Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.1.48 Az adós elleni felszámolási eljárásban a hitelező követelése zálogjoggal biztosított követelésként csak akkor sorolható be, ha a zálogjogot az adós felszámolás körébe tartozó vagyonára alapították [1991. évi IL. tv.* (Cstv.) 4. §, 48. § (1) bek., 57. § (1) bek., 58. § (1) bek.].

A hitelező K. Bank Rt. 1992. augusztus 25-én feltétlen és visszavonhatatlan garanciát vállalt az M. Bank Rt. javára az I. P. Kft.-nek mint használónak két lízingszerződés alapján fennálló használatidíj-fizetési kötelezettsége teljesítéséért. A nyilatkozat viszontbiztosítékaként a kapcsolódó megbízási szerződésben a követelés és járulékai erejéig jelzálogjogot alapítottak az M. Sz. tulajdonában álló, természetben B. község Attila u. 1. szám alatt elhelyezkedő ingatlanra. A garancianyilatkozathoz kapcsolódó megbízási szerződésben az M. Sz. tulajdonában álló másik ingatlanra alapítottak jelzálogjogot.

Az adós ellen a felszámolási eljárás megindítása iránti kérelem 1993. május 7-én érkezett a bíróságra, a felszámolásra vonatkozó közlemény pedig a Cégközlöny 1993. július 8-án megjelent számában jelent meg. A hitelező a felszámolónak a hitelezői igényét bejelentette, amit a felszámoló az 1991. évi IL. törvénynek (Cstv.) a módosítás előtti 57. §-a (1) bekezdésének f) pontjába soroltan igazolt vissza.

A felszámoló intézkedése ellen benyújtott kifogásában a hitelező a bankgarancia beváltásából eredő követelésének a Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének b) pontjába sorolására kérte utasítani a felszámolót.

Az elsőfokú bíróság végzésével a kifogást elutasította. Megállapította, hogy a zálogtárgy nem az adós vagyona, ezért az 57. § (1) bekezdésének b) pontjába a hitelező igénye nem sorolható. Ezt erősíti meg a Cstv. 58. §-a (1) bekezdésének az a rendelkezése, hogy a b) pontba foglalt követeléseket a zálogtárgy értékesítésekor kell kielégíteni. Abban az esetben, ha a zálogtárgy nem az adós vagyona, a zálogtárgyból az általános szabályok szerint kereshet kielégítést a hitelező. Az adós felszámolójának előadása szerint az M. Sz. ellen megindult felszámolási eljárás ügyében a hitelező a követelését szintén bejelentette, és ott a felszámoló jelzálogjoggal biztosított követelésként be is sorolta. Az erre vonatkozó iratokat azonban a hitelező felhívás ellenére nem nyújtotta be az elsőfokú bírósághoz.

A végzés ellen a kifogást előterjesztő hitelező nyújtott be fellebbezést, melyben a végzés megváltoztatásával kérte a kifogásának helyt adni. Fellebbezése indokaként hivatkozott arra, hogy a követelés lejártával a jogosult akár egyidejűleg is fordulhat mind a személyi, mind a dologi kötelezettel szemben. Így a dologi kötelezett M. Sz. felszámolási eljárásában bejelentett követelése nem zárja ki azt, hogy a személyes kötelezett ellen indított felszámolási eljárásban is bejelentse követelését. A Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének b) pontja nem tesz különbséget a zálogjogos követelések között aszerint, hogy a biztosíték az adós vagyonába tartozik vagy sem. A hitelezői kategóriákba történő besorolást nem befolyásolhatja az a tény, hogy a kielégítés alapjául szolgáló vagyontárgy már nem áll, vagy egyáltalán nem is állt rendelkezésre.

A fellebbezésre az adós észrevételeket nem terjesztett elő.

A fellebbezés alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!