Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

101/2001. (XII. 21.) OGY határozat

a felsőoktatás fejlesztésének kiemelt céljairól[1]

Az Országgyűlés a XXI. század igényeinek megfelelő magyar felsőoktatás megteremtése érdekében a felsőoktatás fejlesztésének kiemelt céljairól az alábbi határozatot hozza:

1. Az Országgyűlés elfogadja a Kormány beszámolóját a felsőoktatás fejlesztésének irányelveiről szóló 107/1995. (XI. 4.) OGY határozat megvalósulásáról.

2. Az Országgyűlés a felsőoktatás fejlesztésének kiemelt céljait a következőkben határozza meg:

a) A felsőfokú képzés tegye lehetővé a versenyképes, kiváló szakmai tudás elsajátítását valamennyi tehetséges fiatal számára. A Kormány teremtse meg annak költségvetési és jogszabályi, az intézmények pedig szakmai és szervezeti kereteit, hogy az egyes korosztályokhoz tartozók 50%-a felsőfokú tanulmányokat folytathasson. Az esélyteremtés érdekében a Kormány gondoskodjék a diákhitel rendszerének zavartalan működéséről, ösztönözze az új - az önkormányzatok együttműködésére építő - szociális ösztöndíjrendszer általánossá válását, továbbá kiemelten segítse a hátrányos helyzetű fiatalok továbbtanulását. Folyamatosan bővítse és minőségében emelje a hallgatók részére nyújtott szolgáltatások színvonalát. A felsőfokú képzés tegye lehetővé a jövő, a nemzeti és európai értékek iránt elkötelezett értelmiségének nevelését.

b) A magyar felsőoktatás legyen egyenrangú és elismert szereplőjévé a Bolognai Nyilatkozat szellemében fejlődő Európai Felsőoktatási Térségnek, és érje el, hogy hagyományai, eredményei váljanak részeivé az általánosan elfogadott értékeknek. A Kormány törekedjen arra, hogy a magyar felsőoktatásban két fő képzési ciklusra épülő, nemzetközileg könnyen értelmezhető és összehasonlítható fokozatot adó képzési rendszer épüljön ki.

c) A felsőfokú képzés szolgálja a jövő Magyarországának versenyképességét, egyúttal nyújtson széles alapozású, de az egyéni képzési utak kialakításának lehetőséget biztosító oktatást. A Kormány a felsőoktatási intézményekkel együttműködve tegye általánossá Magyarországon az Európai Kreditátviteli Rendszerrel összhangban kialakított moduláris tanulmányi rendszert, segítse elő az anyagi és elismerési feltételek biztosításával az oktatói és hallgatói mobilitást. A Kormány kiemelt figyelmet fordítson a tehetséggondozásra a felsőoktatásban, elsősorban a tudományos diákkörök, a szakkollégiumok és a doktori iskolák támogatása által.

d) A felsőoktatási intézmények váljanak térségük kiemelkedő tudományos-szellemi központjaivá, alkalmassá és nyitottá arra, hogy fokozottan bekapcsolódjanak a kiépülő felnőttképzési intézményrendszerbe, ezzel biztosítva az adott régió polgárai számára az élethosszig tartó tanulás valódi lehetőségét.

e) A felsőoktatás új - a normatív finanszírozás elvén működő - támogatási rendszere segítse a minőségi oktatók megtartását és utánpótlását, valamint a fő fejlesztési célok megvalósítását, az intézmények költséghatékony és a saját bevételek növelésére képes, felelős gazdálkodását, működését. A Kormány ennek érdekében támogassa a Felsőoktatási Fejlesztési Program keretében megkezdett intézményfejlesztési, valamint országos beruházási és informatikai programokat, a költségvetési törvények előkészítésekor tegyen kiemelt javaslatot az e célok megvalósítására elkülönített finanszírozás mértékére.

3. Az Országgyűlés felhívja a Kormányt, hogy a felsőoktatás fejlesztésének kiemelt céljai megvalósítására, a határozat kihirdetésétől számított 90 napon belül dolgozza ki cselekvési tervét és jogalkotási programját.

4. Az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy a határozatban foglaltak megvalósulásáról kétévenként, első ízben 2003. december 31-ig számoljon be.

5. Az Országgyűlés a Kormány beszámolója alapján hatályon kívül helyezi a felsőoktatás fejlesztésének irányelveiről szóló 107/1995. (XI. 4.) OGY határozatot.

Dr. Áder János s. k.,

az Országgyűlés elnöke

Herényi Károly s. k.,

az Országgyűlés jegyzője

Dr. Világosi Gábor s. k.,

az Országgyűlés jegyzője

Lábjegyzetek:

[1] A határozatot az Országgyűlés a 2001. december 18-i ülésnapján fogadta el.