Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.6.187 I. Amennyiben a hitelező igénybejelentése hiányos, a felszámolónak hiánypótlásra kell felhívnia a hitelezőt. A felszámoló csak akkor tudja a követelést tartalmilag felülvizsgálni, ha a hitelező a jogviszony létrejöttére a követelés ténybeli alapjára és jogcímére vonatkozó bizonyítékait csatolja az igénybejelentéshez.

II. Ha a hitelező a felszámoló hiánypótlási felhívását követően sem adja át a követelésének alapjául szolgáló iratokat, a felszámoló kötelezettsége az eredménytelen egyeztetést követően is vitathatónak minősített igényt a felszámolási eljárást lefolytató bíróság elé terjeszteni és erről a hitelezőt értesíteni.

III. A felszámoló mulasztása sem menti fel a hitelezőt az alól a jogszabályi kötelezettség alól, hogy ha a mulasztást sérelmesnek tartja, ellene a mulasztás tudomására jutásától számított 8 napon belül benyújtsa a kifogást [1991. évi IL. tv. (a továbbiakban: Cstv.) 46. § (6) bek., 51. § (1) bek.].

[1] Az adós felszámolását a bíróság elrendelte, a felszámolás kezdő időpontja 2008. december 12.

[2] Az elsőfokú bíróság az I. Kft. 2011. szeptember 13-án érkezett kifogását elutasította. A kifogásban a kérelmező a felszámolónak azt a mulasztását sérelmezte, hogy az igénybejelentését mint vitatott hitelezői igényt nem terjesztette be a bírósághoz, és követelésének érdemi elbírálását kérte.

[3] A felszámoló az első fokú eljárásban is arra hivatkozott, hogy a követelés nyilvántartásba vételét 2009. augusztus 24-én megtagadta, ezt pedig az igénybejelentő ügyvezetője elfogadta, ellene kifogással, észrevétellel nem élt. Így az azóta eltelt két év lényegesen meghaladja a kifogás előterjesztésére rendelkezésre álló 8 napos határidőt, a hitelező pedig igazolási kérelmet sem terjesztett elő.

[4] Az elsőfokú bíróság végzésének indokolásában foglaltak szerint a felszámoló joggal utasította el a hitelező igénybejelentésének nyilvántartásba vételét. Az igénybejelentő ugyanis okirati bizonyítékokkal nem támasztotta alá követelését, valamint nem vitatta az elutasítást tartalmazó intézkedést sem, így a követelést mint vitatott hitelezői igényt, nem kellett a bíróság elé terjesztenie. A két év elteltével történt ismételt igénybejelentés elkésett, azt a bíróság a jogbiztonság követelményét is figyelembe véve már nem vizsgálhatja.

[5] Utalt továbbá az elsőfokú bíróság arra is, hogy a felszámoló 2010. február 3-án benyújtott közbenső jelentését a bíróság jóváhagyta, és abból nyilvánvalóvá vált, hogy a hitelező követelése nyilvántartásba vétele esetén sem lenne kielégíthető, fedezet hiányában.

[6] A hitelező fellebbezése folytán eljárt ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta és kötelezte a felszámolót, hogy a kérelmező bejelentett igényével kapcsolatban a Cstv. 46. § (6) bekezdése szerint járjon el, azt vizsgálja felül, az érdekelttel egyeztessen, és ha az igényt vitathatónak minősíti, azt elbírálás végett 15 munkanapon belül terjessze a felszámolást elrendelő bíróság elé.

[7] A másodfokú bíróság jogerős végzésben kifejtett álláspontja szerint a felszámoló nem jogosult a bejelentett igényt elbírálni és jogi okból elutasítani. Ha a bejelentett igényt vitathatónak találja, azt köteles a felszámolási eljárást elrendelő bíróság elé terjeszteni elbírálás végett. Ha a hitelezői igényt a közzétételtől számított 40, illetve 180 napon belül bejelentették és a hitelező a nyilvántartásba vételi díjat befizette, a követelést a felszámolónak nyilvántartásba kell vennie, majd annak megvizsgálását követően kell állást foglalnia az igény elismert vagy vitatott voltáról. Ennek hiányában mulasztást követ el a felszámoló, melynek fennállása alatt a kérelmező kifogást terjeszthet elő. Mivel a felszámoló mulasztása folyamatosan fennállt, a kérelmező kifogását nem lehetett elkésettnek tekinteni.

[8] A felszámoló felülvizsgálati kérelmében a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság kifogást elutasító végzésének hatályában fenntartását kérte.

[9] Állította, hogy a másodfokú bíróság végzésében a tényállást nem állapította meg teljes körűen, lényeges tényállási elemeket nem értékelt, így a végzés a Pp. 221. § (1) bekezdésébe, a Cstv. 51. § (1) bekezdésébe, másodsorban a Pp. 229. § (1) bekezdésébe ütközik, valamint a Cstv. 46. § (6) bekezdését is helytelenül értelmezi.

[10] A Kúria a jogerős végzésben foglalt tényállást az iratok tartalma alapján a következőkkel egészíti ki.

[11] 2009. augusztus 24-én kelt a felszámolóbiztosnak az az értesítése, amelyben közölte a kifogásolóval, hogy miután többszöri felszólítása ellenére hitelt érdemlően nem igazolta a bejelentett követelése jogalapját és összegszerűségét, ezért azt visszautasította és nem vette nyilvántartásba. Tájékoztatta az igénybejelentőt, hogy ha 8 napon belül az értesítésre nem tesz észrevételt, azt a közöltek elfogadásaként értékeli. Amennyiben pedig tesz észrevételt az igénybejelentő, akkor a vitatottá alakuló hitelezői igényt elbírálás céljából a felszámoló bíróság részére megküldi.

[12] A Kúria a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a Cstv. 6. § (3) bekezdése alapján alkalmazandó Pp. 275. § (2) bekezdése szerint, és megállapította, hogy a felülvizsgálati kérelem megalapozott, mert a jogerős végzés sérti a Cstv. 51. § (1) bekezdésében foglaltakat.

[13] Az eljárásban alkalmazandó Cstv. 46. § (6) bekezdése szerint a felszámoló a 40 napos határidőn belül bejelentett követeléseket a bejelentési határnapot követő 45 napon belül köteles felülvizsgálni, az érdekeltekkel egyeztetni és a vitathatónak minősített igényeket elbírálás végett 15 napon belül a felszámolást elrendelő bíróságnak megküldeni, s ezen felülvizsgálat eredményeit az 50. § (2) bekezdésében előírt közbenső mérlegbe építeni.

[14] Ebből következően tehát helytállóan fejtette ki a másodfokú bíróság jogerős végzésében, hogy a felszámoló nem jogosult a bejelentett követelést jogi okból elutasítani, ha azt vitathatónak minősíti, hanem azt a felszámolást elrendelő bíróságnak kell megküldenie.

[15] A Cstv. 46. § (6) bekezdésében foglalt abból a rendelkezésből, hogy a felszámoló köteles a hitelezői igénybejelentést felülvizsgálni és egyeztetni, egyértelműen következik, hogy a felszámolóhoz bejelentett igények felülvizsgálhatósága érdekében a hitelezőnek legalább a jogviszony létrejöttére, a megjelölt követelése ténybeli alapjára és jogcímére vonatkozó bizonyítékait csatolnia kell. A felszámoló csak akkor tudja tartalmilag felülvizsgálni és egyeztetni a követelést, ha ezek az előfeltételek fennállnak. Helytállóan járt el tehát a felszámoló, amikor a hitelezői igénybejelentés hiányainak pótlására felhívta a hitelezőt.

[16] Ha azonban a hitelezői igényt bejelentő és nyilvántartásba vételi díjat befizető a követelésének az alapjául szolgáló iratokat a felszámolónak hiánypótlási felhívást követően sem adja át, a felszámoló kötelezettsége az eredménytelen egyeztetést követően is vitathatónak minősített igényt a felszámolási eljárást lefolytató bíróság elé terjeszteni, s ezzel egyidejűleg erről a hitelezőt értesíteni.

[17] A Cstv. 51. § (1) bekezdése értelmében a felszámoló jogszabálysértő intézkedése vagy mulasztása ellen a tudomásszerzéstől számított 8 napon belül a sérelmet szenvedett fél a felszámolást elrendelő bíróságnál kifogással élhet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!