Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Pk.21043/2021/17. számú határozata a Magyar Szabadalmi Hivatal védjegy ügyben hozott határozatának megváltoztatása tárgyában. [1997. évi XI. törvény (Vt.) 40. § (1) bek.] Bírók: Csóti Tamás, Csüllög Katalin, Szabó Ildikó

Fővárosi Törvényszék

1.Pk.21.043/2021/17.

A Fővárosi Törvényszék dr. Fodor Tímea ügyvéd által képviselt kérelmező neve (kérelmező címe) kérelmezőnek dr. Czeglédi Ádám Sándor ügyvéd által képviselt kérelmezett neve (kérelmezett címe) kérelmezett ellen a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala M19...0/13. számú védjegybejelentést elutasító határozata ellen benyújtott megváltoztatási kérelem ügyében meghozta és kézbesítés útján közli az alábbi

v é g z é s t:

A Fővárosi Törvényszék a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala M19...0/13. sorszámú határozatát megváltoztatja és elrendeli a "dk kérelmező neve AZ EURÓPAI PÁRT" színes ábrás megjelölés lajstromozását a Nizzai Megállapodás 35., 41., 45. szolgáltatási osztályában az árujegyzék szerint.

Kötelezi a kérelmezettet, hogy 15 napon belül fizessen meg a kérelmező részére 350.500 (háromszázötvenezer-ötszáz) forint eljárási költséget.

A végzés ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt fellebbezésnek van helye, amelyet a Fővárosi Ítélőtáblához címezve a Fővárosi Törvényszéknél lehet benyújtani elektronikus úton.

I n d o k o l á s

[1] A kérelmező (hivatali eljárásban: bejelentő) a " dk kérelmező neve A LEGEURÓPAIBB PÁRT" színes, ábrás megjelölés lajstromozását kérte a Nizzai Megállapodás 35. osztályba tartozó célzott marketing, hirdetési reklámszolgáltatások, online hirdetői tevékenység, számítógépes hálózaton, rádiós reklámozás, reklámanyagok terjesztése, reklámfilmek készítése, szabadtéri reklámozás, hirdetés szolgáltatások, a 41. osztályba tartozó konferenciák szervezése és lebonyolítása, kongresszusok szervezése és lebonyolítása, online elérhető elektronikus publikációk, nem letölthető, nem reklámcélú szövegek publikálása, szimpóziumok szervezése és lebonyolítása, valamint a 45. osztályba tartozó online közösségi hálózatok szolgáltatásai, politikai összejövetelek szervezése szolgáltatások vonatkozásában. A védjegybejelentés időpontja 2019. július 16.

[2] A kérelmezett (hivatalai eljárásban: felszólaló) 2019. december 23. napján felszólalást nyújtott be a megjelölés lajstromozásával szemben hivatkozva a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (Vt.) 5.§ (1) bekezdés b) pontjában rögzített szerzői jogára. Előadta, hogy a kérelmezetti cég 2002-ben jött létre, reklámügynöki tevékenységgel foglalkozik, melynek keretében arculatot, logót tervez és ezekkel kapcsolatos felhasználási jogokat ügynöki szerződéssel ruházza át megbízói részére. Csatolta azt a megbízási szerződést, amely 2014. február 17-e és 2014. április 4-e közötti időre szólóan arról rendelkezett, hogy a kérelmező megbízza a reklámügynökséget a párt 2014. évi országgyűlési választási kampányának kreatív és grafikai tervezési feladatainak ellátására. Utalt arra, hogy a szerződés hatálya alatt készített anyagok kifejezetten reklámozás céljára készített szerzői jogi műveknek tekintendők. A 2014. évi megbízást követően, 2018. október 9-én újabb felkérést kapott, ekkor már nem került sor írásbeli szerződés megkötésére. Elkészítette a bejelentés tárgyát képező ábrás megjelölést, amelyet még aznap emailben el is küldött a megrendelőnek. E logó vonatkozásában azon túl, hogy csak szóban jött létre szerződés, a megrendelő a díjat sem fizette ki, így nem kerülhetett sor a felhasználói jog átruházására sem.

[3] A kérelmező a felszólalásra tett észrevételében vitatta a kérelmezett szerzői jogi jogosultságát, továbbá azt, hogy olyan alkotásról lenne szó, amely szerzői jogi védelemben részesülhetne. Álláspontja szerint annak eldöntése, hogy valamely alkotás szerzői jogi védelem alatt álló műnek minősül-e, szakértői kérdés, melyet a kérelmezett nem tudott megalapozni, e körben bizonyítékot nem csatolt, csupán egy korábbi szerződésre hivatkozott, amely a felek között 2014. áprilisában megszűnt. A megjelölésben szereplő szóösszetételt ő maga találta ki, az ő elképzelésének, leírásának megfelelően készült el, amely nem rendelkezik egyedi jelleggel. A kérelmezett azért sem lehet a szerzői jog jogosultja, mert a logó megszövegezését és kinézetét is a kérelmező találta ki: a "kérelmező neve" elnevezés és annak logója, valamint a színek eleve adottak voltak, ehhez képest csupán "A legeurópaibb pár" szövegrészt kellett hozzászerkeszteni, amelyet a kérelmező talált ki. A logónak a különböző elemekkel való összeszerkesztése semmilyen többletet, hozzáadott értéket nem tartalmaz. A felek között korábban fennállt szerződés egyértelműen rendelkezik arról, hogy a művek feletti jogosultságok korlátozásmentesen a megbízót, azaz a kérelmezőt illetik, így ebben a körben felhasználási jogokkal is ő rendelkezik. A szerződés bár rövid ideig állt fent, de jól mutatja a felek közötti együttműködés feltételeit, amelyhez a felek éveken át tartották magukat. A logót a kérelmező évek óta használja, mely használat ellen a kérelmezett nem lépett fel.

[4] A Hivatal tárgyalást nem tartott, további nyilatkozattételre a feleket nem hívta fel, 14. számú határozatával a bejelentést elutasította, a felszólalást alaposnak találta. Felhívta a Vt. 5.§ (1) bekezdés b) pontját, valamint a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 1.§ (2), (3) bekezdését, 45.§ (1) bekezdését, 16.§ (1) és (4) bekezdéseit, kifejtetve, hogy a szerzői jogra történő hivatkozás esetén három körülményt kell megvizsgálni: azt kell igazolni, hogy létezik egy olyan mű, ami eléri azt a szintet, ahol már szerzői jogi védelemben részesülhet, továbbá meg kell állapítani, hogy a szerzőség kit illet, végül azt is alá kell támasztani, hogy miként valósul meg a szerzői jog sérelme. A Hivatal álláspontja szerint - figyelembe véve a támadott megjelölés kialakítását, a bíróságok gyakorlatát, valamint a Szerzői Jogi Szakértői Testület kövezetes álláspontját - a bejelentés, mint színes, ábrás grafikai alkotás, egyéni eredeti jelleggel rendelkezik, így szerzői műnek minősül, szerzői jogi védelemben részesül.

[5] Ezt követően azt vizsgálta, hogy a szerzői mű milyen körülmények között jött létre, a szerzői jogi védelemből eredő jogok kit illetnek meg. Kitért arra, hogy a kérelmezett nem állította, hogy a bejelentést ő találta volna ki, azonban a felek nyilatkozatai alapján megállapítható, hogy bár a színeket és a szöveget a kérelmező határozta meg, a grafikai kialakítást a kérelmezett alkotta meg. A kérelmezett által csatolt bizonyítékok között csak a kérelmező emailben megfogalmazott kérése szerepel, a logót tartalmazó válaszüzenet nem került becsatolásra. A logó kérelmezett általi elkészítését a kérelmező sem vitatta, így igazoltnak tekinthető, hogy a kérelmezettet a támadott megjelöléssel kapcsolatban korábbi szerzői jogok illetik meg.

[6] Ezt követően azt az álláspontját fejtette ki, hogy a csatolt ügynöki szerződés alapján megállapítható, hogy a bejelentett megjelölés korábbi változataként reklámozás céljából elkészült logók szerzői jogi műveknek tekinthetők, melyek átruházásra kerültek a kérelmező részére. A felek közötti szerződés azonban nem terjed ki a jelen eljárás tárgyát képező logóra, így felhasználási szerződés hiányában, valamint arra figyelemmel, hogy nem került sor a szerzőnek járó díj megfizetésére sem, megállapítható, hogy a megjelölés egy olyan kérelmezett által megalkotott mű módosításával keletkezett, amelynek szerzői jogait már korábban átruházta a kérelmezőre, szerződés hiányában a bejelentés tárgyát képező alkotással kapcsolatban a szerzői jogok nem kerültek átruházásra, a felhasználásért díj sem került megfizetésre a kérelmezett részére, így a megjelölés kérelmező javára történő lajstromozása a kérelmezett korábbi szerzői jogait sértené.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!