Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2011.11.502 A közbenső mérleget és annak alapján a vagyonfelosztási javaslatot jóváhagyó jogerős bírósági végzéshez jogerő hatás fűződik. Az annak alapján kifizetett követelést nem lehet visszakövetelni. Az igényt kielégített hitelezői követelésként kell nyilvántartani [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 57. § (1) bek., 60. § (1) bek., Pp. 229. § (1) bek.].

Az Á. Részvénytársaság adóssal szemben 1996. április 1-jén - a 1993. évi LXXXI. tv.-nyel lényegesen módosított 1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) szabályai szerint - indult felszámolási eljárás. A felszámolás elrendeléséről szóló végzés közzétételére 1996. július 11-én került sor. Az elsőfokú bíróság 2005. június 7-én jogerőre emelkedett végzésével a 7. sorszámú közbenső mérleget jóváhagyta és kötelezte a felszámolót, hogy a Nemzeti Adó és Vámhivatal hitelező részére 175 256 463 Ft-ot fizessen ki.

A felszámoló 2008. szeptember 19-én kelt levelében arról tájékoztatta a hitelezőt, hogy az ítélőtábla új közbenső mérleg készítésére kötelezte, amelynek során a hitelezői igények felülvizsgálatra kerültek. Ennek kapcsán megállapította, hogy korábban tévesen sorolta be a hitelező igényét. A 175 256 463 Ft-os hitelezői igényből ugyanis a 175 080 412 Ft jövedéki bírságkövetelés késedelmesen került bejelentésre és azt a Cstv. 57. § (1) bekezdés g) pontjába kellett volna besorolni. Az így kifizetett összegnek a visszafizetését kérte a hitelezőtől, azzal, hogy az jogalap nélkül került teljesítésre.

A hitelező álláspontja az volt, hogy a jogalkotó a bizonytalan követelések benyújtására is lehetőséget adott, ezért célja "a jogvesztés megszakítása az elérni kívánt cél érdekében," mert egy esetleges téves besorolás hitelezői érdeksérelem nélkül nem orvosolható.

A felszámoló álláspontja szerint a hitelezői igények nyilvántartásának mikéntje a felszámoló kizárólagos döntési jogkörébe tartozik. A hitelezői igények átsorolásának indoka a jogszabályi előírásoknak megfelelő állapot kialakítása, és ez, a felszámoló kizárólagos joga és felelőssége.

Az elsőfokú bíróság végzésében a felszámoló ellen a hitelezői követelések átsorolása miatt benyújtott hitelezői kifogásnak helyt adott és kötelezte a felszámolót, hogy a nyilvántartásokban a kifogást előterjesztő volt hitelezőt, mint 175 256 463 Ft összegben kielégített hitelezőt tartsa nyilván.

Végzésében kifejtette, hogy a közbenső mérleget jóváhagyó 109. sorszámú, 2005. június 7-én jogerőre emelkedett végzésében kifejezetten kötelezte a felszámolót, hogy a hitelező részére a 175 256 456 Ft-ot fizesse ki. A bíróság határozatával a felszámolónak az a jogosítványa, amelyre a felszámoló többször is hangsúlyozottan hivatkozott, megszűnik, a felszámoló a bíróság jogerős végzésében megállapított fizetési kötelezettségét nem bírálhatja felül. Ebből következik az is, hogy a hitelező nem jogalap nélkül jutott a kifizetéshez, hanem a bíróság közbenső mérleget jóváhagyó jogerős végzése alapján.

A felszámoló fellebbezése alapján eljárt ítélőtábla végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. A fellebbezésben írtakra tekintettel kifejtette, alaptalanul hivatkozott a fellebbezést benyújtó felszámoló arra, hogy a hitelező kifogásának az előterjesztésére elkésetten került sor. A hiányosan benyújtott kifogást - hiánypótlási eljárás keretében - a hitelező elbírálásra alkalmassá tette, ezért beadványát olyannak kell tekinteni, mintha azt már eredetileg is helyesen nyújtotta volna be. Az ítélőtábla elfogadta az elsőfokú bíróságnak azt az álláspontját, amely szerint a felszámoló által benyújtott közbenső mérleg jogerős bírósági határozattal történt jóváhagyása szerint teljesített részleges vagyonfelosztást követően, a hitelezői igény besorolását a felszámoló saját hatáskörében nem módosíthatja. A másodfokú bíróság kifejtette azt is, hogy a felszámoló által hivatkozott eseti döntések alapvetően azokra a helyzetekre vonatkoztak, amikor a felszámoló a saját maga által besorolt hitelezői igény kielégítési kategóriába sorolását változtatta meg, erre pedig a felhívott eseti döntések szerint is megvolt a lehetősége. Tekintettel azonban arra, hogy jelen ügyben a felszámoló nem a saját besorolását változtatta meg, hanem a bíróság által jogerősen jóváhagyott közbenső mérlegben foglaltak szerinti besorolást kívánta megváltoztatni, erre utóbb, jogszabályi lehetősége már nincs. Ugyanígy a felszámoló által, a közbenső mérleggel együtt benyújtott részleges vagyonfelosztási javaslatban meghatározott hitelezői igények besorolása sem módosítható a felszámoló által, ha ezt a bíróság végzésében már jóváhagyta. Amennyiben a besorolás téves volt a végzést a felszámoló is fellebbezéssel támadhatta volna meg.

A jogerős határozattal szemben a felszámoló nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, állítva, hogy a határozat a Cstv. 51. § (1)-(2) bekezdésében foglaltakat sérti.

A felülvizsgálati kérelemben elsősorban arra hivatkozott, hogy a felszámoló a hitelező igényét egységesen határidőben bejelentett követelésként vette nyilvántartásba, ugyanakkor azonban megállapítható, hogy határidőben bejelentettként mindössze 176 051 Ft lett volna figyelembe vehető a Cstv. 46. § (3) bekezdésének b) pontja illetőleg 57. § (1) bekezdés e) pontja alapján. Mindezek mellett a hitelező 2008. október 3-án kelt beadványában jelezte, hogy a felszámoló tevékenysége ellen kifogással kívánt élni. Kifogásának tartalmát azonban csak október 14-én, vagyis a törvényi határidő leteltét követően 8 nappal kelt, újabb beadványában jelölte meg. Az elsőfokú bíróság és lényegében a másodfokú bíróság is - közelebbről meg nem határozott módon - arra az álláspontra helyezkedett, hogy a kifogás bár nem volt hiánytalan, de az utólagos hiánypótlásra való tekintettel érdemi elbírálásra alkalmassá vált. A hitelező azonban igazolási kérelmet nem terjesztett elő és a még határidőben előterjesztett beadványból nem derült ki, hogy pontosan milyen konkrét felszámolói intézkedést, mennyiben és milyen okból sérelmez. Az un. kiegészítés tehát a törvényes határidőn túl történt, ezért az érdemi elbírálásra alkalmatlan volt. Azzal, hogy a bíróságok a kifogást annak elkésettsége miatt, a Cstv. 51. § (1) és (2) bekezdése alapján nem utasították el, jogszabálysértést követtek el.

A felszámoló kifejtette, a Cstv. 60. § (1) bekezdéséből az következik, hogy csak a zárómérleget jóváhagyó végzéshez fűződik a követelések tekintetében a jogerő. Ilyen joghatással a közbenső mérlegeket jóváhagyó végzések nem járnak, ezért az abban foglaltak utólag módosíthatók. Ezt az álláspontot a Legfelsőbb Bíróság számos közzétett határozatában maga is megerősítette. Kifejtette továbbá, hogy a felszámoló a felszámolási zárómérleg benyújtásáig jogosult a hitelezői igény téves besorolását módosítani, amely ellen a hitelező kifogással élhet. Utalt ebben a körben elsősorban a Bírósági Határozatokban 1997. 310. szám alatt közzétett eseti döntésben foglaltakra. Ebben a bíróság éppen azt fejtette ki, hogy a felszámoló a hitelezői igény besorolását - ha azt tévesnek tartja - megváltoztathatja, intézkedése ellen a hitelező kifogással élhet. Ugyanerre a következtetésre jutott a Legfelsőbb Bíróság az Elvi Bírósági Határozatokban 2002. 675. sorszám alatt, valamint a Bírósági Határozatokban 2002. 502. szám alatt közzétett eseti döntéseiben is. A jogerős határozat a precedensekkel ellentétes álláspontot foglalt el azzal, hogy nem a zárómérleg, hanem lényegében csupán az első közbenső mérleg benyújtásáig ismerte el a felszámolónak azt a lehetőségét, hogy a tévesen besorolt hitelezői igényeket korrigálja. Amennyiben a felszámoló észleli, hogy egy igényt korábban tévesen sorolt be, úgy azt a saját hatáskörében és felelősségére jogosult és köteles módosítani. A felszámoló kérelmében kifejtette, hogy tévesen értelmezte az ítélőtábla a bírósági határozatok 2004. 424. szám alatt közzétett eseti döntésében foglaltakat is. A határozat lényege éppen abban állt, hogy annak ellenére lehetőség van a jogalap nélküli regisztrációs díj visszakövetelésére, hogy a kifizetés jóváhagyása a közbenső mérleggel együtt megtörtént. Ehhez képest nincs jelentősége annak, hogy a visszakövetelésnek a Cstv. 38. § (2) bekezdése külön jogalapot is teremt, mert a jogalap nélküli kifizetések a Ptk. 361. § (1) bekezdése alapján mindenképpen visszatérítendők.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!