A Miskolci Járásbíróság G.24595/2008/50. számú határozata.
Kapcsolódó határozatok:
*Miskolci Járásbíróság G.24595/2008/50.*, Miskolci Törvényszék Gf.40151/2010/6., Kúria Pfv.21492/2010/17. (EH 2010.2233, BH 2011.3.62)
***********
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A városi bíróság a Dr. K.I. (...) ügyvéd által képviselt I. r. felperesnek valamint a II. r. felperesnek - Dr. H.Z. ügyvéd által képviselt alperessel szemben környezetszennyezés megtiltása iránt indított perében, mely perben felperes oldalán pernyertessége előmozdítása érdekében beavatkozott a beavatkozó, a 2009. november hó 09. napján tartott tárgyaláson meghozta és nyilvánosan kihirdette a következő
Í T É L E T E T :
A városi bíróság kötelezi alperest , hogy 15 napon belül szüntesse meg azon működési tevékenységet a Ipartelepen, amellyel a környezeti levegőt bűzzel terheli.
A városi bíróság ezt meghaladóan az I. r. felperes kereseti kérelmét e l u t a s í t j a.
A városi bíróság kötelezi alperest , hogy fizessen meg az államnak, de az APEH felhívásában megjelölt időben és módon 7.500.- (Hétezerötszáz) forint eljárási illetéket, míg az ezt meghaladóan felmerült 15.000.- (Tizenötezer ) forint eljárási illeték az állam terhén marad.
A városi bíróság megállapítja, hogy az ezt meghaladóan felmerült költségeiket peres felek maguk kötelesek viselni.
Ezen ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt a Megyei Bírósághoz címzett, de a Városi Bíróságon írásban három egyező példányban előterjeszthető fellebbezéssel lehet élni.
A bíróság tájékoztatja a peres feleket arról, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló esetleges fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha
a fellebbezés csak a pe rköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik;
ha a fellebbezés a teljesítési határidővel kapcsolatos;
ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul;
ha a felek ezt kérték;
ha a felek megítélés e szerint - tekintettel a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelemben, illetve fellebbezési ellenkérelemben foglaltakra - az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.
I N D O K O L Á S :
A városi bíróság a felperes keresetlevele valamint Tanú 1-től Tanú 20-ig nyilatkozata alapján illetve a becsatolt fényképfelvételek, valamint a Környezetvédelmi Felügyelőség, mint elsőfokú hatóságnak az alperesnek az egységes környezetvédelmi engedély megadásával kapcsolatos keletkezett határozatai, továbbá az Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnek a bírósági megkeresésére adott válasza és ahhoz csatolt panaszbejelentésekkel kapcsolatosan keletkezett iratok, a Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságnak a bíróság megkeresésre adott válasza, Sz 1-nek a Megyei Rendőrkapitányság kirendelése alapján készített szakértői véleménye, kohómérnök által 2009. július hó 17. napján készített szakértői véleménye, valamint a peres felek által az eljárás során előterjesztett írásbeli érdemi nyilatkozatok és az egyéb iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:
A Ércelőkészítő MŰ "fa" 1996 decemberében nyersvas tartalmú kohászati nem veszélyes, és veszélyes melléktermékek és hulladék újrahasznosításának engedélyezését kérte.
A Környezetvédelmi Felügyelőség 1997 februárjában egy évi időtartamra 40 ezer tonna zsugorítmány késztermék kísérleti gyártására adott ki engedélyt az Kft. részére. ( Azért ezen Kft. részére, mert időközben tulajdonosváltozás állott be.)
Az alperes által folytatott termelés rövid technológiai leírása:
A telepre beérkező veszélyes és nem veszélyes hulladékok fedett csarnokokban, az alapanyagok és a segédanyagok, az érctéren és résbunkerben kerülnek lerakásra. A kétrétegű adagolásnak megfelelően összeállítva, a betét az előkeverést követően az alap és a felső réteg anyagát a szállítószalagok a meleg üzemi épület felső szintjén az adagolóbunkerbe juttatják. A két réteg betét anyaga a bunkerből a mikro pelletező dobba kerül, ahol a végleges nedvesség beállítása történik, és a víz hozzáadása, valamint a dob forgó mozgásának hatására pelletek képződnek. A pelletezés nedvesítő anyaga az ipari vízrendszerből kikerülő visszaforgatott technológiai tisztított víz.
A mindenkori gyártástechnológia szerint az ágyazó valamint az alap és a felső réteg pelletizálás után külön - külön kerül felterítésre a folyamatos üzemű vándorrostélyos berendezése. A rostélyvédő anyag zsugorítószalagra történő felterítése után az előrehaladásának következtében, az alapréteg begyújtására telepített földgáztüzelésű kemence alá jut úgy, hogy közben a rostélyfelülettel együtt mozgó réteg a vakummal szívott tér fölé kerül. A begyújtó kemence a réteg felületét hevíti, a hevítés és az átszívás hatására a rétegbe adagolt tüzelőanyag benyújtásra kerül. A réteg felületéről lefelé az átszívás irányába halad a tűzzóna, miközben a tűzzóna feletti rész az átszívott levegő hűtő hatása következtében megszilárdul. Az így kialakult szilárd felületű rétegre az alapréteghez hasonló módon a felső réteg kerül felterítésre. A felterítés után a felső réteg az alapréteg begyújtó kemencéjével megegyező kivitelű kemence alá kerül a közben előre mozgó rostélyfelület hatására. A felső réteg begyújtása után kialakul a kettős tűzzóna. A tűzzónában végbemenő metallurgiai lágyulási, olvadási folyamatok hatására kialakul a késztermék, mely a zsugorító szalagról lekerülve a törő berendezésbe jut. A megfelelő méretűre tört és kiosztályozott készterméket hűtést követően a vagonba töltik, a késztermék törésénél és hűtőszalagra történő feladásánál elszívott poros levegőt zsákos porszűrővel tisztítják. A nyers gázvezetékben összegyűjtött füstgázt első lépésben szilárd, abszorbens befúvatással kezelik. A szilárd, abszorbens befúvatással történő tisztítás után a füstgázt a prímért leválasztó berendezésbe kerül, ahol megtörténik a durva szemcsék leválasztása. Ezt követően a prímér leválasztó berendezésben kettéválasztásra kerül az alacsonyabb hőmérsékletű, nedves füstgázrész és a magasabb hőmérsékletű, száraz füstgázrész. Az alacsonyabb hőmérsékletű, nedves füstgázrészt a multi ciklonba beépített mosócsepp leválasztó berendezésben tisztítják, majd összevezetik a magasabb hőmérsékletű, száraz füstgázrésszel. Az egyesített füstgáz teljes mennyisége ezt követően az elektrofilterbe kerül tisztításra, majd füstgázvezetéken keresztül a kéménybe vezeti, amelyen a légtérbe távozik. A tisztítóegységben leválasztott anyagok visszavezetésre kerülnek a technológiai folyamatba.
A környezetvédelmi engedélyezési eljárások során a kísérleti gyártás tapasztalatai, a levegő tisztaságvédelmi és zajmérési eredménye illetve szóbeli egyeztetések alapján az alperes engedélyezési kérelemmel érintett Ipartelep székhelyén beruházások és intézkedések foganatosítására került sor, melyek a következők voltak:
1999 októberében folyamatos füstgázelemző berendezés üzembe állítása történt meg a g ázkomponensek mérésére és archiválására;
1999 novemberében a vagontöltő porelszívó rendszerének átalakítása, a beépített füstgázelemző mintavételi helyének áthelyezése, a visszatért anyagok mozgatási útvonalának, berendezésének változtatása a technológia és a levegőtisztaság védelmi kívánalmaknak megfelelően;
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!