BKv 2024.1 A Kúria Büntető Kollégiumának 1/2024. (IX. 25.) BK véleménye
az 54. számú büntető kollégiumi vélemény felülvizsgálatáról és egységes szerkezetben történő közzétételéről
A Kúria Büntető Kollégiuma a mellékletben közzétettek szerinti - a III. 6. pontot érintő - módosítással tartja fenn 54. számú büntető kollégiumi véleményt.
A Büntető Kollégium vezetője gondoskodik a kollégiumi vélemény hatályos, egységes szerkezetbe foglalt szövegének a Kúria honlapján történő feltüntetéséről.
Melléklet:
"6. A próbára bocsátott ügyeinek egyesítése a Be. 486. § (1) bekezdése szerint kötelező, és ennek elmulasztása, illetve elmaradása az elsőfokú eljárásban relatív eljárási szabálysértés, melynek következménye, hogy az elsőfokú bíróság ítélete nem tartalmazza a próbára bocsátást elrendelő határozatban megállapított tényállást. Ez azonban nem jelent megalapozatlanságot, tekintettel arra, hogy a megalapozatlanság az adott ügyben előterjesztett vád alapján megállapított tényállás körében merülhet fel; így további bizonyítás igényét fel sem vetheti, mivel az orvosolható.
Ugyanis nincs eljárásjogi akadálya annak, hogy a másodfokú bíróság az eljárási szabálysértést orvosolja és egyesítse az ügyeket, így azt meg is kell tennie. Az egyesítés lehetővé teszi, hogy a másodfokú bíróság az iratok alapján a tényállást a próbára bocsátást elrendelő határozatban megállapított tényállással kiegészítse. A másodfokú bíróságot az eljárási szabálysértés orvoslására vonatkozó kötelezettsége attól függetlenül köti, hogy az ügyben a terhelt terhére jelentettek-e be fellebbezést.
A vádlott terhére bejelentett fellebbezés esetén a súlyosítási tilalom [Be. 595. §] nem érvényesül, így az elsőfokú bíróság által alkalmazott joghátrány súlyosításának nincs akadálya. A Be. 595. § (2) bekezdése értelmében a vádlott terhére bejelentett fellebbezésnek kell tekinteni azt is, amely azt sérelmezi, hogy az elsőfokú eljárásban az ügyek egyesítését és a cselekmények együttes elbírálását elmulasztották. A vádlott terhére bejelentett fellebbezés hiányában súlyosításnak nincs helye; csak az alkalmazott joghátrány helybenhagyására vagy - amennyiben a próba megszüntetése ellenére indokolt - enyhítésére kerülhet sor. Ilyen esetben a másodfokú bíróság akkor sem súlyosíthatja a büntetést, ha a büntetés alapjául szolgáló cselekmények körének bővülésére tekintettel azt szükségesnek tartja; amennyiben azonban az így kiszabott büntetés vagy alkalmazott intézkedés a büntetéskiszabás valamely kötelező szabályát sérti, amiatt az ügyészség a Be. 649. § (1) bekezdés b) pont második fordulata alapján felülvizsgálati indítványt terjeszthet elő.
Amennyiben a másodfokú bíróság az egyesítést nem pótolja és az együttes elbírálás a jogerős határozatban is elmarad, a Be. 671. § 13. pontja szerinti egyszerűsített felülvizsgálati eljárásban a törvénysértés orvosolható és a Be. 672. § (4) és (5) bekezdése szerinti időkereteken belül súlyosabb büntetés is kiszabható vagy súlyosabb intézkedés alkalmazható."