Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.8.305 A munkáltató kártérítési felelőssége a rendkívüli felmondás indokolásában állított - személyhez fűződő jogot sértő - valótlan tényállítások miatt [Ptk. 84. § (1) bek. e) pont, 339. § (1) bek., 354. §, Pp. 163. §, 164. §].

A jogerős ítélet megállapította, hogy a felperesnek 1994. május 9-én átadott rendkívüli felmondás indokolásában szereplő azon valótlan tényállítással, amely szerint a felperes az egyetlen felelőse annak, hogy 257 000 000 forint kétszeres jóváírásra került, s emiatt a felperes a munkaviszonyából származó kötelezettségét súlyos gondatlansággal és jelentős mértékben megszegte, az alperesi munkáltató megsértette a felperes jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogait. Egyúttal arra kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 300 000 forintot és annak 1996. szeptember 3. napjától a kifizetésig járó évi 20%-os kamatát. A felperes ezt meghaladó, összesen 2 millió forint kártérítés iránti keresetét elutasította.

A jogerős ítélet alapját képező tényállás értelmében a felsőfokú költségvetési végzettségű felperes az alperes jogelődjénél 1991. elejétől folyószámlaosztály-vezető beosztásban tevékenykedett. A banknál 1993-ban merült fel problémaként az olyan átutalások kérdése, amelyeknél a banknál vezetett egyik devizaszámláról történt átutalás az ugyancsak a banknál vezetett más jogalanyt megillető forintszámlára. Az ezzel kapcsolatos problémák miatt a felperes is kezdeményezte egyértelmű belső szabályok meghozatalát, ezért e kérdésről az ún. E. F. Bizottság az 1993. december 13-ai ülésén tárgyalt, és olyan döntést hozott, hogy a kérdéses viszonylatban átutalásra csak a devizaosztály által kiállított belső ügykezelési bizonylat alapján kerülhet sor. A felperes az E. F. Bizottsági ülésén nem volt jelen; és nem nyert bizonyítást, hogy e belső szabályozásban foglaltakat a felperessel, illetve beosztottaival mikor ismertették. 1993. december 16. és 18. között a devizaosztály két különböző irata alapján azonos kedvezményezett javára kétszeres jóváírást teljesített 257- 257 millió forint értékben a felperes irányítása alatt álló osztály. Erről az alperes vezetése 1994. áprilisában értesült. Az ezt követő belső vizsgálat után, 1994. május 9-én a felperes munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntették. Ennek indokaként az alperes azt állította, hogy a felperes vezetőként nem ismertette beosztottaival az E. F. Bizottság 1993. december 13-i döntését, és az abban foglaltakat maga sem tartotta be, ezért kerülhetett sor a kettős jóváírásra. A rendkívüli felmondás szerint a felperes ezzel a munkaviszonyából eredő kötelezettségét súlyos gondatlansággal és jelentős mértékben megszegte, ezért a munkaviszonyát azonnali hatállyal megszüntették.

A felperes által indított munkaügyi perben meghozott jogerős ítélet a rendkívüli felmondást hatályon kívül helyezte, és az alperest 217 757 forint elmaradt munkabér, 700 326 forint végkielégítés, 175 082 forint felmentési időre járó átlagkereset, valamint farmerruha-térítés és 187 500 forint kártérítés megfizetésére kötelezte. A munkaügyi perben a bíróság ítélete megállapította, hogy a rendkívüli felmondásra nyitva álló határidőt az alperes elmulasztotta. Ezen túlmenően nem igazolta, hogy az 1993. december 13-án tartott bizottsági ülésen meghozott döntést a felperessel teljes mélységében ismertették volna. A jogerős munkaügyi ítélet álláspontja szerint nem nyert a perben bizonyítást, hogy miként juthatott ki két azonos tartalmú bizonylat a devizaosztályról, ezért nem volt megállapítható, hogy a felperes a munkaviszonyából fakadó kötelezettségeit súlyos gondatlansággal, jelentős mértékben megszegte volna. Emiatt az alperest a felperes javára a fentiek szerint marasztalta.

A jelen perben hozott jogerős ítélet - a Munkaügyi Bíróság ítéletében foglaltakra is tekintettel - megállapította, hogy az alperes akkor, amikor a felperest egyetlen felelősként nevezte meg, mintegy "bűnbakként" állította be a 257 millió forint kétszeres átutalása miatt, valamint az ebből levont következtetéssel, mely szerint a felperes a munkaköri kötelezettségét súlyos gondatlansággal és jelentős mértékben megszegte, a rendkívüli felmondásban valótlan tényt állítva, a felperes jóhírnevét megsértette. Az alperes ezzel a felperes szakmai jóhírnevét indokolatlanul rombolva, a felperes számára nem vagyoni hátrányt okozott. Ezért 300 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte az alperest. Azt azonban nem látta bizonyítottnak, hogy ok-okozati összefüggés állna fenn a felmondás jogsértő indokai és a felperes későbbi elhelyezkedési nehézségei között. Ezért a felperes vagyoni kártérítés iránti igényét alaptalannak találta, és elutasította.

A jogerős ítélet keresetet elutasító rendelkezéseinek hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság ítéletének részbeni megváltoztatása és az alperes által fizetendő kártérítés összegének 1 410 363 forinttal történő felemelése érdekében a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Ptk. 84. §-ában, 339. §-ában, valamint a Pp. 163. §-ában és 164. §-ában írt rendelkezéseket, amikor a vagyoni kártérítés iránti igényét elutasította. A hírnévrontás ténye az ügyben aggálytalanul bizonyítást nyert. Ezért az alperes kártérítési felelőssége fennáll azért is, mert a felperest a munkaköréből elbocsátották, és a Munkaügyi Bíróság jogerős ítélete ellenére eredeti munkakörébe nem helyezték vissza. Emiatt elhelyezkedési nehézségei voltak, új munkahelyén pedig korábbi jövedelme csökkent, élethelyzete elnehezült. Az ezzel kapcsolatos vagyoni kárai a munkajogi felelősség rendszerében nem kerültek orvoslásra.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!