Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szolnoki Törvényszék Mf.21365/2011/4. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása (RENDKÍVÜLI felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 89. §, 103. §] Bírók: Hainfahrt Mártonné, Kövér Lászlóné, Sándorné dr. Nagy Erika

Kapcsolódó határozatok:

Szolnoki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.60/2011/16., *Szolnoki Törvényszék Mf.21365/2011/4.*, Kúria Mfv.10344/2012/5.

***********

Szolnoki Törvényszék

4.Mf.21.365/2011/4. szám

A Szolnoki Törvényszék, mint másodfokú bíróság, dr. Berethalmi András ügyvéd által képviselt felperesnek - dr. Oblat Péter ügyvéd által képviselt alperes ellen - rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása iránt indított perében a Szolnoki Munkaügyi Bíróság 3.M.60/2011/16. számú ítélete ellen az alperes 17. sorszámú fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét h e l y b e n h a g y j a.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 40.000.- (negyvenezer) Ft másodfokú perköltséget.

A le nem rótt 253.000.- (kettőszázötvenháromezer) Ft másodfokú eljárási illetéket az Állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

A felperes 2010. március 9-én kelt munkaszerződés alapján állt 2010. március 15.-től határozatlan időtartamú munkaviszonyban alperesnél, segédmunkás munkakörben. A munkaszerződés szerint a munkavégzés helye a munkáltató által meghatározott változó munkahely. A 2010. március 9-én kelt kiegészítő megállapodásban rögzítették a felek, hogy a munkavállaló 2010. március 15.-től 2011. március 14.-ig terjedő időszakban a Németországi Szövetségi Köztársaságba kerül kiküldetésre, ahonnan a munkáltató bármikor indokolás nélkül visszahívhatja. Ezt követően a munkavállaló a munkaszerződésben foglaltaknak megfelelően folytatja munkáját Magyarországon, az alperesi húsüzemben.

Felperes 2010. március 15.-től a németországi munkahelyen végzett munkát, onnan a munkáltató intézkedése alapján 2010. december 5-én érkezett vissza Magyarországra.

Az alperes a felperes munkaviszonyát 2011. január 6-i rendkívüli felmondással megszüntette arra hivatkozással, hogy a munkáltató 2010. december 21-én átvett felszólító levele ellenére sem jelent meg munkahelyén a felperes, és távollétének okát a mai napig nem igazolta.

A felperes keresetében a rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítását és jogkövetkezményei alkalmazását kérte. Arra hivatkozott, hogy a rendkívüli felmondás azért jogellenes, mert a hazarendelésének írásban kellett volna történnie, ennek ellenére az alperes egyoldalú intézkedéssel a kiegészítő megállapodás közös megegyezéssel történő módosítása nélkül, jogellenesen rendelte haza. Állította azt is, hogy igazolatlanul nem hiányzott.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította, és kötelezte a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 125.000.- Ft perköltséget, míg a le nem rótt 253.000.- Ft illeték Állam általi viseléséről rendelkezett.

Az elsőfokú bíróság tényállásként megállapította, hogy a felek a munkaszerződést kiegészítő megállapodásban rögzítették azt, hogy a munkavállaló meghatározott időszakban Németországba kerül kiküldetésre, és ezt konkretizálták is 2010. március 15.-től 2011. március 14.-ig terjedő időszakra.

Megállapodtak továbbá abban is, hogy a munkáltató a felperest bármikor indokolás nélkül visszahívhatja magyarországi munkahelyére, amelyet követően a munkavállalónak az alperesi húsüzemben kell folytatnia a munkáját.

Tényként állapította meg az elsőfokú bíróság továbbá azt, hogy a német munkavégzési helyen a felperest a munkavezető 2010. október 27-én írásbeli figyelmeztetésben részesítette, amelyben rögzítette azt is, amennyiben még egyszer hasonló probléma adódna, kérni fogja a Kft. vezetőségét, hogy a felperes munkaviszonyát szüntessék meg.

2010. november elején felmerült, hogy a felperes munkaviszonyát felmondással meg kívánja szüntetni, azonban írásbeli felmondást nem adott be.

A felperes 2010. december 2-án munkaidő alatt, munkavégzés során munkahelyi felettese utasítására, illetve kérdésére káromkodással, kifogásolható hangnemben válaszolt, amiért őt a munkavezető-helyettes a munkából kiállította. Ezt követően a munkavezető akként döntött, hogy a felperest hazaküldi Magyarországra, a külföldi munkahelyen tovább munkát végezni nem engedi. Erről a felperest tájékoztatta azzal, hogy hazaérkezés után vegye fel a kapcsolatot a magyarországi vezetéssel, a további teendők meghatározása érdekében.

A felperes 2010. december 5-én érkezett Magyarországra, amiről az adminisztrátort tájékoztatta telefonon. Az adminisztrátor azon közlésére, hogy vagy jelenjen meg az alperesi munkahelyen munkavégzésre, vagy ha nem akar dolgozni, mondja fel a munkaviszonyát, a felperes közölte, hogy nem mond fel és nem is kíván munkavégzés céljából megjelenni.

Az alperes ügyvezetője a felperesnek 2010. december 16-i keltű levelet írt, amelyben rögzítette, hogy a felperes 2010. december 6. óta nem jelent meg a munkahelyén, az alperesi telephelyen, és nem jelezte semmilyen módon távolléte okát. Felhívta a felperest, hogy 3 napon belül igazolja a távollétének okát, ha ez nem történik meg, a munkaviszonyát igazolatlan távollét miatt azonnali hatállyal megszünteti.

Az elsőfokú bíróság ilyen tényállás megállapítása mellett arra a jogi következtetésre jutott, hogy az alperes, mint munkáltató a felperessel kötött megállapodás alapján egyoldalúan jogosult volt hazarendelni a németországi munkahelyről a felperest. Ehhez nem volt szükség a kiegészítő megállapodás közös megegyezéssel történő módosítására, a munkáltatói intézkedést nem teszi jogellenessé, illetőleg hatálytalanná az sem, hogy a hazarendelés nem írásban, hanem szóban történt.

Ezen túlmenően az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a munkaviszony megszüntetésének az indoka nem is ez volt, hanem az, hogy a felperes 2010. december 6. óta nem jelent meg az alperesi telephelyen munkavégzés céljából, és a távolléte okát írásbeli felhívás ellenére sem igazolta.

Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítás adatai alapján azt állapította meg, hogy a felperesnek hazaérkezését követően meg kellett volna jelennie munkavégzés céljából a munkahelyén, figyelemmel arra, hogy a munkaviszonyát az alperes nem szüntette meg, csupán hazarendelte a németországi munkavégzési helyéről.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!