Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.12.668 A kollektív szerződés alapján a munkáltató a vétkes kötelezettségszegést elkövető munkavállalójával szemben jogosult valamely hátrányos jogkövetkezményt alkalmazni, aminek következtében a munkaviszony bizonyos elemei módosulhatnak, ez azonban nem lehet a megkötött munkaszerződéshez képest végleges jellegű [Mt. 109. § (1) és (2) bek.].

A felperes egyesített kézbesítő az alperes D.-i Igazgatóságánál. Az alperes az 1994. szeptember 14. napján hozott határozatával a felperest hátrányos jogkövetkezményként csomagrakodó munkakörbe helyezte, és a személyi alapbérét egy évre havi 3000 Ft-tal csökkentette. A határozat indokolása szerint a felperes 1994. szeptember 12-én 20 óra 30 perckor érkezett meg a kézbesítésből. Az illetékes csoportvezetővel nem közölte, hogy előreláthatóan 17 óra után érkezik a hivatalba. Nem volt hajlandó nyilatkozni, hogy hol töltötte addig az időt. A felperest szondavizsgálatnak kívánták alávetni, ennek teljesítését azonban megtagadta, de egy üveg sör elfogyasztását beismerte. A vizsgálatkor erős alkoholszag érződött a felperesen, a beszéde nehézkes volt. A munkaviszonnyal kapcsolatos vétkes kötelezettségszegés súlyának értékelésénél az alperes a felperes terhére rótta, hogy a korábbi években italozás és szabálytalan munkavégzése miatt három esetben kapott írásbeli figyelmeztetést.

A sikertelen egyeztetést követően a felperes keresetet indított a határozat hatályon kívül helyezése iránt. Arra hivatkozott, hogy a munkaideje lejárta után ivott sört, amit beismert, ezért nem volt szükség a szondázására. Vitatta, hogy az alperes a kollektív szerződés alapján ilyen hátrányos jogkövetkezményt alkalmazhat, mert ezzel egyoldalúan módosítja a munkaszerződést, ami az Mt. 82. §-ának (1) bekezdésébe ütközik.

A munkaügyi bíróság ítéletével az alperes határozatát megváltoztatva az alapbércsökkenés mértékét 1500 Ft-ra mérsékelte, ezt meghaladóan elutasította a keresetet. A hátrányos jogkövetkezmény alkalmazását az alperes kollektív szerződése alapján jogszerűnek találta, annak mértékét azonban - figyelemmel a cselekmény súlyára - csökkentette.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett.

A megyei bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta. Kifejtette, hogy a kollektív szerződés a munkaviszonnyal kapcsolatos kötelezettség vétkes megszegése miatt az Mt. 109. §-ának keretein belül hátrányos jogkövetkezmény alkalmazását írhatja elő. Az alperes kollektív szerződése, konkrétan ennek az áthelyezést és a személyi alapbércsökkentést megengedő 5/C. §-a (1) bekezdésének b) és c) pontja nem terjed túl az Mt.-ben meghatározott kereteken. Nem sérti az Mt. 76. §-ának (3) bekezdésében és 82. §-ának (1)-(2) bekezdéseiben foglaltakat sem, mert nem tekinthető egyoldalú munkaszerződés-módosításnak.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Ebben kérte az alperes intézkedése alól történő mentesítést, valamint az eljárása jogellenességének megállapítását. Nem vitatta, hogy a kollektív szerződés hátrányos jogkövetkezmények alkalmazását előírhatja, ezek azonban nem módosíthatják az Mt. 76. és 82. §-aiban foglaltakat, amelyek a munkavállalót védő garanciális rendelkezések. Az alperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a felek nyilatkozata alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!