Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37721/2018/6. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KISAJÁTÍTÁSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata ) tárgyában. [2007. évi CXXIII. törvény (Kisajátítási tv.) 9. §, 23. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) XIII. cikk (2) bek.] Bírók: Balogh Zsolt, Dobó Viola, Horváth Tamás

A határozat elvi tartalma:

Részleges kisajátítás következtében a kisajátítással érintett megosztott területekre a törvény erejénél fogva a haszonbérleti szerződés címén fennálló földhasználati jog megszűnik. A termőföldre vonatkozó haszonbérlet, melyet a földhasználati nyilvántartásba bejegyeztek, a dologi jogokkal egy tekintet alá eső, az ingatlanon fennálló olyan jognak minősül, melynek megszűnése esetén kártalanítás jár.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

í t é l e t e

Az ügy száma: Kfv. IV.37.721/2018/6.

A tanács tagjai: Dr. Balogh Zsolt tanács elnöke, Dr. Dobó Viola előadó bíró,

Dr. Horváth Tamás bíró

A felperes: N. N. I. F. Zrt.

A felperes képviselője: Dr. Sipos Balázs Tihamér ügyvéd

Az alperes: alperes neve

Az alperes képviselője: Dr. Hodován Éva tisztviselő

A per tárgya: kisajátítási ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.K.27.039/2018/8. számú ítélete

Rendelkező rész

A Kúria a Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.K.27.039/2018/8. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A feljegyzett 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A kisajátítást megelőzően T. S-né és J. J-né tulajdonát képezte az E. .../21 hrsz.-ú, szántó művelési ágú ingatlan. Az ingatlanra 2026. november 8. napjáig terjedő időtartamra a tulajdonosok haszonbérleti szerződést kötöttek P-né M. A. Gy-vel, mely földhasználat a földhasználati nyilvántartásba is bejegyzést nyert.

[2] A Magyar Állam nevében eljáró felperes a kisajátításról szóló 2007. évi CXXIII. törvény (a továbbiakban: Kstv.) 3. § (1) bekezdés a) pontja alapján részleges kisajátítási kérelmet terjesztett elő "közlekedési infrastruktúra fejlesztése" közérdekű célra az ingatlan egy részére - 3523 m2 területre - vonatkozóan. A hatóság a 2018. január 4-én kelt FE/03/34-1/2018. számú határozatával a felperes részleges kisajátítási kérelmének helyt adott.

[3] Az ingatlan megosztását követően a .../77 és a .../78 hrsz.-ú ingatlanok a Magyar Állam tulajdonába kerültek, míg a .../76 és a.../79 hrsz.-ú ingatlanok a tulajdonosok nevén maradtak. Az alperes a fenti számú határozatában a .../77 és a.../78 hrsz.-ú ingatlanok vonatkozásában a Kstv. 8. § (1), (3) és (6) bekezdése alapján rendelkezett P-né M. A. Gy. haszonbérleti jogának megszűnéséről - a tulajdonelvonásért a tulajdonosok részére járó kártalanítás mellett - és a megszűnt jogokért a haszonbérlő részre a szakértői véleményben foglaltakra figyelemmel 304.203.- forint kártalanítást állapított meg. Döntését - a keresettel támadott részben - a Kstv. 9. § (1) és (2) bekezdésében, valamint a 23. § (1) bekezdésének d) pontjában foglaltakkal indokolta, mely szerint a kisajátítási eljárásban a földhasználati nyilvántartásból kitűnő jogosult ügyfélnek minősül.

A kereseti kérelem

[4] A felperes keresetet terjesztett elő a jogerős alperesi határozat bírósági felülvizsgálata iránt, melyben a határozat megváltoztatásával a földhaszonbérlő részére megállapított kártalanítási összeg megfizetésének mellőzését kérte. Álláspontja szerint a Kstv. 9. § (1) bekezdéséből az következik, hogy a haszonbérleti jog nem szűnik meg a kisajátítással, az ugyanis a visszamaradó terület vonatkozásában továbbra is fennmarad. Álláspontjának alátámasztásaként hivatkozott az 1578/2006. számú elvi határozatra, amely kimondja, hogy kisajátítás esetén a haszonbérleti jog részleges megszűnéséért nem állapítható meg kártalanítás. Hivatkozott továbbá a Kúria Kfv. 37.387/2016/9. számú ítéletére, miszerint az ingatlanon fennálló jog alatt csak az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogokat lehet érteni. A haszonbérleti jog nem tartalma az ingatlan tulajdoni lapjának, ennélfogva a Kstv. kártalanításra vonatkozó fogalomrendszerében nem minősül az ingatlanon fennálló jognak, így az alperes téves jogértelmezéssel állapított meg kártalanítást a földhaszonbérlő javára.

[5] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védiratában a Kstv. 9. § (1) bekezdéséhez fűzött törvényi indokolásra hivatkozott, amely egyértelműen rögzíti azt a jogalkotói szándékot, hogy a haszonbérleti jog megszűnéséért kártalanítás jár. Előadta továbbá, hogy a földhasználati nyilvántartásba bejegyzett földhasználónak az ingatlan megosztását követően a kisajátított ingatlanok vonatkozásában teljes mértékben megszűnik a haszonbérleti joga, így földhasználóként kártalanításra jogosult.

Az elsőfokú ítélet

[6] A bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

[7] A bíróság jogi álláspontja szerint a Kstv. 8. § (1) és 9. § (1) bekezdéséből, illetve a kapcsolódó indokolásból egyértelműen következik, hogy tehermentes tulajdonszerzés esetén kártalanítás a dologi jogok (tulajdon, földhasználat, haszonélvezet, telki szolalmi jog, közérdekű használati jog) a vagyonkezelői jog, valamint az Alkotmánybíróság gyakorlata és az Emberi Jogi Egyezmények alapján a tulajdonvédelemben részesülő kötelmi jogok (bérlet) jogosultját illetik meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!