Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37071/2010/7. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. Bírók: Fehérné dr. Tóth Kincső, Kalas Tibor, Kaszainé dr. Mezey Katalin

Kapcsolódó határozatok:

Kecskeméti Törvényszék K.21857/2009/4., *Kúria Kfv.37071/2010/7.* (BH 2011.4.121)

***********

Kfv.II.37.071/2010/7.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Mocsai Sándor ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Regős Ákos jogtanácsos által képviselt Nemzeti Közlekedési Hatóság Központi Hivatal alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2009. november 9. napján kelt 2.K.21.857/2009/4. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 5. sorszámon benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Legfelsőbb Bíróság a Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2.K.21.857/2009/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000 (azaz húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 36.000 (azaz harminchatezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A DD/KJ/NS/A/1837-3/2009.számú, 2009. április 29. napján kelt határozatában a felperes árufuvarozó vállalkozót a közúti szállítás egyes szociális szabályaira vonatkozó rendelkezéseinek megsértése miatt 400.000 forint közigazgatási bírság megfizetésére kötelezte.

Az elsőfokú határozat indokolása szerint a közlekedési hatóság 2009. március 30. napján a 61. számú főút 69+300 km szelvényénél ellenőrizte a felperes üzemeltetésében lévő FJY-806 és XWF-600 rendszámú járműszerelvényt, amelyet K.J. vezetett. Az ellenőrzés a menetíró készülék és a tachográf korong használatára, illetőleg a közúti szállítás egyes szociális szabályaira vonatkozó rendelkezések megsértését tárta fel. Az ellenőrzés során K.J. járművezető 2009. március 3-tól 2009. március 10-ig terjedő időszakra tevékenységét az előírásoknak megfelelően nem igazolta. Megállapításra került, hogy a bemutatott tevékenység igazoló lap kitöltése hiányos volt, a közúti jármű üzembe tartója a tevékenység igazoló lapon nem tüntette fel az igazolás kiállításának okát. Az elsőfokú hatóság a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (Kkt.) 20.§-a alapján szankcionálta a feltárt hiányosságokat, a bírságot az 57/2007.(III.31.) Korm. rendelet 4.§ szerinti 3. táblázat 4. pontja alapján határozta meg.

A felperes fellebbezése alapján az alperes KH/MD/NS/A/1136/1/2009. számú határozatában az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az alperes a tényállást az elsőfokú hatósággal egyezően állapította meg, kiemelve, hogy a gépkocsivezető a 2009. március 3-tól 10-ig terjedő időszakra vonatkozóan nem rendelkezett sem tachográf koronggal, sem azt helyettesítő igazolással, illetve az általa bemutatott tevékenység igazoló lap érvénytelen volt. Nem volt kitöltve rajta, hogy milyen időszakot töltött a gépkocsivezető az említett napokon, ezzel a felperes megsértette a 3821/85. EGK rendelet 15. cikk 7. bekezdés a) pontjában szereplő előírásokat. Az alperes kiemelte, hogy a gépkocsivezető részére biztosítani kell a közúti ellenőrzés alkalmával bemutatandó "bármely kézi feljegyzést" amelyet az üzembetartó vállalkozásnak kell kiállítania és ellenjegyeztetni a gépkocsivezetővel. Kizárólag az ilyen igazolás által válik bizonyítottá, hogy a gépkocsivezető a heti pihenőidő alatt ténylegesen is pihenő időt töltött. Az alperes megállapította, hogy a felperes nem látta el a gépkocsivezetőt a fuvarfeladat jogszabályban előírt módon történő végzéséhez megfelelő igazolással, nem ellenőrizte, hogy a gépkocsivezető rendelkezik-e a szükséges dokumentumokkal, tehát nem tett eleget mindenben a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról szóló 561/2006.EK rendelet 10 cikkében előírtaknak.

A felperes keresetében az alperes határozatának bírósági felülvizsgálatát kérte. Kerestében arra hivatkozott, hogy a gépkocsivezető 2009. március 3. napjától március 10. napjáig heti pihenőidejét töltötte, munkát nem végzett. Kizárólag a perbeli jármű szerelvényt vezette rendszeresen, ugyanakkor a menetíró korongból egyértelműen megállapítható - figyelembe véve a kilométeróra állásokat is - hogy a gépjármű március 3. és 10. között nem mozgott.

A felperes hivatkozott arra is, hogy nincs jogszabályi előírás arra vonatkozóan, hogy heti pihenőidőket milyen módon kell igazolni, illetőleg arra sem, hogy a heti pihenőidőt külön igazolni kellene.

A Bács-Kiskun Megyei Bíróság 2.K.21.857/2009/4. sorszámú ítéletétben a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a 2009. március 30-ai ellenőrzés során a felperesi vállalkozás nem felelt meg az 561/2006.EK, illetőleg a 3821/85. EGK tanácsi rendeletnek, mivel a szerelvény fuvarlevéllel és tömegbizonylattal nem rendelkezett. Ezt meghaladóan a vezetési és a pihenő időre vonatkozó rendelkezések betartásának igazolása felperes részéről elmaradt, mivel a tevékenységet igazoló lapból nem volt megállapítható, hogy 2009. március 3. és 10. között miért nem vezetett a járművezető.

Az elsőfokú bíróság kiemelte, hogy a pihenő idő esetén a felperesi vállalkozásnak és a járművezetőnek közösen kellett volna erről nyilatkoznia vagy a tevékenységet igazoló formanyomtatványra rávezetve, vagy pedig külön okiratban. A jogszabályok konkrétan nem határozzák meg a pihenő idő eltöltése igazolásának módját, de magát az igazolást előírják.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!