Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1995.2.84 I. A testi sértési cselekmény sértettjének a tanúkénti kihallgatását mellőzni kell, ha éppen a sérelmére megvalósított cselekmény folytán olyan maradandó szellemi fogyatékosságot szenvedett, amely miatt tőle nem várható bizonyítékként értékelhető vallomás [Be. 65. § (1) bek. b) pont].

II. Befejezett kísérlet valósul meg, és nem kerülhet szóba az alkalmatlan tárgyon megvalósított kísérlet, ha a rablás egyik elkövetési mozzanatát - az életveszélyt okozó testi sértést - a terhelt már megvalósította, és a sértett ruházatának az ezt követő átkutatása után válik előtte nyilvánvalóvá, hogy a sértettnél nincs pénz [Btk. 17. § (2) bek., 16. §, 321. § (1) bek.].

III. A rablás társtettesi alakzata nem valósul meg, ha az elkövetők fennálló egységes akaratelhatározás ellenére az egyik elkövető sem az erőszak alkalmazásában, sem a dolog elvételében nem vesz részt;

ilyen esetben a rabláshoz nyújtott bűnsegély megállapításának van helye [Btk. 20. § (2) bek., 21. § (2) bek., 321. § (1) bek.].

A megyei bíróság az I. r. vádlott bűnösségét életveszélyt okozó testi sértés bűntettében és társtettesként elkövetett rablás bűntettének kísérletében állapította meg, ezért őt - mint a rablásban különös visszaesőt - halmazati büntetésként 5 évi börtönbüntetésre és 5 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. Megállapította, hogy a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható, továbbá, hogy a városi bíróság korábbi ítéletével kapcsolatos végrehajtási kegyelem hatályát veszti; egyidejűleg ezzel az ítélettel összefüggésben engedélyezett feltételes szabadságot megszüntette.

A II. r. vádlott bűnösségét társtettesként elkövetett rablás bűntettének kísérletében és bevonulási kötelezettség megszegésének vétségében állapította meg, ezért halmazati büntetésként 1 év 8 hó börtönbüntetésre és 1 évi időtartamra a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A 29 éves, többszörösen büntettet I. r. vádlott és a 22 éves II. r. vádlott 1992 decemberében alkalmi munkából éltek. A vádbeli napon a vádlottak munka közben is fogyasztottak szeszes italt, ezután pedig betértek az egyik italboltba, ahol ittas állapotba kerültek. Ugyanide tért be a 47 éves sértett is, aki az általa korábban nem ismert vádlottakkal együtt italozott. A sértett az italozás során egy ezerforintos bankjeggyel fizetett, amely felkeltette a vádlottak figyelmét, és miután a sértett elmondta, hogy nincs hol aludnia, a vádlottak közölték a sértettel, hogy ők tudnak egy megfelelő helyet, ahol a sértett az éjszakát eltöltheti. A sértett ebbe beleegyezett, de biztonságból a megmaradt pénzét a kocsma üzletvezetőjének megőrzésre átadta.

Este 9 óra tájban a vádlottak és a sértett autóbusszal az egyik ház alagsorába mentek, útközben az I. r. vádlott közölte a II. r. vádlottal, hogy a sértett pénzét el kellene venni, amibe a II. r. vádlott is beleegyezett.

Az ittas sértett a ház alagsorában levő egyik heverőre ledőlve nyomban elaludt, és ekkor az I. r. vádlott megkísérelte a sértett zsebeinek az átkutatását, de a sértett erre felriadt, és közölte, hogy nem hajlandó az éjszakát a vádlottakkal tölteni. A sértett hangoskodott, mire őt a II. r. vádlott pofonütötte. Az I. r. vádlott attól tartva, hogy a hangoskodásra a ház lakói felfigyelnek, felszólította a vádlottársát, hogy a sértettet vigye ki a házból

A II. r. vádlottal a sértett az autóbusz-megálló irányába haladt, útközben az ittas sértett lökdösődött, mire a II. r. vádlott erőteljesen ismét arcul ütötte. Az ütés következtében a sértett a földre került, s ekkor a térdenálló, feltápászkodni igyekvő sértetthez lépett az időközben odaérkező I. r. vádlott, aki a sértettet az acélbetétes munkavédelmi bakancsával egy esetben, a közepesnél nagyobb erővel fejberúgta. A rúgás a sértettet a nyakszirttájékon érte, és eszméletét vesztve a földre került. Ezután az I. r. vádlott átkutatta a sértett ruházatát, de pénzt nem talált. Ezt közölte vádlottársával, akinek ekkor jutott az eszébe, hogy a sértett az elindulás előtt a pénzét az italbolt vezetőjének átadta. A vádlottak ezután a sértettet a sorsára hagyták, eltávoztak, és a sértettre a reggeli órákban talált rá egy járókelő, akinek az értesítésére a mentők kórházba szállították. A sértett a bántalmazás következtében a nyakszirttájék zúzott jellegű szövetfolytonosság-megszakadását, az ajkak zúzott sebzését, és a nyakszirtsérülés vetületében koponyatörést, agyzúzódást, keményburok feletti és alatti vérzést szenvedett. A sérülés közvetlen életveszéllyel járt. A koponyaűri vérgyülem kialakulása miatt a kórházban a sértetten műtétet végeztek, és egy nagyméretű vérgyülemet távolítottak el, ennek ellenére a sértett maradandó testi és szellemi fogyatékosságot és súlyos egészségromlást szenvedett: a jobb alsó végtag bénulása és szellemi leépülés jelentkezett nála, mely állapot véglegesnek tekintendő. A II. r. vádlottnak a Hadkiegészítő Parancsnokság behívóparancsa folytán be kellett volna vonulnia tényleges katonai szolgálat teljesítésére. A vádlott azonban a behívóparancsnak nem tett eleget, ettől az időponttól kezdődően a szülei lakásán sem jelentkezett, hanem ismeretlen helyen tartózkodott.

A megyei bíróság ítélete ellen az ügyész mindkét vádlott terhére súlyosításért; a vádlottak és védőik a cselekmények téves minősítése miatt és enyhítésért jelentettek be fellebbezést. A legfőbb ügyész az ügyészi fellebbezést fenntartotta, és a vádlottakkal szemben lényegesen hosszabb időtartamú fő- és mellékbüntetés kiszabását indítványozta. Az elsőfokú bíróság az eljárási szabályok megtartásával folytatta le a büntetőeljárást. Az igazságügyi orvos szakértőt a tárgyalásra megidézte és meghallgatta, sőt kiegészítő orvos szakértői vélemény beszerzését is elrendelte a sértett aktuális állapotának a megállapítása végett, ezenkívül a tárgyaláson is sor került az igazságügyi orvos szakértő ismételt meghallgatására.

Nem sértett eljárási szabályt az elsőfokú bíróság, amikor a sértettnek a tárgyaláson történt meghallgatását - figyelemmel az igazságügyi orvos szakértői véleményre - mellőzte, minthogy a Be. 65. §-a (1) bekezdésének b) pontjára tekintettel a tanútól szellemi állapota folytán amúgy sem várható bizonyítékként értékelhető tanúvallomás.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!