Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bfv.473/2008/5. számú határozata foglalkozás körében elkövetett GONDATLAN veszélyeztetés vétsége (HALÁLT OKOZÓ) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 51. §, 171. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 125. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §] Bírók: Csere Katalin, Katona Sándor, Schäfer Annamária

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Járásbíróság B.1361/2005/70., Pécsi Törvényszék Bf.195/2007/5., *Kúria Bfv.473/2008/5.*

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

Bfv.II.473/2008/5.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Budapesten, 2008. évi december hó 18. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t é t:

A halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt a terhelt ellen folyamatban volt büntetőügyben a terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Pécsi Városi Bíróság 10.B.1361/2005/70. számú ítéletét és a Baranya Megyei Bíróság 4.Bf.195/2007/5. számú végzését megváltoztatja.

A terhelt cselekményét foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétségének minősíti (Btk. 171. § (1) bekezdés).

Ezért őt 200 (kettőszáz) napi tétel pénzbüntetésre ítéli.

Egy napi tétel összegét 1 000 (ezer) forintban állapítja meg. Az így kiszabott 200 000 (kettőszázezer) forint pénzbüntetést meg nem fizetése esetén napi tételenként kell egy-egy napi fogházbüntetésre átváltoztatni.

A felülvizsgálati indítvánnyal támadott bírósági határozatok egyéb rendelkezéseit hatályában fenntartja.

Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I. A Pécsi Városi Bíróság a 2007. év március hó 22. napján kihirdetett 10.B.1361/2005/70. számú ítéletében a terhelt bűnösségét halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében állapította meg. Ezért őt 6 hónapi - végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett - fogházbüntetésre ítélte, és előzetes mentesítésben részesítette.

Az ítéleti tényállás lényege szerint a gyermekkorú sértett az elvégzett mandulaműtétét követően panaszmentesen távozott a kórházból. Állapota otthon fokozatosan javult. Tíz nap múlva, reggel 06 óra körüli időben erős köhögésre ébredt, nagy mennyiségű vért hányt és rövid időre az eszméletét is elvesztette. A gyermeket édesanyja azonnal gépkocsival szállította be a lakásukhoz legközelebb lévő kórházba. A gyermek út közben eszméleténél volt. A kórházban őt a terhelt, ügyeletes sebészorvos megvizsgálta. Az ambuláns lapon rögzítette, hogy a beteg az érkezéskor nem vérzik, kontaktusba vonható, nyugtalan. Szájüregében kevés alvadt vér volt, halk, tachycard szívhangok, érdes légzés, mk. tüdőfél felett szörtyzörejek, hasa puha, betapintható, vérnyomása 80/50, a pulzus 90/min. volt észlelhető illetve mérhető. Előzményként a terhelt feltüntette azt is, hogy a gyermek felkeléskor köhögni kezdett, majd nagy mennyiségű friss vért hányt és kis időre az eszméletét is elvesztette. A terhelt úgy ítélte meg, hogy a kórházban - a személyi és tárgyi feltételek teljes hiánya miatt - a gyermek további ellátása, verőeres vérzésének megszüntetése nem biztosítható, őt sürgősséggel a műtétet végző pécsi klinikára kell szállítatni. A gyermek súlyosan veszélyeztetett állapotát felismerve rohamszállításhoz alkalmas mentőkocsira lett volna szükség, a legközelebbi mentőállomáson azonban ilyen, megfelelő személyzettel és felszereltséggel bíró esetkocsi nem volt szolgálatban. A terhelt ennek ellenére úgy döntött, hogy a speciális feltételeket nélkülöző mentőkocsival a gyermeket továbbszállíttatja, ehhez a mentőt megrendelte. A kiérkező betegszállító kocsi személyzete - látva a sértett gyermek súlyos állapotát - tájékoztatta a terheltet, hogy mint szakképzettség nélküli betegszállítók, a gyermek esetleg szükséges speciális ellátásához nem értenek. Ekkor a terhelt a megyeszékhelyről rohamkocsit kért, annak megérkezését azonban nem várta meg, hanem úgy rendelkezett, hogy a gyermeket a helyi mentőállomás kocsijával vigyék a megyeszékhelyre. Úgy gondolta, hogy a szembejövő rohamkocsival útközben találkoznak. A mentő beteghordói a terhelt utasításának megfelelően az oldalt fekve elhelyezett gyermekkel 6 óra 20 perckor elindultak. 6 óra 15 perckor szemből is elindult a rohammentő. Útközben a gyermek állapota rosszabbodott, pulzusa gyengülni kezdett, légzése, keringése leállt. A mentőautó ezért megállt. A szakértelemmel nem bíró gépkocsivezető és a mentőápoló megpróbálta a gyermeket újraéleszteni, azonban sem ez, sem a 6 óra 31 perckor a rohammentővel megérkező mentőorvos újraélesztési kísérlete nem járt eredménnyel.

A gyermek halálát kivérzéses sokk okozta, amelyhez a vérbelehelés jelentékeny mértékben hozzájárulhatott.

A felülvizsgált ítélet megállapítása szerint a gyermek a kórházban történt vizsgálatkor nem volt közvetlenül sokkos állapotban, de ennek bekövetkezésére, a keringés hirtelen összeesésére, a vérzés újraindulására számítani lehetett. Eltérően a felnőttektől, a gyermekeknél a visszafordíthatatlan állapot hirtelen következik be - erről a terhelt is tudott. A gyermek állapota miatt nem volt alkalmas a betegszállító autóban történő szállításra, esetleges azonnali ellátásának szükségessége szakképzett személy felügyeletét igényelte volna.

Az ítélet jogi indokolása szerint a terhelt két foglalkozási szabályszegést valósított meg. Nem biztosította a gyermek részére a keringését biztosító infúzió bekötését, ezzel a gyermek életét, egészségét közvetlen veszélynek tette ki. Mindemellett nem tett meg mindent annak érdekében, hogy a végleges ellátás helyére szállítás közben - szakmentő biztosításával - megakadályozza az újrainduló vérzés légutakba kerülését. E mulasztásaival az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 125. §-ában és orvosi esküjében foglaltakat is megszegte. Az ítélet jogi indokolása rögzíti, hogy amennyiben a terhelt szakmai kötelezettségeit nem mulasztja el, a sértett gyermek életben maradási esélyeit növelhette volna.

Az ítéleti tényállás szerint a vérzés megindulása a műtéti heg leválásakor, a le nem záródott verőércsonkból, a műtét kockázati tényezőjeként, szövődményként állt elő. Az ismételt vérzés megindulásakor a vérzés csillapítására, időleges légútba jutásának megakadályozására eszközök a helyi kórházban rendelkezésre álltak, azonban a verőércsonk végleges lezárását - személyi és tárgyi feltételek hiányában - kizárólag a megyei szakkórházban tudták volna elvégezni.

A bíróság azt rótta fel a terheltnek, hogy amennyiben kétsége volt a gyermek vérvesztésének mennyiségét illetően, akkor is a rosszabb helyzetet kellett volna feltételeznie és ennek megfelelően intézkednie. A terhelt tisztában volt a sértett állapotával, azzal is, hogy a sokkos állapot a vérzés újra elindulása folytán hirtelen bekövetkezhet, azonban könnyelműen bízott ennek elmaradásában. A terhelt mulasztása folytán az út közben sokkos állapotba kerülő gyermek közvetlen veszélybe került és ezzel állt okozati összefüggésben a bekövetkezett halála.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!