Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1999.1.15 A szavatossági igények érvényesítésére megállapított 3 hónapos - jogvesztő - határidő nem elévülési jellegű, ezt nem lehet megszakítani, és az elévülés további nyugvása sem állapítható meg [Ptk. 308. § (1) és (2) bek. , 326. § (2) bek.].

K. I. és házastársa 1991. július 18-án vásárolták meg az alperestől a perbeli társasházi öröklakást és a közösségben maradó részek 163/10 000 tulajdoni illetőségét. A szerződés értelmében a kivitelező építőipari vállalatot az épület műszaki átadásától - 1991. április 16-tól - három évig kötelező jótállás terheli. A jelentkező hibákat, hiányosságokat közvetlenül a kivitelezővel szemben, míg a szavatossági igényeket az OTP-vel szemben lehet érvényesíteni.

K.-ék 1991. december 11-én jótállási igényt jelentettek be a kivitelezőnek, majd ezt 1992. szeptember 21-én kiegészítették. Az egyes lakások, valamint az általános hibák vizsgálatáról 1993. május 20-án szakértői vélemény készült, amelyet a társasház közös képviselője 1993. június 9-én küldött meg az alperesnek, majd bizottság alakult a hibák kivizsgálására.

K.-ék 1993. október 15-én eladták az ingatlant a felpereseknek. A szerződésben a társasház egészére, valamint az értékesített lakásra vonatkozó hibajegyzékben rögzített szavatossági jogokat a felperesekre engedményezték.

A hibákat kivizsgáló bizottság a felperesek lakását nem nézte meg, arra hivatkozással, hogy szavatossági jog érvényesítésére nem jogosultak, utóbb mégis elrendelték a helyszíni szemlét. Ennek alapján az alperes a jótállási és szavatossági hibák megváltásaként - igényük teljes és végleges kielégítéseként - 86.500 forintot felajánlott, de ezt a felperesek nem fogadták el, mert 294.000 forint megtérítésére tartottak igényt.

A felperesek 1994. december 6-án benyújtott keresetükben 294.000 forint és járulékai megfizetésére kérték az alperes kötelezését, elsődlegesen szavatossági jogra alapított kijavítási költségként, másodlagosan hibás teljesítésből eredő kártérítésként.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a szavatossági igény nem engedményezhető, igenlő esetben pedig a követetés elévült, illetőleg jogviszony hiányában hibás teljesítésre alapított kártérítésre nem kötelezhető.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletében megállapította, hogy az alperes K.-ékkal kötött adásvételi szerződés alapján szavatossági felelősséggel tartozik a felpereseknek. A szavatossági igény engedményezésére a Ptk. 328. §-a értelmében lehetőség volt, a felperesek ilyen igénnyel élhettek, és a követelésük nem évült el. K.-ék ugyanis a jótállási igényeiket a kivitelezővel szemben határidőben bejelentették, és joggal várhatták el a teljesítést. A jótállási igény érvényesítése olyan menthető ok, amely miatt a szavatossági igény az elévülési időn belül nem volt érvényesíthető, így az akadály megszűnésétől számítottan három hónap még rendelkezésre állott. Az akadály 1993. április 8-án szűnt meg, mert a kivitelező ekkor felszámolás alá került, és tőle a teljesítés már nem volt elvárható. A társasház közös képviselője által az alperesnek 1993. június 9-én megküldött szakvélemény a három hónapos határidőben volt. A felperesek által kötött szerződést követően az engedményezésről az alperes értesítése megtörtént, ez az elévülést megszakította, és 1994. január 31-én a szavatossági igények bejelentése megtörtént, majd folyamatos levelezés volt a felek között.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét megváltoztatta, és a kellékszavatosságra alapított keresetet elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a jótállási igény bejelentésében a szavatossági igény is benne foglaltatik, ha a kötelezett azonos. Az adott esetben azonban más a jótállás és más a kellékszavatosság kötelezettje, ezért az 1991. december 11-i igénybejelentéssel nem lehet a szavatossági igényt bejelentettnek tekinteni. A szerződés megkötésétől a szakvélemény megismeréséig többszörösen eltelt a Ptk. 308. §-ának (1) bekezdése szerinti hat hónapos elévülési határidő, de mert a felperesek a hibákat és azok okait csak az 1993. május 20-án készült szakértői véleményből ismerték meg, eddig az elévülés nyugodott, és a Ptk. 326. §-ának (2) bekezdéséből, valamint az 1. számú Polgári és Gazdasági Elvi Döntés II. pontjából következően még három hónapon belül a követelés érvényesíthető volt. Ez a határidő nem nyugszik és nem szakad meg, annak folyását semmi sem érinti, s mert e három hónap alatt a szavatossági igény érvényesítése nem történt meg, a határidő 1993. augusztus 20-án letelt. A felperesek keresete csak 1994. december 6-án érkezett.

A jogerős ítélet felülvizsgálatát a felperesek kérték. A jogszabálysértést a Ptk. 326. §-a (2) bekezdésének téves értelmezésében jelölték meg. Álláspontjuk szerint a Ptk. 326. §-ának (2) bekezdésében megjelölt igényérvényesítési határidő nem jogvesztő, e határidő tekintetében is megállapítható az elévülés nyugvása, illetőleg megszakadása. A szakvéleményt június 9-én küldték meg az alperesnek, és ebből az alperessel szemben támasztott követelés azonosítható volt, tehát a szakvélemény megküldése az igényérvényesítési határidőt megszakította. Ezt követően pedig a felek között folyamatos levelezés és egyezkedés volt, majd az alperes az 1994. szeptember 19-én kelt levelében közölt hibajegyzék alapján 86.500 forint megfizetését vállalta, az ő igényük is ezekkel a hibákkal kapcsolatos - ezzel szerződés jött létre közöttük - csak összegszerűségében van vita.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!