Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Pf.20126/2019/8. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 157. § (1) bek., 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 209. § (1) bek.] Bírók: Gáspárné dr. Baranyabán Judit, Kutasi Tünde, Vogyicska Petra

Pécsi Ítélőtábla

Az ügy száma: Pf.VI.20.126/2019/8.

A felperes: felperes (cím2.)

Az alperes: alperes. (cím1.)

Az alperes képviselője: ügyvédi Iroda (ügyintéző: Jogi_képviselő4 ügyvéd, cím3.)

A fellebbezést előterjesztő fél: felperes (50. sorszám alatt benyújtott, Pf. 5. és Pf. 6. sorszám alatt kiegészített)

A per tárgya: szerződés érvénytelenségének megállapítása

Az elsőfokú bíróság: Szolnoki Törvényszék

A fellebbezéssel támadott határozat száma: 6.P.21.236/2018/49.

Í t é l e t

A másodfokú bíróság a referenciaadatok törlése iránti kereset tárgyában a pert megszünteti, és az elsőfokú bíróság ítéletét ebben a részében hatályon kívül helyezi.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét azzal a pontosítással hagyja helyben, hogy az érvényessé nyilvánított kölcsönszerződés induló ügyleti kamatának százalékos mértéke 7,67%.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg az alperesnek 151.400 (egyszázötvenegyezer-négyszáz) forint másodfokú perköltséget, valamint az államnak - az illetékes állami adóhatóság felhívására - 381.600 (háromszáznyolcvanegyezer-hatszáz) forint le nem rótt fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

[1] A felperes 2006. június 12. napján személygépjármű vételárának finanszírozására kötött deviza alapú kölcsönszerződést az alperes jogelődjével, a Zrt1.-vel. A 120 hónap futamidőre nyújtott kölcsön összege 3.570.000 forint volt, devizaneme svájci frank, a havi törlesztőrészlet 42.911 forint, a teljes hiteldíjmutató 8,81%. A kölcsönszerződést az alperes jogelődjének képviseletében meghatalmazás alapján tanú, a gépjárműkereskedés értékesítő munkatársa írta alá.

[2] A kölcsönszerződés VII. pontjában a felperes vételi jogot engedett a hitelező részére a kölcsön tárgyát képező gépjárműre az Általános Szerződési Feltételek (a továbbiakban: ÁSZF) 68-81. pontjaiban meghatározott feltételekkel. A szerződő felek ugyanezen a napon egy vételi jog alapítására vonatkozó további megállapodást is aláírtak, amelynek 16. pontjában úgy rendelkeztek, hogy az a kölcsönszerződés futamideje ötödik évének elteltét követő naptári napon lép hatályba és öt évig hatályos.

[3] A szerződés részét képező ÁSZF III. fejezete szabályozza a kölcsönnyújtás és a visszafizetés feltételeit. A III.2. pont a kamatszámításra vonatkozó képlet mellett tartalmazza, hogy az adós a folyósított kölcsön után ügyleti kamatot köteles fizetni a fizetési ütemezésben megállapított mértékben. A III.10. pont foglalkozik a THM számításának módjával. A III.12. pont értelmében az adós minden, a kölcsönszerződéssel kapcsolatos fizetési kötelezettségét - deviza alapú kölcsönszerződés esetén is - magyar forintban köteles teljesíteni. Itt kötötte ki az alperes jogelődje, hogy deviza alapú kölcsönszerződés esetén az adós kötelezettségei a szerződésben rögzített devizanemben kerülnek nyilvántartásra. A 12. pont határozza meg azt is, hogy a hitelező jogosult a fizetési kötelezettségek módosítására a 21-22. pontok szerint.

[4] Az ÁSZF I.3. pontja a kölcsönszerződés fedezetére vonatkozóan rögzíti, hogy a kölcsönszerződés elsődleges fedezete a gépjármű, ezért az adós hozzájárulását adja, hogy a hitelező a gépjárműre az adós tulajdonszerzésének időpontjával vételi jogot, annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalmat alapítson, valamint - nem szerződésszerű teljesítés esetén - a hitelező elvonja az adós birtokláshoz, használathoz, hasznosításhoz való jogát, hogy a törzskönyvet a teljes futamidő során letéti őrizetben tartsa, és az ÁSZF-ben foglaltak szerint felhasználja. Az ÁSZF elidegenítési és terhelési tilalommal, valamint törzskönyvvel kapcsolatos IV.23. pontja előírja, hogy a törzskönyv kizárólagos jogosultjaként az okmányirodához benyújtott kérelemben a hitelezőt kell megjelölni. A IV.24. pont szerint az adós a hitelező javára a gépjárműnyilvántartásba bejegyzésre kerülő korlátozásokat a kölcsönszerződésből eredő tartozása maradéktalan kiegyenlítéséig nem jogosult töröltetni, és ezen időpontig kizárólag a hitelező jogosult a törzskönyv illetékes hatóságtól történő átvételére és letétként való őrzésére, valamint az afeletti rendelkezésre. A IV.27. pont értelmében a hitelező a birtokába került törzskönyvet a kölcsönszerződés megszűnését követően akkor bocsátja az adós rendelkezésére, illetve a felfüggesztett törzskönyv kiállítását az adós költségén akkor kéri az okmányirodától - amennyiben erre lehetőség van, úgy közvetlenül az adóst megjelölve a törzskönyv jogosultjaként - ha az adós a kölcsönszerződésből eredő valamennyi fizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tesz.

[5] A felperes a szerződéskötés napján aláírta az alperes jogelődje által rendszeresített Tájékoztatás megnevezésű nyomtatványt, mely a második és harmadik oldalain kockázatfeltáró nyilatkozatot tartalmaz. Ismerteti a devizakölcsön fogalmát, annak költségeit és kockázatait, a vételi és eladási árfolyam különbözetével kapcsolatos tudnivalókat, a törlesztőrészlet mértékének változását és a teljes hiteldíj mutató jellemzőit. A vételi és eladási árfolyam különbözetének bemutatásánál rögzíti, hogy a devizakölcsön folyósítása forintban történik olyan módon, hogy az alperes jogelődje a forintban kifejezett összeget a folyósítást megelőzően átszámítja devizára. Folyósításkor a deviza vételi árfolyam kerül alkalmazásra, mintha megvásárolná az ügyféltől azt a CHF összeget, melynek ellenértékét forintban folyósítja az ügyfélnek. A kölcsön törlesztésekor ugyanez fordítva történik, amikor az ügyfél a törlesztőrészletet forintban kifizeti, a hitelező az aktuális törlesztést deviza eladási árfolyamon számítja át devizára. A kockázatfeltáró nyilatkozat utolsó bekezdése szerint az adós a tájékoztató aláírásával elismeri, hogy a tájékoztatást elolvasta, megértette, és az abban foglaltakat tudomásul vette.

[6] Az alperes jogelődje 2006. június 15. napján fizetési ütemezésről szóló értesítőt küldött a felperesnek, melyben feltüntette, hogy a szerződés alapárfolyama 170,76 HUF/CHF, a folyósított összeg devizában 20.906,54 CHF, a referencia kamatláb értéke 4,5%, ismertette továbbá az egyes törlesztőrészletek tőke- és kamatrészét.

[7] A peres felek között a felülvizsgált elszámolás megtörtént, a fennmaradó lejárt tartozás 2.193.950 forint volt.

[8] A felperes többször módosított és pontosított kereseti kérelmében elsődlegesen annak megállapítását kérte, hogy a helység-on 2006. június 12. napján általa aláírt kölcsönszerződés nem jött létre, egyrészt azért, mert azt az alperes jogelődje nem írta alá, az aláíró tanú szabályszerű meghatalmazással nem rendelkezett, és a kölcsönszerződés nem tartalmazta, hogy tanú meghatalmazottként, az alperes képviseletében jár el. Nem jött létre a kölcsönszerződés azért sem, mert az alperes jogelődjének nem volt szerződési akarata a szerződés tartalmára vonatkozóan, ami az utóbb általa készített fizetési ütemezés eltérő tartalmából következtethető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!