Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37138/2010/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖZIGAZGATÁSI BÍRSÁG ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1988. évi I. törvény (Kkt.) 21. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 5. §, 29. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Fekete Ildikó, Patyi András

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék K.27169/2009/1., Győri Törvényszék K.27169/2009/6., *Kúria Kfv.37138/2010/4.*

***********

Kfv.IV.37.138/2010/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kovács Elvira ügyvéd által képviselt Zrt. felperesnek az Országos Rendőr-főkapitányság /1139 Budapest, Teve u. 4-6./ alperes ellen közigazgatási bírság tárgyában hozott határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság 2009. október 29. napján kelt 9.K.27.169/2009/6. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 7. és 8. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság 9.K.27.169/2009/6. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Legfelsőbb Bíróság az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 20.000 /húszezer/ forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A feljegyzett felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság - mint elsőfokú hatóság - a 21000-172-9090/2008. számú határozatában a felperesi társaságot - mint üzemeltető - a forgalmi rendszámú járművel 2008. szeptember 20-án Győr belterületén - a megengedett legnagyobb 50 km/órát meghaladó sebességgel történő közlekedés miatt - 30.000 Ft közigazgatási bírság megfizetésére kötelezte.

A határozat indokolása rögzítette, hogy a sebességmérő berendezés által mért sebesség 68 km/óra volt.

A határozat rendelkező részében felhívta az üzemben tartó figyelmét a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény /a továbbiakban: Kkt./ 21/A. §-ában foglalt mentesülési lehetőségre.

A felperes fellebbezett a határozat ellen, amelynek elbírálása során az alperes a 2009. február 4. napján kelt 21000-172/5147/5/2008. számú másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérte.

Arra hivatkozott, hogy a közúti közlekedésről szóló, többször módosított 1988. évi I. törvény /a továbbiakban: Kkt./ 21. § /3/ bekezdése alapján a hatóság 60 napon belül szabhatja ki a bírságot. Ezt a határidőt a hatóság túllépte, és a Ket. 33. § /7/ bekezdésében biztosított hosszabbításról sem rendelkezett, ezért határozata jogszabálysértő.

Állította, hogy az alperes eljárása sérti a Ket. 1. §-a és 4. §-a szerinti garanciális alapjogokat is, mert az a hatóság számára is előírja a jogszabályok betartását, valamint a szakszerűség, egyszerűség és az ügyféllel való együttműködés követelményét fogalmazza meg.

Ennek alapján nem értelmezheti az alperes a határidő betartására vonatkozó kötelezettségét akként, hogy az ügy érdemére ki nem ható eljárási jogszabálysértés történt.

Utalt arra, hogy a fellebbezéssel elesett attól a lehetőségtől, hogy Kkt. 21/A. §-ában meghatározott okiratot a hatóságnak megküldhesse.

A későbbiekben kiegészítette keresetét azzal, hogy az időközben hozott 60/2009. /V. 28./ alkotmánybírósági határozat a Ket garanciális szabályainak alkalmazását mondta ki a közigazgatási bírsággal kapcsolatos eljárásra, és ennek okán a 21/A. § /5/ bekezdését a határozat kihirdetése napjával megsemmisítette. Ebből pedig - álláspontja szerint - az következik, hogy az alperes döntése az Alkotmány, a Kkt. és a Ket. rendelkezéseit súlyosan sérti, ami a határozat hatályon kívül helyezését megalapozza.

Másrészt a Ket. 78. § /7/ bekezdése és a törvény indokolása alapján egyedül az a jogértelmezés fogadható el, hogy a határozat meghozatalának időpontja a szabályszerű közléshez, illetve az ennek érdekében tett intézkedéshez kapcsolódik, ezért az alperesnek a Kkt. szerinti 60 napon túl a határozat meghozatalára nincs lehetősége.

A megyei bíróság a felperes keresetét alaposnak értékelte, és az alperes 21000-172/9090/5/2008. számú határozatát - az elsőfokú határozatra is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezte.

Ítéletének indokolásában a Kkt. 21. § /1 bekezdés a/ és b/ pontjára, 21/A. § /2/ és /3/ bekezdésére, a Ket. 33. § /1/ bekezdésére, 21. § /3/ bekezdésére, 78. §-ára hivatkozott.

Megállapította, hogy kétségtelen, hogy az alperes a Kkt-ben meghatározott ügyintézési határidőt túllépte, vagyis eljárási szabályt szegett, de - jogszabály kifejezett rendelkezése hiányában - mulasztása nem járhat a felperes mentesülésével, vagyis a határidő nem anyagi jellegű, nem jogvesztő határidő.

Ismertette a megyei bíróság a 60/2009. /V. 28./ alkotmánybírósági határozat 2.5.3. pontjában foglaltakat, és kifejtette, hogy a felperes a késedelmesen megküldött határozatból értesült az eljárásról; ezért az alapeljárásban nem volt lehetősége az igazolás benyújtására, és eljárási jogaival nem élhetett.

Az alkotmánybírósági határozat egyértelmű abban a kérdésben, hogy a felelősségi vélelem utólagos megdöntésének lehetősége fogalmilag zárja ki azt, hogy a hatóság tényállás-tisztázási kötelezettségének, valamint a tisztességes eljáráshoz való jognak - mint alapelvi követelménynek - maradéktalanul eleget tudjon tenni.

Ez pedig azt eredményezi, hogy a felperes felelősségének megállapíthatóságára vonatkozó olyan alapvető eljárási jogszabálysértés történt az elsőfokú eljárásban, amely az ügy érdemére kihatott.

Eszerint a megyei bíróság olyan lényeges jogszabálysértést állapított meg, ami a határozat hatályon kívül helyezését megalapozta; ezért az alperes határozatát - az elsőfokú határozatra kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú szervet új eljárásra kötelezte.

Előírta, hogy a megismételt eljárásban a felperest a Ket. 29. § /5/ bekezdése szerinti tartalommal az eljárás megindításáról értesíteni kell.

A felperes számára biztosítani kell az eljárás során az iratokba betekintés, nyilatkozattétel, bizonyíték benyújtásának, illetve bizonyítási indítvány előterjesztésének lehetőségét, és az ilyen módon kiegészített tényállás alapján kell a határozatot ismételten meghozni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!