Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2002.631 Autópályán vaddal való ütközés következtében ért kárért az autópálya kezelőjét csak vétkességi és nem objektív felelősség terheli. [Ptk. 339. § (1) bek., 1988. évi I. tv. 35. §]

A felperes 1997. július 21-én Ford Sierra gépkocsijával az M 5-ös autópálya fizető szakaszán 120 km/h sebességgel haladt Budapestről Kecskemét irányába. Az útszakasz 69+800 km szelvényénél váratlanul, az autópálya két szakaszát korláttal elválasztó területről egy őzbak ugrott elé, amellyel az ütközést nem tudta elkerülni. A gépkocsiban jelentős összegű kár keletkezett, az őzbak pedig elhullott.

A felperes keresetében 245 125 forint kártérítés és kamata megfizetésére kérte egyetemlegesen kötelezni az alpereseket. Az I. r. alperessel szemben előterjesztett keresetében a Ptk. 318. §-ának (1) bekezdésére hivatkozott, mivel az ütközés az autópálya fizető szakaszán következett be; a közút kezelője pedig az I. r. alperes volt.

A II. r. alperes vadásztársaság felelősségét a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése alapján kérte megállapítani. Az alpereseket egyetemlegesen kérte a kár megtérítésére kötelezni.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az I. r. alperest 232 625 forint kártérítés és 1997. augusztus 9. napjától a kifizetésig járó évi 20 kamata, valamint perköltség megfizetésére; a II. r. alperessel szemben előterjesztett keresetet elutasította.

Az I. r. alperes felelősségét az elsőfokú bíróság a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 34. §-ának (1) bekezdésében foglalt kötelezettsége elmulasztása miatt állapította meg és ezért a törvény 35. §-a folytán alkalmazott Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján kötelezte kártérítésre. Az ugyanis, hogy az őz az autópályára bekerülhetett összességében azt mutatja, hogy a védőháló megfelelő karbantartása nem történt meg, tehát az I. r. alperes nem tett maradéktalanul eleget a kezelői kötelezettségének. Hivatkozott az elsőfokú bíróság a Ptk. 318. §-ának (1) bekezdésére is azzal összefüggésben, hogy a baleset az autópálya fizető szakaszán történt.

Az I. r. alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - nem fellebbezett részében nem érintve - a fellebbezéssel támadott keretben helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint az I. r. alperes a vadvédő háló nem megfelelő karbantartásával jogellenesen és felróhatóan okozott kárt a felperesnek, azt pedig nem bizonyította, hogy az adott helyzetben általában elvárható módon járt volna el.

A jogerős ítélet ellen az I. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatásával a felperes keresetének az elutasítását.

Az I. r. alperes álláspontja szerint a perben eljárt bíróságok jogszabálysértéssel tekintették az I. r. alperes közútkezelő kárfelelősségét vétkességtől független objektív felelősségi formának, holott az az általános szabályok szerinti vétkességen alapuló felelősség.

Az I. r. alperes, mint a közút kezelője eleget tett az 1988. évi I. törvény 34. §-ának (1) bekezdésében írt kötelezettségének, a baleset helyszínén a vadvédő kerítést az előírások szerint kiépítette, azt céljának megfelelő alkalmas állapotban tartotta. A vadvédő berendezés elkészültével a vadászati jogosultsággal együtt járó, fokozott veszéllyel járó tevékenységgel kapcsolatos speciális kárfelelősség nem száll át a közút kezelőjére. Az autópálya üzemeltetője még díjfizetés ellenében sem vállalt objektív garanciát arra, hogy az autópályán közlekedők vaddal (amely pl. madár is lehet) nem találkozhatnak, ugyanakkor a jogerős ítélet a terhére vétkesség nélküli felelősséget telepített.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

Előrebocsátja a Legfelsőbb Bíróság, hogy a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (2) bekezdése értelmében csak a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül, így nem volt lehetőség a II. r. alperessel szemben a keresetet elutasító, első fokon jogerőre emelkedett ítéleti rendelkezés felülbírálatára; a felülvizsgálati eljárás tárgyát kizárólag az I. r. alperes kártérítési felelősségének a kérdése képezte.

A jogerős ítélet az I. r. alperes felelősségét a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kktv.) 34. §-ának (1) bekezdésében foglalt kötelezettsége elmulasztása miatt állapította meg a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján. A Kktv. 35. §-a ugyanis akként rendelkezik, hogy az út kezelője a kezelői kötelezettségének megszegésével okozott kárt a polgári jog általános szabályai szerint köteles megtéríteni.

A felperes károsodása a vaddal való ütközéssel következett be. A gyorsforgalmi úton haladó gépjármű vaddal való ütközése tekintetében a Ptk. 346. §-ának (2) és (3) bekezdése irányadó. Emellett azonban nem volt akadálya annak, hogy a felperes keresetét az I. r. alperesnek, mint az út kezelőjének a vétkességen alapuló felelősségére alapítva is előterjessze, amennyiben az okozati összefüggés a kezelő valamely jogellenes és felróható magatartása és a kár bekövetkezése között fennáll. A Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alkalmazásának feltétele a felróhatóság is, a polgári jogi kártérítési felelősség kimentéses rendszeréből viszont következik, hogy a felróhatóság hiányát kell bizonyítani, ez a bizonyítási teher pedig az I. r. alperesre hárult. Az I. r. alperes igazolta, hogy az adott helyzetben a tőle elvárható magatartást tanúsította, amikor a Közlekedési Főfelügyelet határozatában foglaltak szerint már korábban kiépített vadvédő kerítést fenntartotta, illetőleg az autópálya újonnan épült szakaszain azt teljes hosszában megépítette. Ezzel bizonyította, hogy nem tanúsított olyan felróható magatartást, amely a bekövetkezett kárral okozati összefüggésben állna. Nincs olyan peradat, amely alapján az lenne megállapítható, hogy az I. r. alperes elmulasztotta volna a vadvédő kerítés megfelelő karbantartását.

Önmagában az a tény, hogy a megfelelően kialakított és karbantartott kerítés sem képes teljes mértékben visszatartani az autópályától a vadakat, nem alapozhatja meg az autópálya üzemben tartójának a kárfelelősségét, hiszen ez akkor már nem vétkességi, hanem objektív felelősség lenne, márpedig a Kktv. 35. §-a alapján a kezelő kárfelelőssége a polgári jog általános szabályai szerinti, vagyis a Ptk. 339. § (1) bekezdésében megfogalmazott vétkességi felelősség.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 274. §-ának (1) bekezdése szerint tárgyaláson kívül meghozott határozatával a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alkalmazásával hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében megváltoztatva az I. r. alperessel szemben előterjesztett keresetet elutasította. (Legf. Bír. Pfv. VI. 21.603/1999. sz.)