Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40213/2007/9. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 318. §, 339. §, 355. §] Bírók: Bánki Horváth Mária, Levek Istvánné, Rédei Anna

Fővárosi Ítélőtábla

10.Gf.40.213/2007/9.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Kardos Péter ügyvéd által képviselt felpereseknek a dr. Fejes Gábor ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Bíróság előtt 15.P.632.670/2004. szám alatt indult és a Fővárosi Ítélőtábla 10.Gf.40.315/2006/6. számú ítéletével befejezett perében a másodfokú határozat ellen a felperesek részéről benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a Legfelsőbb Bíróság 2007. április 17-én kelt Gfv.IX.30.111/2007/4. számú végzése alapján megismételt másodfokú eljárásban meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét azzal a pontosítással hagyja helyben, hogy a felperesek 15 napon belül kötelesek megfizetni az alperesnek a terhükre megállapított perköltséget.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek fejenként 250.000 - 250.000 (kettőszázötvenezer - kettőszázötvenezer) forint másodfokú és 150.000 - 150.000 (egyszázötvenezer - egyszázötvenezer) forint felülvizsgálati perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A peres felek és a perben nem álló ... között 1997. október 2-án létrejött Együttműködési Megállapodás alapján megalakult a ... Kft., melybe a felperesek vagyoni szolgáltatásként a tulajdonukat képező szabadalmakat és egyéb jogokat apportálták. Az alperes a Kft. törzstőke-emelésének megfelelő, a megállapodásban vállalt 6,2 millió USD befizetésével megszerezte a társaság 80 %-os tulajdoni hányadát, a társaság tagjai a kft.-t részvénytársasággá alakították, és az alperes megvásárolta ... részvényeit. Az alperes nem fizette meg a megállapodásban - 1998. december 5-i határidővel - vállalt további 6,2 millió USD-t a részvénytársaság tőketartalékába. A felperesek 2003. január 27-i levelükben felhívták az alperest a 6,2 millió USD szolgáltatására. Az alperes közgyűlése 2003. február 27-én a társaság végelszámolással történő megszüntetéséről döntött, felosztható vagyona a társaságnak nem maradt, és 2005. október 4-én törölték a cégjegyzékből.

A felperesek 2004. október 29-én előterjesztett keresetükben fejenként 105.418.656 forint és ennek 1998. december 5. napjától számított késedelmi kamatai megfizetésére kártérítés címén kérték kötelezni az alperest, s ennek jogi alapját az alperes szerződésszegésében jelölték meg, állítva, hogy az alperes meghiúsította a részvényeik árfolyam-emelkedését és ezzel a vagyonukban értékcsökkenés következett be.

Az elsőfokú bíróság elfogadta az alperes elévülési kifogását, és 15.P.632.670/2004/27. számú ítéletével a keresetet elutasította. A bíróság a keresetet érdemben is alaptalannak találta, mert álláspontja szerint sem a kár, sem az okozati összefüggést a felperesek nem bizonyították.

A Fővárosi Ítélőtábla a felperesek fellebbezése folytán hozott határozatában az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, elfogadva az elsőfokú bíróságnak az elévülés kérdésében elfoglalt álláspontját.

A jogerős ítélet ellen a felperesek által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a Legfelsőbb Bíróság 2007. április 17-én kelt Gfv.IX.30.111/2007/4. számú végzésével a Fővárosi Ítélőtábla 10.Gf.40.315/2006/6. számú ítéletét hatályon kívül helyezte, és a másodfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. Az I. és II. rendű felperesek felülvizsgálati perköltségét egyenként 1.550.000 - 1.550.000 forintban, az alperesét pedig 300.000 forintban állapította meg. A határozat indokolásában kifejtett álláspont szerint nem volt jogi jelentősége az elévülés megszakítása szempontjából annak, hogy a felperesek szerződésszegés címén teljesítésre és nem kártérítés fizetésére hívták fel az alperest. A szerződés alanyai a peres felek voltak, és bár a felek a ... Rt. részére teljesítendő szolgáltatásra szerződtek, az Rt. a Ptk. 233. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel nem vált közvetlenül jogosulttá, ezért csak a felperesek gyakorolhatták a kötelezett szerződésszegésére alapítható jogaikat. Az elévülési határidő alatt bizonyítottan megtörtént a szerződés teljesítésére történő, az alpereshez intézett felhívás. A felszólítás, mint címzett jognyilatkozat a szerződésszegésen alapuló követelés elévülését megszakította, az elévülés újból kezdődött, s e követelést a felperesek - elévülési időn belül benyújtott keresetükben - jogszerűen fordították át kártérítési igénybe. Mivel a másodfokú bíróság eltérő jogi álláspontja folytán nem bírálta el az első fokú ítéletnek a kártérítés érdemben való elutasítását sérelmező fellebbezést, előírta; a megismételt eljárásban állást kell foglalni, hogy az alperes jogos okkal tagadta-e meg a teljesítést, vagy a szerződésszegése felróható volt-e. Ha kimenteni magát nem tudja, a kártérítés további tényállási elemei - a kár és az okozati összefüggés - kérdésében kell határozni. A felülvizsgálati eljárásban felmerült perköltséget a Pp. 275. §-ának (5) bekezdése alapján megállapította, amely költség az ügyvédi munkadíjat, valamint a felperesek által lerótt, összesen 2,5 millió forint felülvizsgálati eljárási illetéket foglalja magában.

Az első fokú ítéletnek a kártérítés érdemben való elutasítását sérelmező - felperesek által benyújtott - fellebbezés az alábbiakra tekintettel nem megalapozott.

Az elsőfokú bíróság 2006. április 5-én kelt 15.P.632.670/2004/27. számú ítélete indokolásában megállapította; a felperesek vagyona részvény volt, amely - megítélése szerint - a társaság saját tőkéjének növelésével értékben nem gyarapodott volna, a társaság saját tőkéjének növelése nem eredményez automatikusan részvényárfolyam-növekedést, a felperesek nem is bizonyították, hogy részvényeik árfolyama legalább az általuk a perben követelt összeggel nőtt volna, a részvénytársaság saját tőkéje növelésének elmaradása a részvények árfolyamát nem csökkentette. A felperesek a részvényeiket nem kívánták értékesíteni, ezért elmaradt hasznot sem követelhetnek. A felperesek nem bizonyították, hogy a további finanszírozás hiánya következtében vesztette el a ... Rt. a teljes tőkéjét, és ez okból nem maradt felosztható vagyona a társaságnak 2005. évben. Mivel a kártérítési igény tekintetében a Pp. 164. §-ának (1) bekezdése értelmében a felpereseket terhelte bizonyítás abban a körben, hogy az alperes jogellenes magatartásával okozati összefüggésben a keresettel érvényesített összegű kár bekövetkezett, a felperesek viszont sem a kárt, sem az okozati összefüggést nem bizonyították, ezért a felperesek kártérítési követelését elutasította.

Az ítélettel szemben 28. sorszám alatt előterjesztett és 31-II. sorszám alatt megindokolt fellebbezésben a felperesek az ítélet megváltoztatásával az alperes kötelezését kérték a keresetben előterjesztett 105.418.656 forint - 105.418.656 forint tőke és ennek 1998. december 5. napjától a kifizetés napjáig a mindenkori törvényes késedelmi kamat és a perköltség megfizetésére. Álláspontjuk szerint jogilag és közgazdaságilag megalapozatlan az elsőfokú bíróságnak az a megállapítása, hogy az alperes szerződésszegésével a felperesek tulajdonában álló részvények értéke nem csökkent. A részvények értékét alapvetően a társaság saját vagyona alapozza meg, a saját vagyon a társaság mérleg szerinti teljes vagyonát magában foglalja, és egyértelmű, hogy amennyiben a befizetés elmaradásával a társaság saját tőkéje nem növekszik, úgy az egy részvényre eső érték sem nő. Állították, hogy a felperesek vagyona a társaság saját tőkéjének növelésével gyarapodott volna, amennyiben az alperes a befizetési kötelezettségének eleget tett volna. Így nem fogadható el az az álláspont sem, hogy a társaság saját tőkéjének növelése nem eredményez részvényárfolyam-növekedést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!