Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Gf.30173/2019/5. számú határozata vállalkozói díjkövetelés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, (4) bek., 206. §, (1) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:14. §, 6:49. §, (2) bek.] Bírók: Béri András, Dobler László, Hámori Attila

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Gf.IV.30.173/2019/5. szám

A Szegedi Ítélőtábla a Dr. Szlamka Gergely ügyvéd által képviselt felperes neve (címe) szám alatti székhelyű felperesnek - a Dr. Vadnai Bence ügyvéd által képviselt alperes neve (címe) székhelyű alperes ellen vállalkozói díj megfizetése iránt indított perében a Gyulai Törvényszék 2019. május 14. napján kelt 5.G.20.411/2016/100. számú ítélete ellen a felperes által 106. sorszám alatt előterjesztett fellebbezésre tekintettel lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T:

Az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, megfellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja.

Kötelezi a felperest 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 500.000,- (Ötszázezer) forint másodfokú eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg az államnak 2.500.000,- (Kettőmillió-ötszázezer) forint le nem rótt fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S

Az alperesi társaságot a Szlovák Köztársaságban (...) számon jegyezték be a cégjegyzékbe, (város 1, utca, házszám) alatti székhellyel. Egyetlen tagja az egyesült államokbeli (cég 1), melyet (képviselő 1) cseh üzletember képvisel, aki 2012. november 1-jétől az alperes bejegyzett ügyvezetője is volt.

A felek között 2014. május 21-én vállalkozási szerződés jött létre, melyben a (képviselő 2) által képviselt felperes, mint megrendelő és a (képviselő 3) által képviselt alperes, mint vállalkozó rögzítette, hogy a vállalkozó passzívház-modulok gyártásával és értékesítésével, valamint a gyártás franchise-ba adásával foglalkozó vállalkozás, amely árajánlatot adott a megrendelő részére gépek és gépsorok gyártására. Az alperes vállalta az árajánlatban szereplő berendezések legyártását, beszerzését és beüzemelését, valamint a megrendelő négy dolgozójának oktatását magyar nyelven. A szerződő felek megállapodtak, hogy a vállalkozó a megrendelőt 15 napi rendszerességgel informálja szóban, e-mailben a berendezések készültségi fokáról. A vállalkozói díjat mindösszesen 311.030.925,- forintban határozták meg. A megrendelő vállalta, hogy a szerződéskötést követő 8 napon belül "EPS gyártás előlege" címén a vállalkozói díjból 67.473.670,- forintot utal át; majd 2014. augusztus 18-ig 157.438.563,- forintot (EPS végösszege); 2014. szeptember 30-ig 43.059.346,- forintot; és végül 2014. október 31-ig további 43.059.346,- forintot.

A vállalkozói díjrészletek forrására, felhasználásuk egyedi jogszabályi feltételeire, korlátaira a szerződés nem tartalmaz utalást.

A szerződés rendelkezett kötbérről, elállásról, vis maiorról, a megrendelő feladatairól, a próbaüzemről, a végleges üzembe helyezésről, garanciális feltételekről, és az irányadó jogról (magyar jogszabályok). A felek közti esetleges jogvita bírósági fórumaként pertárgyértéktől függetlenül a "(város 5)-i Városi Bíróság" megjelöléssel kívántak kizárólagos illetékességet kikötni.

(Ügyvéd 1) ellenjegyzésével 2014. május 29-én egy kölcsönszerződés is létrejött a (képviselő 3) által képviselt alperes, mint kölcsönadó, és (képviselő 2) által képviselt felperes, mint adós között. Eszerint felek megállapodtak, hogy a kölcsönadó az adósnak 20.000.000,- forintot ad kölcsön, átutalással teljesítve, a szerződés aláírásának a napján. A kölcsönt a felperes 2014. augusztus 1-ig vállalta visszafizetni a kölcsönadónak, annak (pénzintézet 1)-nél vezetett számlájára utalással. Az egyedi kikötés szerint a kölcsönt az adós köteles a (cég 2)-vel 2014. április 15-én a (város 2)-i (X) helyrajzi számú ingatlanra vonatkozóan létrejött adásvételi szerződésben foglalt vételárelőleg megfizetésére fordítani.

Az ügyleti kamat mértéke havi 5%, melyet a lejárat napján egy összegben kell megfizetni. A késedelmi kamat: az ügyleti kamat + 5%. A fizetési kötelezettségek akkor minősülnek teljesítettnek, amikor az adott összeget a kölcsönadó számláján jóváírták. Ugyanezen a napon nyilatkoztak a felek egy "Záradék" elnevezésű, ugyancsak (ügyvéd 1) által ellenjegyzett okiratban, hogy a szerződést aláírták, az hatályba lépett, és a megtámadási jog megnyílt. Egyúttal e nyilatkozatban a szerződést megerősítették, és a megtámadási jogukról lemondtak.

Ugyanezen a napon a felek a kölcsönszerződésből eredő követelések biztosítékául zálogjogot alapítottak a felperes, mint zálogkötelezett tulajdoni várományát képező, a fentiekben körülírt (város 2)-i ingatlanon; valamint a perben nem álló (személy 1) magánszemély, (város 3)-i (Y) helyrajzi számú ingatlanán. (Képviselő 2) a kölcsön visszafizetéséért személyesen készfizető kezességet vállalt. A megtámadási jogról a felek e szerződés esetében is lemondtak.

Végül ugyanezen a napon ugyancsak a kölcsön további biztosítékaként egy engedményezési szerződést kötöttek, amelyben rögzítették, hogy a felperesnek, mint engedményezőnek, 343.000.000,- forint követelése áll fenn a (cég 3) kötelezettel szemben, amelyből 20.000.000,- forintot az engedményes alperesre engedményez, kifejezetten mint biztos követelést, és annak kiegyenlítéséért kezesként felel. Megállapodtak abban is, ha a kötelezett a megállapodásban foglaltaknak eleget tesz, a felek a követelést kiegyenlítettnek tekintik.

A 20 millió forint kölcsön 2014. május 30-án a felperes javára átutalásra került (5/A/3. sorszám alatt csatolt átutalási banki bizonylat). A kölcsön visszafizetésének szerződésben előírt időpontjáig a felperes két részletben, mindösszesen csupán 2.000.000,- forintot utalt át törlesztésként az alperes javára (2014. július 1-én és 31-én 1-1 millió forintot). A (város 2)-i ingatlan megvásárlására nem került sor, és a fenti összeget meghaladóan a felperes kölcsöntörlesztési kötelezettségének sem tett eleget. A felperes 2015. tavaszán vette fel a kapcsolatot a perben nem álló (pénzintézet 2)-vel a (város 4)-i Kormányhivataltól igényelt támogatás előfinanszírozása érdekében. Ennek keretében 2015. júniusában a pénzintézet 50 millió forintot folyósított a felperes részére, amelyből 2015. június 16-án 44.393.000,- forint került továbbutalásra az alperes felé eszközbeszerzés finanszírozása érdekében. Az alperes a vállalkozási szerződéshez kapcsolódó eszközbeszerzés iránt azonban nem tett intézkedéseket, hanem jelezte a felperesnek, hogy az átutalt összeget be kívánja számítani a felperes kölcsöntartozásába. A felperes előbb 2015. június 23-án ígéretet tett az alperesnek a kölcsön törlesztésére és erre "garanciát" adott, majd (képviselő 4), a felperes másik ügyvezetője 2015. június 25-én arról tájékoztatta (személy 2)-t, a (pénzintézet 2) képviselőjét, hogy az alperes a hozzá továbbított összeget egy korábbi kölcsöntartozásba akar beszámítani, és a megrendelt eszközöket nem szállítja le. Utalt arra, hogy a beszámítás alapjául szolgáló követelést nem ismeri el, továbbá, hogy az alperes képviselője tisztában volt azzal, az eszközbeszerzésre átutalt összeg forrása a visszatérítendő uniós támogatás, amely más célra nem fordítható. Ugyanezen a napon (személy 2) feljelentést tett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ... Regionális Bűnügyi Igazgatóságán, amelyben a tényállást ismertette, és az alperes bankszámlájának zár alá vételt indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!