Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1995.7.395 I. A személyhez fűződő jogok megsértése miatt érvényesített igények elbírálásánál a kölcsönösen elkövetett jogsértések egymással való összefüggéseit nem lehet figyelmen kívül hagyni [Ptk. 78. §, 84. § (2) bek., 354. §*, 34/1992. (VI. 1.) AB. hat.]

II. A személyhez fűződő jogok megsértése esetén a sajtóval szemben indított perben bírság kiszabására hivatalból, a felülvizsgálati eljárás során is lehetőség van [Alkotmány 61. § (2) bek., 1986. évi II. tv. 3. §, 19. § (4) és (6) bek., 1976. évi 8. tvr., 14/1978. (VIII. 8.) PM r. 1. §].

A II. r. alperes által kiadott H. Hírlap című napilag 1992. március 4-i számában "Ki volt a III/III. ügyosztály k.-i ügynöke?" című sajtóközleménnyel kapcsolatban a felperes, ugyanennek a napilapnak az 1991. április 23-i számában "III/III. nem mindig egy" címmel közölt sajtóközleménnyel kapcsolatban pedig az I. r. alperes a személyhez fűződő jogaik megsértését állították, és egymással szemben kölcsönösen a jogsértés megállapítását, a jogsértőnek nyilvános elégtétel adására és 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezését kérték. A felperes a keresetét a II. r. alperessel szemben azért terjesztette elő, mert az I. r. alperessel készített interjú folytán a II. r. alperes biztosított nyilvánosságot a felperes személyét sértő közlésnek.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította, és a viszontkeresetnek helyt adva azt állapította meg, hogy a felperes sértette meg az I. r. alperes személyiségi jogát, ezért a felperest a jogsértéstől eltiltotta, ' nyilvános elégtétel adására és 500 000 forint nem vagyoni kár megtérítésére kötelezte. Az ezt meghaladóan előterjesztett viszontkeresetet pedig elutasította.

A felperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatta, és megállapította, hogy az I. és a II. r. alperes megsértette a felperes személyiségi jogait, ezért az alpereseket nyilvános elégtétel adására kötelezte, a felperes kártérítési fizetési kötelezettségét pedig 300 000 forintra leszállította, és ezt meghaladóan a viszontkeresetet elutasította.

A jogerős ítélet indokolása szerint a H. Hírlap 1992. március 4-i számában "Ki volt a III/III. ügyosztály k.-i ügynöke" címmel megjelent sajtóközleményben (az e körben) feltett újságírói kérdésre az I. r. alperes által adott válasz - a megfogalmazása következtében - a felperesre terelte a gyanút, ezért az I. r. alperes (szándékától függetlenül) jogsértést követett el, mert a közlés hamis megvilágításba helyezte a felperes személyét, eltorzította a valóságot. A II. r. alperes pedig azzal követett el jogsértést, hogy a felperes jó hírnevét és becsületét is sértő közlést közzétette (Ptk. 78. §). Miután a felperes a másodfokú eljárásban a nem vagyoni kártérítés iránti keresetétől elállt, ezért a másodfokú bíróság ezzel a kérdéssel nem foglalkozott. A felperes által indítványozott, közérdekű célra fordítható bírság kiszabását pedig mellőzte, mert az I. r. alperes részéről szándékosság nem, csak gondtalanság volt megállapítható, amikor arra az újságírói kérdésre, hogy ki lehetett a k.-i ügynök, a felperes személyét hozta szóba. Szándékosság hiányában pedig büntető jellegű intézkedés alkalmazására nincs jogszabályi lehetőség.

A másodfokú bíróság a felperes terhére megállapított nem vagyoni kárpótlásra vonatkozó rendelkezésével kapcsolatban kifejtette, hogy a kárigény alapjául szolgáló sajtóközlemény megjelenésének időpontjában még a Ptk. 354. §-ának eredeti szövege volt hatályban. Megállapította, hogy a felperes válaszlevelében az I. r. alperesről kedvezőtlen értékítélet kialakítására alkalmas tényeket közölt, illetőleg elmarasztaló véleményt alkotott. Az I. r. alperes az újságcikk megjelenését követően tartózkodóvá vált, a társas érintkezést is kerülte. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megítélt kártérítés összegszerűsége körében mérlegelte azt a körülményt is, hogy az I. r. alperes személyével ebben az időpontban más írások is foglalkoztak, amelyek ugyancsak akadályozták a társadalmi életben való részvételének zavartalanságát, és az élet megnehezülését kiváltó hatása ezeknek a cikkeknek is lehetett.

A jogerős ítélet ellen - jogszabálysértésre hivatkozással - a felperes és a II. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a felperes és a II. r. alperes felülvizsgálati kérelme által érintett részben felülbírálta, és a felperes a felülvizsgálati kérelme alapján megállapította, hogy a jogerős ítélet támadott rendelkezései jogszabálysértőek.

Az 1976. évi R. tvr.-tel kihirdetett, a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányának III/ 19. cikkében foglaltak értelmében mindenkinek joga van a szabad véleménynyilvánításra. Ez a jog magában foglalja mindenfajta adat és gondolat szóban, írásban, művészi formában vagy bármilyen más, tetszés szerinti módon történő terjesztésének a szabadságát is. Ezeknek a jogoknak a gyakorlása különleges kötelességekkel és felelősséggel jár. Ezért törvény ezen jogok gyakorlását mások jogainak, jó hírnevének, a közrend és a közerkölcs védelme érdekében korlátozhatja.

Az egyezségokmány idézett rendelkezéseivel összhangban az alkotmány 61. §-ának (2) bekezdése elismeri és védi a sajtó szabadságát. A sajtóról szóló 1986. évi II. törvény 3. §-ának (1) bekezdése azonban ennek az alkotmányos alapjognak korlátot állít azzal, hogy kimondja: a sajtószabadság gyakorlása - egyebek mellett - nem járhat mások személyhez fűződő jogainak sérelmével. Ez a kötelezettség pedig azt is jelenti, hogy a sajtószerv interjú formájában vagy olvasói levélként sem közölhet olyan írásműveket, amelyek mások személyhez fűződő jogait sértik. A II. r. alperes ezért a felülvizsgálati kérelmében alaptalanul hivatkozott arra, hogy az I. r. alperes nyilatkozatának közlésével mint sajtószerv nem sérthette meg a felperes személyhez fűződő jogait. Az I. r. alperes újságírói kérdésre adott válaszának tartalmi és nyelvtani értelmezése alapján pedig a másodfokú bíróság helyesen állapította meg, hogy az alkalmas volt a közvélemény számára olyan következtetés levonására, amely szerint lehetséges, hogy a felperes III/III-as ügynök volt. Ez az állítás pedig a bizonyítatlansága miatt a személyiségi jogokat sérti.

A jogsértés elkövetésének időpontjára figyelemmel a jogerős ítélet helytállóan állapította meg, hogy a I. r. alperes által érvényesített nem vagyoni kártérítés iránti igény elbírálására a Ptk. 354. §-ának eredeti, teljes szövege volt az irányadó. Ennek megfelelően az I. r. alperest terhelte annak bizonyítása, hogy a felperes által elkövetett jogsértés mint károkozó cselekmény a társadalmi életben való részvételét vagy egyébként az életét tartósan vagy súlyosan megnehezítette. Ez a bizonyítási kötelezettség annak ellenére fennállott, hogy a jogsértés elkövetésének időpontjában már nem volt hatályban a törvény rendelkezését nyelvtani értelemben megszorító 16. számú irányelv, és ezzel a Legfelsőbb Bíróság [már az Alkotmánybíróság 34/1992. (VI. 1.) AB határozatának meghozatala előtt] kifejezésre juttatta a személyiség minden oldalú védelmét szolgáló, az erkölcsi értékeket fokozottan szem előtt tartó bírói gyakorlat kialakításának szükségességét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!