Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bhar.186/2016/13. számú határozata rágalmazás vétsége tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 386. §, 387. §, 397. §, 514. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 226. §, 227. §, 2012. évi II. törvény (Szabs. tv.) 6. §] Bírók: Bencze Beáta, Hudvágner András, Tóth Sándor

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.30882/2015/34., Fővárosi Törvényszék Bf.12455/2015/6., *Fővárosi Ítélőtábla Bhar.186/2016/13.*

***********

A Fővárosi Ítélőtábla, mint harmadfokú bíróság

15.Bhar.186/2016/13. szám

A Fővárosi Ítélőtábla Pécsett, a 2017. évi január hó 17. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta az alábbi

végzést:

A harmadfokú bíróság a rágalmazás vétsége miatt vádlott ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék 20.Bf.12.455/2015/6. számú ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi magánvádlót, hogy tizenöt napon belül fizessen meg dr. ügyvéd1 ügyvéd részére 29.210 (huszonkilencezer-kettőszáztíz) forint útiköltséget, és külön felhívásra fizessen meg az államnak 14.000 (tizennégyezer) forint harmadfokú eljárásban felmerült bűnügyi költséget. A magánvádló a harmadfokú eljárásban felmerült költségeit maga viseli.

Indokolás

A Pesti Központi Kerületi Bíróság a 22.B.30.882/2015/34. számú ítéletével vádlott büntetőjogi felelősségét a Btk.226.§ (1) bekezdésében meghatározott rágalmazás vétségében állapította meg, amiért a vádlottat megrovásban részesítette. Kötelezte egyben a felmerült 22.223 forint bűnügyi költség megfizetésére.

A vádlott fellebbezése folytán a Fővárosi Törvényszék a 20.Bf.12.455/2015/6. számú ítéletével a Pesti Központi Kerületi Bíróság fenti ítéletét megváltoztatta, és a vádlottat a rágalmazás vétsége miatt emelt vád alól felmentette. Egyben megállapította, hogy az eljárás során felmerült bűnügyi költséget a magánvádló köteles fizetni.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást helyesnek találta. A törvényszék jogi álláspontja szerint azonban a kerületi bíróság a megállapított tényállásból tévesen vont le következtetést a vádlott bűnösségére, mivel cselekménye nem merítette ki sem a rágalmazás, sem más bűncselekmény törvényi tényállását. A vád tárgyává tett kijelentés szubjektíve ugyan sérthette a magánvádlót, az érzékenységét negatívan érinthette, azonban objektíve nem volt alkalmas a becsület csorbítására. Ugyanakkor a "szemét" és "rohadék" kifejezések használata egy indulati kirohanás, egy erős hangvételű, kritikai megnyilvánulás részei voltak a vádlott részéről, amellyel - a szövegkörnyezetre is figyelemmel - kizárólag azt akarta a maga durva stílusában kifejezésre juttatni, hogy a legkisebb mértékben sem ért egyet a magánvádló magatartásával.

A másodfokú bíróság ítélete ellen a magánvádló jelentett be fellebbezést. Arra hivatkozott, hogy téves a másodfokú bíróság jogi álláspontja. A vádlottat korábban többször elmarasztalták becsületsértés miatt, és már 2013 áprilisában, a rendőrségi kihallgatása alkalmával kijelentette, hogy aljas szándékból tette rá ezt a kijelentést. Ezen felül pedig a "rohadék" szó használata kimeríti a bűncselekményt.

A magánvádló jogi képviselője a nyilvános ülésen a fellebbezést fenntartotta. Érvelése szerint a Pesti Központi Kerületi Bíróság helyesen állapította meg a tényállást, indokolási kötelezettségének is eleget tett, és okszerűen vont következtetést a vádlott büntetőjogi felelősségére. Álláspontja szerint nemcsak az objektív, hanem a szubjektív értékítélet is vizsgálandó az ügy kapcsán, és ekként az egész szituációt kell figyelembe venni. Igaz ugyan, hogy a vádlott nem nevezte meg a kijelentésének címzettjét, de a jelen lévők számára ez egyértelmű volt. E kijelentésével csupán hergelni kívánta a tárgyalóterem előtt várakozó tanúkat. Emellett a vádlott által használt "szemét" és "rohadék" szavak a becsületsértés vétsége megállapítására alkalmasak. Mindezek alapján a másodfokú bíróság ítéletének megváltoztatását: a vádlott bűnösségének megállapítását és büntetés kiszabását indítványozta.

A magánvádló a harmadfokú nyilvános ülésen fellebbezését azzal egészítette ki, hogy a másodfokú bíróság eljárása azért is törvénysértő, mivel a vádlott az elsőfokú ítélet ellen nem fellebbezett, a tárgyalótermet a fellebbezési nyilatkozat megtétele előtt elhagyta, kirohant a tárgyalóteremből. Emellett pedig védője sem nyújtott be fellebbezést az ítélet ellen. Hangsúlyozta: a vádlott maga is elismerte, hogy aljas szándékból rágalmazta meg őt. Mindezekre tekintettel a másodfokú ítélet megváltoztatását kérte.

A védő a nyilvános ülésen abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy az elsőfokú bíróságnak az eljárása során a valóság bizonyítását is el kellett volna rendelnie, hiszen a magánvádlóval szemben is folyt a vád tárgyává tett kijelentés tartalma (a gyámhatóságnál tett alaptalan feljelentés) kapcsán büntetőeljárás. Ezért a vádlott kijelentésének valóságtartalmát, és annak jelentőségét is vizsgálni kellett volna. Mivel azonban a harmadfokú eljárásban erre már nincs lehetőség, a másodfokú bíróság ítéletének helybenhagyására tett indítványt.

Az ítélőtábla megállapította, hogy helyesen járt el a másodfokú bíróság, amikor ítéletével szemben - a Be.386.§ (1) bekezdés c) pontja alapján - jogorvoslati jogot biztosított; határozata ugyanis az elsőfokú bíróság ítéletével szemben a vádlott bűnösségének hiányát állapította meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!