58/2009. (VII. 17.) HM utasítás
"a Magyar Köztársaság honvédelmi miniszterének 2009-2010. évekre vonatkozó esélyegyenlőségi irányelvei" kiadásáról
A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 52. § (1) bekezdésének f) pontja alapján, figyelemmel az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény rendelkezéseire, a következő utasítást adom ki:
1. §
Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra, a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe, közvetlen és fenntartói irányítása, valamint felügyelete alá tartozó szervezetekre, továbbá a Magyar Honvédség katonai szervezeteire terjed ki.
2. §
Az utasítás mellékleteként kiadom a Magyar Köztársaság honvédelmi miniszterének 2009-2010. évekre vonatkozó esélyegyenlőségi irányelveit.
3. §
Az utasítás a közzétételét követő 8. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg "a Magyar Köztársaság honvédelmi miniszterének Esélyegyenlőségi Irányelvei a 2007-2009 közötti időszakra" kiadásáról szóló 107/2007. (HK 18.) HM utasítás hatályát veszti.
Budapest, 2009. július 6.
Dr. Szekeres Imre s. k.,
honvédelmi miniszter
Melléklet az 58/2009. (VII. 17.) HM utasításhoz
A Magyar Köztársaság honvédelmi miniszterének 2009-2010. évekre vonatkozó esélyegyenlőségi irányelvei
Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Etv.) lefektette az egyenlő bánásmódra és esélyegyenlőségre vonatkozó hazai szabályozás alapjait. Az önkéntes alapon szerveződő Magyar Honvédség társadalmi kötelezettsége és alapvető foglalkoztatáspolitikai érdeke megfelelni az Etv. követelményeinek. Ennek értelmében kell megvalósítani azokat a módosításokat, melyek a tudatosság szintjének növelését teszik lehetővé, illetve teret adnak a szükséges pozitív diszkrimináció sajátos honvédségi eszközrendszerének alkalmazásához.
Az Európai Unió "diszkrimináció elleni és esélyegyenlőség mindenki számára" stratégiája, a kormányzat vonatkozó dokumentumai, a tárca fejlesztési tervei, valamint az előző időszak esélyegyenlőségi terveinek végrehajtásával kapcsolatos tapasztalatok elemzése alapján fő célkitűzésként a következőket határozom meg:
a) A szabályozás erősítse tovább a szervezeti tudatosságot. Ebben helyeződjön nagyobb hangsúly a témával kapcsolatos ismeretek bővítésére.
b) Az állomány felkészítése során fordítsanak fokozott figyelmet az előítéletesség csökkentésére, a másság, az eltérő gondolkodás elfogadására.
c) Az egyenlő bánásmód és az esélyegyenlőség kérdései legyenek szerves részei a tárca és alárendelt szervezetei tervezési és cselekvési rendszereinek, kiemelten a humánerőforrás-tervezésnek.
d) Az állomány helyzetét befolyásoló minden döntés előkészítése során törekedni kell annak figyelembevételére, hogy az milyen hatást gyakorol az esélyegyenlőségi terv által kiemelt célcsoportokra.
e) Teremtsék meg annak feltételrendszerét, hogy az állomány tagjai érdeksérelem nélkül tudják jelezni a jogsértéseket, illetve problémáik megoldásához szakszerű szervezeti támogatást kaphassanak.
A célkitűzések megvalósítása érdekében a következő feladatokat határozom meg:
1. Minden önálló (külön helyőrségben települő) állománytáblás, illetve munkaköri jegyzékkel rendelkező szervezetnél az utasítás hatálybalépését követő 30 munkanapon belül készüljön 2 évre szóló esélyegyenlőségi terv. A tervek végrehajtásának koordinálásával bízzák meg a felelős referenst. Továbbra is folytassák munkájukat a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) és a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) Összhaderőnemi Parancsnokság szintjén működő esélyegyenlőségi bizottságok.
Az egyenlő bánásmód biztosításával és az esélyegyenlőséggel kapcsolatos tevékenység képezze az éves parancsnoki beszámoltatás tárgyát.
Felelős: HM/MH alakulatai; Összhaderőnemi Parancsnokság
2. A célkitűzések eredményes megvalósítása érdekében határozzák meg pontosan honvédségi és katonai szervezeti szinten a célcsoportokat, azok szükségletrendszerét. Készüljön cselekvési terv az egyenlő bánásmód követelményének gyakorlati alkalmazására, a problémamegoldásra.
Felelős: HM/MH-alakulatok
3. A képzések, vezetői felkészítések és a továbbképzések rendszerébe kerüljön beépítésre a társadalmi hátrányok, a diszkrimináció, a másság megismertetése és a megkülönböztetés elleni fellépés eszközrendszere.
Felelős: HM Személyzeti Főosztály (a továbbiakban: SZEF), HM Kommunikációs és Toborzó Főosztály (a továbbiakban: KTF)
4. Az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód követelményeinek megvalósítása érdekében teendő tárcaszintű legfontosabb lépések jelenjenek meg a honvédelmi miniszter éves humánpolitikai irányelveiben is.
Felelős: HM Tervezési és Koordinációs Főosztály (a továbbiakban: TKF)
5. Kezeljék kiemelten az előítéletesség problémakörét és annak csökkentését. A csapatszintű rendezvények programjának képezze részét a régióban élő nemzeti és etnikai kisebbségek kultúrájának, hagyományainak, értékeinek bemutatása.
Felelős: MH-alakulat parancsnokok és referensek
6. Az uniós irányelvek és az esélyegyenlőségi tervek szellemében vizsgálják felül az állomány foglalkoztatásának szabályozóit, kiemelten a juttatásokhoz, járandóságokhoz való hozzájutás esélyeit és a foglalkoztatás feltételrendszerét.
Felelős: HM TKF, HM SZEF, HM Közgazdasági és Pénzügyi Ügynökség, HM KTF, HM Jogi Főosztály
7. A Honvédségi Érdekegyeztető Fórum napirendjén évente szerepeljen az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód honvédségi helyzete.
Felelős: HM KTF