A Szolnoki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.60/2011/16. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása (RENDKÍVÜLI felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 233. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 96. §, 103. §, 151. §] Bírók: Kaszab Istvánné, Kovács Piroska, Pete Péter
Szolnoki Munkaügyi Bíróság
3.M.60/2011/16. szám
A Magyar Köztársaság nevében!
A Szolnoki Munkaügyi Bíróság dr. Berethalmi András ügyvéd által képviselt felperes neve felperesnek dr. Oblat Péter ügyvéd által képviselt alperes neve alperes ellen rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása iránt indított perében meghozta a következő
í t é l e t e t:
Felperes keresetét elutasítja.
A 253.000.- azaz Kettőszázötvenháromezer forint illetéket az állam viseli.
Kötelezi felperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt alperesnek 125.000.- azaz Egyszázhuszonötezer forint perköltséget.
Az ítélet ellen a kézbesítésétől számított 15 nap alatt a Szolnoki Munkaügyi Bírósághoz három példányban benyújtható fellebbezésnek van helye.
Tájékoztatja a feleket, hogy a Pp. 256/A. § (1) bekezdésének a./-d./ pontjaiban felsorolt esetekben tárgyalás tartását kérhetik, illetve a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálása kérhető.
I n d o k o l á s:
Az alperesi Kft ügyvezetője, a székhelye szám alatt van, mely egyben a központi ügyintézés helye is.
Felperes a 2010. március 9-i keltű írásbeli munkaszerződés alapján 2010. III. 15-től határozatlan időtartamú munkaviszonyt létesített az alperesi munkáltatóval segédmunkás munkakörben.
A munkaszerződés 4. pontja szerint a munkavégzés helye a munkáltató által meghatározott változó munkahely. Ennek megfelelően a munkavállaló köteles a munkáltató bármely telephelyén, változatlan munkakörben munkát végezni.
Az ugyancsak 2010. III. 9-i keltű, a felek által aláírt kiegészítő megállapodás rögzíti, hogy felek 2010. III. 9-én munkaszerződést kötöttek. A munkavállaló meghatározott időszakban Németországba kerül kiküldetésre.
A megállapodás 1. §-a 1. pontja szerint a munkavállaló a 2010. III. 15-től 2011. III. 14-ig terjedő időszakban a németországi szövetségi köztársaságba kerül kiküldetésre.
A 3. pont szerint a munkáltató bármikor indokolás nélkül visszahívhatja a munkavállalót magyarországi munkahelyére és ezzel véget vethet a kiküldetésnek.
Az 5. pont szerint a kiküldetés befejezését követően a munkavállaló a munkaszerződésben foglaltaknak megfelelően folytatja munkáját a munkáltatónál Magyarországon, a kunhegyesi húsüzemben.
Felperes a fentiek alapján a munkaviszony kezdő időpontjától kezdődően külföldi munkavégzési helyen végzett munkát.
A német munkavégzési helyen felperest munkavezető 2010. X. 27-én írásos figyelmeztetésben részesítette, melyben rögzítette azt is, amennyiben még egyszer hasonló probléma adódna, azonnal fogja kérni a Kft vezetőségét, hogy a munkaviszonyát szüntessék meg.
2010. november elején felmerült, hogy felperes a munkaviszonyát felmondással meg kívánja szüntetni, azonban írásbeli felmondást nem adott be.
Felperes 2010. december 2-án munkaidő alatt, munkavégzés során a munkahelyi felettesének minősülő munkavezető-helyettes utasítására illetve kérdésére káromkodással, meg nem felelő hangnemben válaszolt, amiért a munkavezető-helyettes felperest a munkából kiállította. Felajánlotta felperes részére a munkaviszonya közös megegyezéssel történő megszüntetését, a formanyomtatványt felperes nem írta alá közölve, hogy bíróságra fog menni.
A munkavezető az esetről tájékozódott, meghallgatta mind helyettesét, mind az incidensnél jelenlévő munkavállalókat és felperest, melynek alapján odaadott felperesnek egy közös megegyezéses munkaviszony megszüntetéséről szóló iratot, melyet felperes nem írt alá. Felperes vele is közölte, hogy munkaügyi bírósághoz fog fordulni, ott még úgysem járt, kipróbálja.
A munkavezető ezt követően döntött arról, hogy felperest a külföldi munkahelyen tovább munkát végezni nem engedi, hazaküldi Magyarországra.
Tájékoztatta felperest a döntéséről azzal, hogy a továbbiakban vele nem foglalkozik, amikor hazaér Magyarországra, vegye fel a magyarországi vezetéssel a kapcsolatot a munkaviszonyával, a továbbiakkal kapcsolatosan.
A munkavezető telefonon tájékoztatta alperes adminisztrátor munkakörű munkavállalóját, hogy utasítására felperes a német munkavégzési helyen a munkát befejezte.
Alperesi adminisztrátor alperes központjában munkaügyi ügyintézéssel foglalkozik, munkáltatói jogköre nincsen.
Felperes 2010. december 5-én érkezett Magyarországra. Hazaérkezését követően telefonon alperesi adminisztrátornak bejelentette, hogy a magyarországi lakcíme megváltozott, kérte, hogy a munkáltató az új lakcímére küldje a kilépő papírjait.
Alperesi adminisztrátor tájékoztatta felperest, hogy a felperesi munkaviszony megszüntetésről nem tud, így tájékozódni fog.
Felperes és alperesi adminsiztrátor még egy alkalommal beszélt telefonon, melynek során alperesi adminisztrátor közölte felperessel, hogy vagy jelenjen meg Kunhegyesen munkavégzésre, vagy ha nem akar dolgozni, küldjön egy felmondást.
Felperes közölte, hogy nem mond fel. Erre az ügyintéző ismét felhívta munkavégzés céljából való megjelenésre, felperes válasza az volt, nem fog.
Az alperesi ügyvezető által aláírt, a felperesnek címzett 2010. XII. 16-i keltű levélben a munkáltató rögzítette, hogy felperes 2010. december 6-a óta nem jelent meg munkahelyén, a kunhegyesi telephelyen és nem jelezte semmilyen módon távolléte okát.
A levélben felhívta felperest, hogy a fentiek miatt három napon belül igazolja távolléte okát. Amennyiben ez nem történik meg, úgy munkaviszonyát igazolatlan távollét miatt azonnali hatállyal megszüntetik.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!