Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Pfv.20460/2014/9. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §] Bírók: Almásy Mária, Havasi Péter, Udvary Katalin

A határozat elvi tartalma:

A jogerős ítéletekkel elbírált jogvita nem tehető újból vitássá a közigazgatási és bírósági jogkörben okozott kár megtérítése iránti perben. A jogerős határozatoknak a felperes által vitatott tartalma nem szolgálhat a kártérítés alapjául.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.III.20.460/2014/9.szám

A Kúria a dr. Németh Judit ügyvéd által képviselt I.r. és II.r. felpereseknek a jogtanácsos által képviselt I.r., II.r., a személyesen eljárt III.r., a jogtanácsos által képviselt IV.r. és a jogtanácsos által képviselt V.r. alperesek ellen kártérítés megfizetése iránt a Bács-Kiskun Megyei Bíróság előtt 16.P.20.326/2008. szám alatt megindított és másodfokon a Szegedi Ítélőtábla Pf.I.20.459/2013/23. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperesek által 50. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 nap alatt egyetemlegesen fizessenek meg az I. és az V.r. alperesnek külön-külön 50.000 (ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, míg az 1.199.100 (egymillió-százkilencvenkilencezer-száz) forint felülvizsgálati illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A H. szám alatti önkormányzati tulajdonú ingatlanban lévő földszint 1. szám alatti lakásra a felperesek 1992. november 17-én bérleti szerződést kötöttek. A Megyei Jogú Város Közgyűlése a 346/1993. (XI.22.) Kgy. határozatával a perbeli ingatlant eladásra jelölte ki azzal, hogy abból további intézkedésig csak egy darab üres lakás adható el. A határozat meghozatalakor a perbeli épületben a földszint 4. szám alatti lakás üres volt, ezt a felperesek az 1993. december 16. napján kelt adásvételi szerződéssel megvásárolták. A földhivatal az ingatlan egészére jegyezte be a felperesek tulajdonjogát egymásközt 1/2-1/2 arányban, majd utóbb elrendelte az eredeti ingatlan-nyilvántartási állapot helyreállítását. A megvásárolt lakással kapcsolatos tulajdonjog bejegyzésének előfeltétele volt a társasháztulajdon alapító okirat becsatolása, a felperesek azonban az elkészült alapító okiratot támadták, a megfelelő záradékkal ellátott szerződést nem írták alá, és az ingatlan-nyilvántartási helyzet rendezése iránt keresetet terjesztettek elő, amelyet a bíróság a jogerős ítéletével elutasított. A földhivatal által a társasháztulajdon bejegyzéséről és az önkormányzat tulajdonjogának feltüntetéséről rendelkező határozatot a felperesek keresettel támadták arra hivatkozással, hogy a bejegyzés alapjául szolgáló okirat nem tartalmazza a társasháztulajdon alapítására vonatkozó megegyezést. A felpereseknek ezt a keresetét is elutasította a bíróság a jogerős ítéletével. Ezzel párhuzamosan folyt a felperesek tulajdonjog bejegyzésére irányuló kérelmének elbírálása. A felperesek kérelmét a Városi Földhivatal elutasította, mert a felperesek nem tettek eleget annak a felhívásnak, hogy az adásvételi szerződést záradékkal lássák el. A felpereseknek a közigazgatási határozatok felülvizsgálata, illetőleg a tulajdonjoguknak a szerződés szerinti ingatlan-nyilvántartási bejegyzése iránt kezdeményezett több közigazgatási és peres eljárása eredménytelen maradt.

A felperesek mint kijelölt bérlők az 1994. március 29-i nyilatkozatukkal az önkormányzatnak bejelentették a perbeli ingatlan földszint 1. szám alatti lakás tekintetében az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítésének szabályozásáról szóló, korábban hatályos 32/1969. (IX.30.) Korm. rendelet (R.) 5. §-a (1) bekezdésének a) pontja, míg az ingatlan többi része tekintetében az 5. § (3) bekezdése alapján azt, hogy vételi jogukkal élni kívánnak a rendelet 7. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott vételáron. Az 1. szám alatti lakásingatlant a V. Kft. 1995. március 21-én 1.570.000 forintra értékelte. A II.r. alperes 1995. december 27-én tájékoztatást küldött a felpereseknek, amelyben ismertette a megállapított forgalmi értéket és rögzítette azt is, hogy a vételárkötöttség időtartama 60 nap. A felperesek a tájékoztató levelet 1996. január 2-án átvették, azonban elfogadó nyilatkozatot nem tettek.

A 2. számú lakásra vonatkozóan 1995. december 31-ig határozott időre három személy javára létesített bérleti szerződés állt fenn. 1996. január 1-jén a felperesek a lakást birtokba vették arra hivatkozással, hogy 1994. március 29-én az egész ingatlanra éltek vételi jogukkal, ezért a 2. szám alatti lakás tulajdonosává váltak. A felperesek 2004. március 10-ig voltak az ingatlan birtokában. A földszint 1. szám alatti lakás bérleti díját 1995. szeptember 28. napjáig teljesítették. A bérleti díj fizetési kötelezettség elmulasztása miatt az I.r. alperes a bérleti szerződést felmondta, majd jogerős ítélet kötelezte a felpereseket az 1. és 2. szám alatti lakás kiürítésére, valamint a bérleti, illetőleg használati díj megfizetésére. A bíróság a felpereseknek azt a viszontkeresetét elutasította, amely annak megállapítására irányult, hogy az 1. és 2. számú lakásra a vételi igényük bejelentésével az adásvételi szerződés létrejött, a 4. számú lakás megvételével pedig osztatlan közös tulajdon keletkezett az egész ingatlanra. A jogerős döntés indokolása szerint a 4. számú lakás megvásárlásával nem keletkezett közös tulajdon, a felpereseket az 1. számú lakás tekintetében elővásárlási jog nem illette meg. A felpereseknek a jogerős ítélettel szemben előterjesztett perújítási kérelmét a bíróság ugyancsak elutasította. Ezt követően a felperesek keresetet terjesztettek elő aziránt, hogy az adásvételi szerződést a bíróság köztük és az önkormányzat között az 1. és a 2. számú lakásra hozza létre. A másodfokú bíróság a 2. számú lakás tekintetében helybenhagyta az elsőfokú bíróságnak a keresetet elutasító rendelkezését, míg a földszint 1. számú lakás tekintetében az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte. Az újabb eljárásban az elsőfokú bíróság az 1. számú lakásra vonatkozó keresetet elutasította, döntését a másodfokú bíróság helybenhagyta. A jogerős ítélet indokolása szerint az R. vételi jogot keletkeztetett a felperesek javára, de mivel azzal 1994. március 29-én, az R. hatályon kívül helyezése után éltek, arra jogot nem alapíthattak. A perbeli ingatlan a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 107. §-ának (2) bekezdése alapján az önkormányzat tulajdonába került, így a vételi jog a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (Ltv.) 46. §-ának a) pontja alapján kizárt. A bíróság utalt arra is, hogy mivel az önkormányzat 1995. december 27-én tett vételi ajánlatára elfogadó nyilatkozat nem érkezett, így a határozatlan időre kikötött vételi jog a Ptk. 375. §-ának (2) bekezdése alkalmazásával hat hónap után, azaz legkésőbb 1996. július 27. napján letelt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!