A Tatabányai Törvényszék B.43/2005/17. számú határozata emberölés vétsége tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 1974. évi 17. törvényerejű rendelet 5. §, 1978. évi IV. törvény (Btk.) 14. §, 20. §, 37. §, 44. §, 83. §, 87. §, 166. §, 170. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 39. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 335. §, 338. §, 35/1997. (II. 26.) Korm. rendelet 7. §] Bírók: Fülöp Zsolt, Fürjes Klára, Némethné Markó Zsuzsanna
Komárom-Esztergom Megyei Bíróság
5.B.43/2005/17. szám
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !
A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság Tatabányán, a 2006. évi március hó 23. napján és április hó 06. napján megtartott folytatólagos, nyilvános tárgyaláson meghozta a következő
ÍTÉLETET:
v á d l o t t
bűnös
1 rb. gondatlanságból elkövetett emberölés vétségében és
1 rb. gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétségében.
Mindezekért
a bíróság a vádlottat 10 (tíz) hónap fogházbüntetésre ítéli.
Kötelezi a vádlottat, hogy az ítélet jogerőre emelkedése után 15 (tizenöt) napon belül S3 magánfélnek kártérítés címén 10.000,- (tízezer) forintot, valamint ezzel kapcsolatosan az állam részére eljárási illetékként 7.000,- (hétezer) forintot fizessen meg.
A vádlott köteles az eddig felmerült 59.992,- (ötvenkilencezer-kilencszázkilencvenkettő) forint, valamint a továbbiakban esetleg még felmerülő bűnügyi költséget külön felhívásra, 15 (tizenöt) napon belül az állam javára megfizetni.
INDOKOLÁS:
A Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség a B.1659/2004/4. számú vádiratában vádlottat 1 rb., a Btk. 166.§ (1) bekezdésébe ütköző és a (4) bekezdés szerint minősülő gondatlanságból elkövetett emberölés vétségével, továbbá 1 rb., a Btk. 170.§ (1) bekezdésébe ütköző és a (6) bekezdés első fordulata szerint minősülő gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés vétségével vádolta.
Az ügyész a tárgyaláson lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként a vádat mind tényállásában, mind minősítésében változatlanul fenntartotta.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.
A megyei bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján a következő tényállást állapította meg:
vádlott: magyar állampolgár nőtlen, élettársi kapcsolatban él, két kiskorú gyermek tartásáról gondoskodik. Jelenleg munkanélküli, korábban szobafestő-mázolóként dolgozott. Havi nettó jövedelme 80.000 - 90.000,- Ft. Iskolai végzettsége: 3 ipari. Szobafestő-mázoló szakképzettséggel rendelkezik. Vagyona egy házas ingatlan 1/1 tulajdoni hányadban, haszonélvezettel terhelve. Büntetlen előéletű.
* * *
1.) A vádlott a kertes családi házánál mintegy 2 éve két kutyát tartott. Egy fekete-fehér foltos kan és egy fekete színű szuka staffordshire terrier keverék kutyát, melyek közül a kan saját tenyésztése, míg a szuka ajándékként került hozzá. A vádlott által tartott ebek a hatályos jogszabályok szerint veszélyes ebnek számítanak, így tartásuk az átlagos ebekhez képest szigorúbb követelményekhez kötött, gazdájuktól nagyobb odafigyelést követel meg.
Vádlott az állatokat a ház udvarának hátsó részében tartotta. Ez a rész egy dróthálóval és palatáblákkal lekerített terület volt. A hátsó kertkapun az állatok ki- illetve bejutását a kapukeretre odaerősített kb.0,8-1,0 cm vastagságú furnérlemezzel, valamint egy, a kapunak nekidöntött palatáblával és egy raklappal gátolta meg. Ezen a területen található még egy fedetlen kennel, mely beton alapú és dróthálóval kerített, valamint egy futó lánc, melyhez a tulajdonos egy rugós karabinerrel szokta kikötni a kutyáját.
2004. szeptember 04-én este a vádlott a szuka kutyáját a hátsó udvaron található kennelbe zárta, a kan kutyát pedig ez elé a futóláncra kötötte, mivel a szuka kutya éppen tüzelt, s meg kívánta akadályozni, hogy idegen kutyák bejussanak hozzá. A környéken rendszeresen, nagy számban kutyák kóborolnak, amelyeket a szuka kutya ivarzása a terhelt házához vonzott. A területét védő kan kutya ettől rendkívül agresszívé vált, s láncától ismeretlen módon megszabadult, és a kertkaput borító furnérlemezt széttépve a szuka kutyával egyetemben kitört a tartására szolgáló helyről. A kutyák tartására szolgáló hely, figyelemmel a kutyák erejére, testi felépítésére a biztonságos tartásukra nem volt megfelelő.
Az elszabadult állatok 2004. szeptember 05-én reggel a vádlott kertjével szomszédos S1 sértett udvarába jutottak, ahol a sértett kb. 06 óra 45 perc körüli időben ott tartózkodott. Az idős sértett nehezen mozgott, bottal járt. A sértett az udvarára bejutott két kutyát megpróbálta elzavarni, amit a kutyák ellenük irányuló támadásnak fogtak fel és így mindketten a sértettre támadtak. A sértettet a földre döntötték, s támadásukat így folytatták. Ezzel csak akkor hagytak fel, amikor a sértett segítségkérő kiáltására a helyszínre érkezett T1 szomszéd. Az ő közbelépésére a kutyák az ő saját telkén keresztül elszaladtak. A kutyák a sértetten számos, pontosan meg nem határozható harapást ejtettek, melyek hatására a sértett többszörösen nyílt, nagy lágyrész roncsolódásokkal járó baloldali lábszártörést, bal oldali lábközépcsont töréseket, többszörös roncsolt izomsérülésekkel járó jobb oldali lábszársebzéseket és alkari sebzéseket szenvedett. A sértettet kivérzett, sokkos állapotban kórházba szállították, azonban a gyors, és szakszerű orvosi ellátás ellenére 2004. szeptember 19-én elhalálozott. A sértett halála és a kutyák támadása eredményeként elszenvedett sérülések között közvetlen ok-okozati összefüggés mutatható ki azzal, hogy a halál adott időpontban történt bekövetkeztében a sértett idős kora, általános, az idős korra jellemző testi állapota is szerepet játszhatott.
2.) Az első támadást követően a kutyák kb. 07 óra 35 perc és 08 óra 00 perc körüli időben a B.i horgásztónál bukkantak fel, ahol hátulról rátámadtak az ott horgászó S2 sértettre, és megharapták a bal csuklóját és a bal lábszárát. A sértett a kutyák támadása következtében 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett el.
A tovább kóborló ebek kb.13 óra 30 perc és 14 óra 00 perc körüli időben a M-i Horgász Egyesület 3-4-es számú tava között rátámadtak az ott horgászó S3 sértettre. A kutyák a sértett a jobb térd felett a közelítő oldalán, a lábszár felső és középső harmada határán és elülső felszínén az izmokat is roncsolva, valamint a lábszár alsó harmadán ejtettek harapásokat, mely sérülések gyógytartama 8 napon túl, tényleges gyógytartama 2-3 hónapban határozható meg.
A sértett segítségért kiáltott, melynek eredményeképpen a helyszínre érkezett T2, míg a kutyák elszaladtak T. község irányába. T2 hívására a helyszínre érkezett T3, aki a történtek tudatában magával hozta az engedéllyel tartott sörétes vadászfegyverét.
A sértett, T2 és T3 együtt ismét összetalálkoztak a kóborló ebekkel, akik rájuk támadtak. E támadás során T3 a fekete-fehér foltos kan kutyát kilőtte, míg a másik, a fekete színű szukát megsebesítette, azonban a megsebzett eb esetleges tetemét az eljárás során nem sikerült felkutatni.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.
A megyei bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás során kihallgatta vádlottat, aki vallomást kívánt tenni, továbbá az ügyben megidézett és megjelent tanúkat, az eseti szakértőt az igazságügyi orvos-szakértőket, továbbá a tárgyalás anyagává tette az okiratokat, így a rendőri jelentéseket, a szemlemegtartásáról készült jegyzőkönyvet, és fényképmellékleteit, a vádlott erkölcsi bizonyítványát.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!