hamisítás vétségében, mint felbujtót. Ezért halmazati büntetésül egy évi - végrehajtásában négy évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 400.000 Ft pénzmellékbüntetésre ítélte azzal, hogy a mellékbüntetést meg nem fizetés esetén ezer forintonként egy-egy nap szabadságvesztésre kell átváltoztatni; emellett vele szemben 2.013.483 Ft vagyonelkobzást is elrendelt és bűnügyi költség megfizetésére is kötelezte.

A városi bíróság ítéletében rögzítette, hogy a II. rendű terhelt elvált, két kiskorú és egy nagykorú gyermeket tart el. Vasgyűjtésből havi 70-80.000 forintra tesz szert. Egy használt személygépkocsit lízingel, amelynek havi díja 32.000 Ft.

Büntetett előéletű; a Tatabányai Városi Bíróság 2005-ben előbb adócsalás bűntette miatt pénzbüntetésre, majd a 2005. november 24. napján jogerőre emelkedett ítéletével súlyos testi sértés bűntette miatt hét hónapi - végrehajtásában két évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte.

Az e terheltre vonatkozó ítéleti tényállás lényege a következő (tényállás III/2. pontja):

Az Osztrák Szövetségi Köztársaság és a Magyar Köztársaság között 2000. október 24-én Bécsben született megállapodás szerint az Osztrák Szövetségi Kormány gondoskodik arról, hogy az általa létrehozott Alap 672.000.000 osztrák schilling értékhatárig a Magyarországi Közalapítvány) keresztül egyszeri pénzjuttatásban részesítse azon természetes személyeket, akiket a nemzeti-szocialista rendszer a mai Osztrák Köztársaság területére deportált és rabszolga - vagy kényszermunkára kötelezett, deportálásuk időpontjában magyar állampolgárok voltak és 2000. február 15-én állandó lakóhelyük a Magyar Köztársaság területén volt, vagy magyar állampolgársággal rendelkeztek. Amennyiben a juttatásra jogosult személy 2000. február 15-én, vagy azután hunyt el, helyére a törvény szerinti örökösök léphetnek.

A kérdőív a sérelmet szenvedett személy adatait és a deportálásra, illetőleg a kényszermunkára vonatkozó kérdéseket tartalmazta, amelyekre a kérelmezőnek a lehető legrészletesebben kellett válaszolnia.

A kérelmeket korabeli hiteles dokumentumokkal (levente- igazolvány, katonakönyv), vagy két olyan tanú jegyzőkönyvbe foglalt egybehangzó nyilatkozatával kellett alátámasztani, akik a kérelmezővel együtt szenvedték el a megpróbáltatásokat. A két tanú egybehangzó nyilatkozatát tartalmazó jegyzőkönyv hitelesítésére közjegyző, polgármesteri hivatal, vagy cigány kisebbségi önkormányzat képviselője volt jogosult. A hitelesítő az aláírásával azt igazolta, hogy a kérelmező és a két tanú előtte egybehangzóan adták elő, hogy együtt szenvedték el a megpróbáltatásokat.

2003-ban és 2004-ben I. r. terhelt a T. Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnökeként jogosult volt az Alaphoz benyújtandó kárpótlási kérelmek mellékletét képező jegyzőkönyvek hitelesítésére; a jegyzőkönyvek aláírásával és hitelesítésével igazolta azt, hogy a kérelmező és a két tanú egymás jelenlétében nyilatkozta az abban rögzítetteteket.

A II. rendű terhelt jogtalan haszonszerzés végett rábírta az ismerősei körébe tartozó VIII. r., IX. rendű, XIV. r. és XV. rendű terhelteket, hogy jogosulatlanul kárpótlási igényt nyújtsanak be az Alaphoz; e terhelteket nem hurcolták Ausztriába kényszermunkára és erről a II. rendű terhelt tudomással bírt. A kérelmezőket - XIV. r. terhelt kivételével - ő fuvarozta az önkormányzat irodájába, míg a XIV. r. terhelt nem is járt ott. A kérelmezők előre kitöltött, valótlan adatokat tartalmazó okiratokat írtak alá, amelyeket az I. r. terhelt hitelesített.

Így e terheltek 2003. augusztus 25. - egy esetben 2003 október 25. - napján kelt és 2004. február 27. napján megismételt kérelmükben jogtalan haszonszerzés végett megtévesztették az Alapot és jogosulatlanul igényeltek kárpótlást.

Az Alap a Közalapítvány útján a kárpótlás összegeként 2004. október 27-én a XIV. rendű terhelt számlájára 2543.55 eurót (629.070 forintot), 2004. október 28-án a VIII. r. és a IX. r. számlájára 2543.55-2543.55 eurót (627.646-627.646 forintot), 2004. december 13-án XV. r. terhelt számlájára ugyancsak 2543.55 eurót (629.121 forintot) utalt át.

A kárpótlási összegből a XIV. r. terhelt 229.070 forintot, VIII. r. és IX. r. terhelt 477.646-477.646 forintot, XV. r. 429.121 forintot adott a II. rendű terheltnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!