Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2007.6.191 A bíróság a szerződés semmisségét olyan okból is megállapíthatja, melyre a felek nem hivatkoztak, ha a perben rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a semmisségi ok fennállása megállapítható [Pp. 3. § és 215. §; Ptk. 234. §].

A felperesek a B., F. u. I. félemelet Z. szám alatt található lakásingatlanukat önkormányzati kölcsön igénybevételével vásárolták, melyet jelzálogjog biztosított. A felperesek a kölcsönt visszafizetni nem tudták, ezért az önkormányzat velük szemben végrehajtási eljárást indított. Az I. r. felperes az általa vezetett betéti társaság alkalmazottainak munkabérrel tartozott. A felpereseknek a lakás fenntartásával kapcsolatban is volt tartozásuk.

A lakásra elrendelt végrehajtás elkerülése és adósságaik rendezése érdekében a felperesek kölcsönt akartak felvenni. Pénzintézetnél és különböző magánszemélyeknél azonban próbálkozásaik nem jártak sikerrel.

2003. október 1-jén az I. r. felperes egyik alkalmazottjának ismerőse megkereste az alperes élettársát a felperesek részére kölcsön folyósítása érdekében.

A felperesek állításuk szerint 2 000 000 forintot kaptak kölcsön három hónapra havi 22%-os kamattal az alperes élettársától, melyből 100 000 forint ügyvédi díjat kifizettek. A kölcsön biztosítására a tulajdonukban álló ingatlanra adásvételi szerződést kötöttek azzal, hogy 2003. december 31-éig azt az okiratban szereplő 8 000 000 forint vételárért visszavásárolhatják.

Álláspontjuk szerint az adásvételi szerződés színlelt volt, a felek szerződési akarata hiányzott. A szerződés valójában kölcsönszerződés volt, ezért - még a visszavásárlásra nyitva álló határidő leteltét megelőzően előterjesztett - keresetükkel a szerződés érvénytelenségének a megállapítását kérték annak színlelt voltára hivatkozva, és ennek megfelelően kérték az eredeti állapot helyreállítását, az ingatlan tulajdonjogának nevükre történő bejegyzését.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Állította, hogy az adásvételi szerződés megkötésekor a felpereseknek 8 000 000 forint kölcsönt adott és ennek biztosítékaként kötötték meg az adásvételi szerződést. Akaratuk arra irányult, hogy amennyiben a felperesek a kölcsönt nem fizetik vissza, a lakás tulajdonjogát megszerezze.

Viszontkeresetében a felperesek kötelezését kérte a perbeli lakás kiürítésére és birtokbaadására, valamint 2004. január 1-jétől a birtokbaadás napjáig havi 40 000 forint használati díj és a középarányos időtől járó késedelmi kamat megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a felek között 2003. október 1. napján létrejött szerződés érvénytelen. A felperesek ezt meghaladó keresetét és az alperes viszontkeresetét elutasította.

A perben felmerült bizonyítékok alapján azt látta megállapíthatónak, hogy a felek között kölcsönszerződés jött létre, melynek alapján Sz. J. az I. r. felperesnek 1 900 000 forintot adott át. A kölcsönadó a felperesek súlyos anyagi helyzetét kihasználta, ezért a kölcsönszerződés a Ptk. 202. § és a 200. § (2) bekezdése alapján, mint uzsorás és jóerkölcsbe ütköző szerződés semmis. A felperesek tulajdonjoga bejegyzésének a tűrésére azért nem kötelezte az alperest, mert tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba még nem került bejegyzésre, azt csak széljegyként tartják nyilván.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett rendelkezését nem érintve, a fellebbezett rendelkezését megváltoztatta és a keresetet elutasította. A felpereseket kötelezte, hogy az ingatlant harminc napon belül adják az alperes birtokába és 2004. január 1-jétől 2006. december 31-éig 1 440 000 forint és ennek 2005. június 15-étől járó kamatát, valamint 2007. január 1-jétől a kiürítésig havi 40 000 forint használati díjat fizessenek meg.

Indokolása szerint a felperesek keresetükben kizárólag az adásvételi szerződés színleltségére hivatkoztak. Ezért a bíróság csak ezen a jogcímen vizsgálhatta a szerződés érvénytelenségét.

Megállapította, hogy a szerződés a felek valós ügyleti szándékát tükrözi, a felperesek a kölcsönszerződés fedezetének biztosítására kötöttek ingatlanukra adásvételi szerződést. Azt a jogkövetkezmények ismeretében írták alá és az a körülmény, hogy a kölcsön visszafizetésében alaptalannak bizonyuló módon bizakodtak, a szerződés érvényességét nem érinti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!