Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.4.187 I. Ha a vevő valamely ingatlan tulajdonjogának megszerzéséhez - számolva a forgalmi értéket esetleg meghaladó vételárral is - következetesen ragaszkodik, az adásvételi szerződés létrejöttéhez való fokozott érdekeltsége folytán feltűnő értékaránytalanságra hivatkozással a szerződést alappal csak akkor támadhatja meg, ha az értékaránytalanság kirívóan nagy [Ptk. 201. § (2) bek.].

II. A feltűnő értékaránytalanság címén való megtámadási jog visszaélésszerű gyakorlása oly módon, hogy a vevő a vásárolt ingatlant a vételárat meghaladó mértékben jelzálogjoggal megterheli, ezzel az eladót megfosztja attól a lehetőségtől, hogy az eredeti állapot helyreállítása iránt ellenkérelmet terjesszen elő [Ptk. 5. §, 237. § (1) bek., 201. § (1) bek.].

A felperes elhatározta, hogy vállalkozást hoz létre. Ipari telephely céljára alkalmas területtel azonban nem rendelkezett, ezért felkereste az alperes igazgatóját, és vételi ajánlatot tett a mintegy 3600 m2 területű ingatlanra. Az alperes az ingatlan értékesítésétől nem zárkózott el, és az ingatlan eladási árát 5 000 000 forintban jelölte meg. Ezt követően a felperes több ingatlant is megtekintett, azokat azonban a tervezett vállalkozás telephelyének céljára nem találta alkalmasnak. Ezután ismét felkereste az alperest, aki - alku eredményeként - 4 000 000 forint vételár mellett hajlandónak mutatkozott az ingatlan értékesítésére. Ilyen előzmények után az 1990. október 3-án megkötött adásvételi szerződéssel az alperes átruházta az ingatlan tulajdonjogát a felperesre 4 000 000 forint vételárért. Miután a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartási átvezetése megtörtént, a felperes az ingatlant összesen 18 000 000 forint erejéig jelzálogjoggal és annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalommal megterhelte.

A felperes felkérésére egy ingatlanforgalmi szakértő szakvéleményt készített, melyben a megvásárolt ingatlan forgalmi értékét 1 220 000 forintra tette. E szakvéleményre alapítottan a felperes az adásvételi szerződést a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás feltűnő értékkülönbségére hivatkozva megtámadta. Keresetében a felperes az adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítását és annak 2 000 000 forint vételár mellett történő érvényessé nyilvánítását, s ennek megfelelően az alperes 2 000 000 forint visszafizetésére való kötelezését kérte. Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Az elsőfokú bíróság ítéletében a felek szolgáltatásainak feltűnő aránytalansága miatt érvénytelen szerződést érvényessé nyilvánította, és kötelezte az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 800 000 forintot, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Ítéletének indokolása értelmében a perben alkalmazott igazságügyi szakértő összehasonlító adatokkal is megfelelően alátámasztott véleménye szerint a szerződéskötés időpontjában az ingatlan forgalmi értéke 2 600 000 forint volt, szemben a szerződésben kikötött 4 000 000 forint vételárral. A továbbiakban kifejtette, hogy az állandóan követett bírói gyakorlat szerint a 30%-ot meghaladó értékkülönbözetet lehet feltűnően nagynak tekinteni, így az adott esetben mutatkozó 35%-os értékkülönbség miatt a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdése alapján a szerződés megtámadását alaposnak tekintette, és a Ptk. 237. §-ának (2) bekezdése alkalmazásával a szerződést 3 200 000 forint vételár mellett nyilvánította érvényessé. Rendelkezését azzal indokolta, hogy az érvénytelenség oka a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás közötti különbözet 35%-ról 15%-ra történt leszállításával volt kiküszöbölhető.

Az ítélet ellen - annak megváltoztatása és a kereset teljes elutasítása végett - az alperes fellebbezett. Álláspontja szerint a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás között az értékkülönbözet akkor feltűnően nagy, ha az legalább az 50%-ot meghaladja, így tévedett az elsőfokú bíróság, amikor feltűnően nagynak tekintette a 35%-os értékkülönbözetet. Hivatkozott továbbá arra is, hogy a bíróság a határozatának meghozatalakor kizárólag a feltárt forgalmi adatok vizsgálatára szorítkozott, és figyelmen kívül hagyta a szerződéskötés körülményeit.

A felperes a per főtárgya tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását kérte. Csatlakozó fellebbezést terjesztett elő, melyben a keresetét felemelve a marasztalási összeg után - a vételár felvételétől - a törvényes mértékű késedelmi kamat megfizetésére is kérte az alperes kötelezését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!