Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Pécsi Törvényszék Bf.195/2007/5. számú határozata foglalkozás körében elkövetett GONDATLAN veszélyeztetés vétsége (HALÁLT OKOZÓ) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 37. §, 171. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 125. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 351. §, 361. §, 371. §] Bírók: Antal Gábor, Kalmár Éva, Kovács Csaba

A Magyar Köztársaság nevében !

A ............Megyei Bíróság ....................t, a 2007. évi szeptember hó 11. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A másodfokú bíróság a halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a ............i Városi Bíróság .................................. számú ítéletét helybenhagyja.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott és védője jelentett be fellebbezést elsődlegesen felmentésért, másodlagosan a büntetés enyhítése végett.

A ..............Megyei Főügyészség a Bf.B...................... szám alatti átiratában az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A másodfokú bíróság a jogorvoslattal megtámadott elsőfokú ítéletet a Be. 348.§./1/ bekezdése alapján az azt megelőző eljárással együtt bírálta felül, és az elsőfokú bíróság határozatát megalapozottnak találta.

A megállapított tényállást a másodfokú bíróság a rendelkezésre álló iratok tartalma alapján csupán néhány vonatkozásban pontosítja.

Gyk. ...............sértett 200.... év ........ hó ..... napján született /a rendőri jelentés alapján, nyomozati iratok 63.oldal/.

Az elsőfokú bíróság hiányosan hivatkozott az egészségügyi törvényre, mely jogszabály az 1997. évi CLIV. törvény. A hivatkozott törvény 125. §-ában foglaltak megszegését rója helyesen az elsőfokú bíróság a vádlott terhére, mely szerint sürgős szükség esetén az egészségügyi dolgozó - időponttól és helytől függetlenül - az adott körülmények között a tőle elvárható módon és a rendelkezésre álló eszközöktől függően az arra rászoruló személynek elsősegélyt nyújt, illetőleg a szükséges intézkedést haladéktalanul megteszi. Kétség esetén a sürgős szükség fennállását vélelmezni kell. Az egészségügyi dolgozók ellátási kötelezettségéről szóló törvény alapvető keretjogszabály, mely rendelkezésnek a megszegése ok-okozati összefüggésben áll a vádlott mulasztásával.

Az elsőfokú bíróság által megállapított és a fentiek szerint pontosított, a bizonyítékok egyező adatain alapuló tényállás teljes, mindenben mentes a Be. 351.§./2/ bekezdésében írt hibáktól és hiányosságoktól.

- 2 -

E tényállás a vádlott védekezésével szemben a bizonyítékok indokolt okszerű és logikus mérlegelésén alapul. Eljárása során az elsőfokú bíróság a büntetőeljárási törvény vonatkozó szabályait betartva széleskörű bizonyítást folytatott le. Eljárása során több szakértőt hallgatott meg, továbbá valamennyi releváns bizonyítási eszközt mérlegelési körébe vont, logikus érveléssel adott számot ténymegállapításairól, a bizonyítékok mikénti értékeléséről, helyes jogi érveléssel támasztotta alá ténymegállapításait.

Az ekként megállapított tényállást a másodfokú bíróság a Be. 351.§ /1/ bekezdése alapján eljárásában irányadónak tekintette.

Az irányadó tényállás alapján helyesen vont le következtetést az elsőfokú bíróság a vádlott büntetőjogi felelősségére, ezért a felmentésért bejelentett fellebbezések nem megalapozottak.

E körben - anélkül, hogy meg kívánná ismételni az elsőfokú bíróság helyes jogérveit - a másodfokú bíróság rámutat a következőkre:

A felmentést célzó fellebbezésében a védő az eljárt orvosszakértők véleményében foglaltakat fejti ki atekintetben, hogy megvolt-e a vádlottnak az objektív lehetősége a sértett életének megmentésére.

Kiemeli a másodfokú bíróság, hogy egy hét telt el a sértetti műtét időpontjától, amikor a fennálló probléma miatt az édesanya a .................i Kórházba szállította gyermekét. A kórházi gyakorlatnak megfelelően a beteget az ügyeletes sebész orvoshoz irányították. Ekkor az édesanya tájékoztatta az ügyeletes orvost, a vádlottat a gyermekén végrehajtott műtétről és arról, hogy a gyermek mely időpontban, milyen állapotba került. Így tájékoztatta a köhögéséről, továbbá arról, hogy nagy mennyiségű vért hányt és kis időre elvesztette eszméletét.

A vizsgálat során ügyeletes orvosként megállapította - és vádlottként sem tagadta -, hogy a gyermeknél a pulzusszám emelkedése ellenére vérnyomásesést, a tüdőfél felett szörcsögő hangot tapasztalt. Ezen tünetekből, valamint a közeli műtét tényéből a vádlottnak következtetni kellett volna arra, hogy a gyermek schok közeli állapotban van. Arról is tudomásának kellett lenni, hogy 8 óra előtt ..............on nincs üzemben a szállításhoz szükséges esetkocsi, és mentőorvos, csak .............ett. Ennek szükségességét azonban a vádlott felmérte, és ezért kért mentőgépkocsit .........ről, ami a ..................ról indult és a gyermeket szállító mentővel szemben haladt és találkozásukkor a gyermeket átvette.

A szállítás előtt azonban biztonságba, nyugalomba kellett volna helyezni a sértettet, mert a mentőautó haladása során, annak rázkódása előidézhette a gyermek állapotának rosszabbodását. Ez a stabilizálás magában foglalhatta volna a műtéti heg ún. gézbucis vérzéscsillapítását.

E körben kiemeli a másodfokú bíróság - mint azt az elsőfokú bíróság is helyesen megállapította -, hogy a keringés biztosítása érdekében az infúzió bekötése elengedhetetlen lett volna. Az infúziót be lehetett, és be is kellett volna kötni - amely néhány perc alatt elvégezhető művelet -, mert segített volna a beteg stabilizálásában, még akkor is, ha pusztán az infúzió alkalmazásával nem biztos, hogy a gyermek élete megmenthető lett volna.

Kétségtelen, hogy az esetleges vértranszfúzió lehetősége nem volt meg, miután a ...........i Kórház nem rendelkezett vérállománnyal, azt .............ől kellett volna szállítani, a ..............i Regionális Vérellátó Központtól történő megrendelésnek megfelelően.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!