Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40595/2014/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [33/2007. (VI. 22.) IRM rendelet 15. §] Bírók: Gáspár Mónika, Kurucz Zsuzsánna, Pálinkásné dr. Mika Ágnes

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.40864/2008/169., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40595/2014/4.*, Kúria Pfv.21230/2015/9.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

14.Gf.40.595/2014/4/VII.

A Fővárosi Ítélőtábla az S.B.G.K. Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek dr. Szabó József ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2014. június 19. napján kelt 8.G.40.864/2008/169. számú ítélete ellen az alperes által benyújtott fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezéssel támadott rendelkezését helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 500.000,- (Ötszázezer) Ft + áfa másodfokú ügyvédi munkadíjat.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) és az alperes 2005. november 17-én raktározási szerződést kötöttek 17.000 tonna gabona egyidejű tárolására. A raktározási szerződés 5. pontja tartalmazta a díjazást, amely raktározási és árumozgatási díjból állt és magában foglalta a be- és kitárolás egyszeri díját, valamint a raktárban bennálló készletek utáni tárolás díját. Az MVH által igénybe nem vett tárolási kapacitás után az alperest rendelkezésre állási díj illette meg. A raktározási szerződés 5.1.o) pontja szerint, amennyiben a vevő a rendelkezésre álló határidő alatt nem tárolja ki az árut, az azt követő időszakra az alperes az MVH-tól tárolási díjra nem jogosult, az áru határidőn túl történő tárolásával kapcsolatban felmerülő költségeit a vevővel szemben érvényesítheti.

Az MVH 4/2007. (VII.3.) számú Ajánlattételi Felhívásának 1. számú mellékletében szerepelt az értékesítésre meghirdetett kukorica. Az Ajánlattételi Felhívás X. fejezetében az áru határidőn túli elszállítására vonatkozó rendelkezések kerültek szabályozásra. Az MVH hozzájárult ahhoz, hogy a raktározó és a vevő között kötött külön tárolási szerződés alapján az intervenciós áru elszállításáig továbbra is az 5. számú melléklet szerinti szerződésben meghatározott raktártelepen, illetve tárolóban tároltassa a raktározóval a gabonát. A vevő és a raktározó a vevő részére értékesített, a szerződés 2. pontjában meghatározott mennyiségű gabona tárolására ugyanolyan díjtételek, illetve díjazási feltételek mellett köti meg a tárolási szerződést, mint ahogy azt az MVH és a raktározók között kötött raktározási szerződés tartalmazta azzal, hogy a vevő a tárolási, valamint a "kitárolás árumozgás nélkül" és a "kitárolás árumozgatással" díjtételek közötti különbözetet köteles megfizetni, míg a rendelkezésre állási díj és a raktározó egyéb szolgáltatásai tekintetében a vevő és a raktározó erre vonatkozó külön megállapodása az irányadó.

A felperes 2007. július 18-án ajánlatot tett az MVH felé a KUK 42. számú intervenciós gabona megvételére. Az MVH a 2007. július 23-án 2020319344 aktaszám alatt hozott határozatában az intervenciós gabona közösségi piacon történő értékesítésére benyújtott felperesi vételi ajánlatot elfogadta. A határozat szerint a vételárat 2007. augusztus 24-ig kellett a felperesnek átutalnia. Hivatkoztak arra, hogy a 2131/93/EGK rendelet 16. cikke alapján a fizetésre megállapított határidő leteltéig az el nem szállított gabonát a határidő lejártakor minden szempontból elszállítottnak kell tekinteni és ezáltal a gabona tárolásával 359,- Ft/tonna/hó és az esetleges minőségromlásával kapcsolatos költségek a vevőt terhelik.

A készlet értékesítésről helyszíni ellenőrzési jegyzőkönyv felvételére került sor az MVH, az alperes és a felperes megbízottja, a ... Hungária Kft. aláírásával. Az ellenőrzés 2007. augusztus 8-tól 2007. augusztus 24-ig tartott. A jegyzőkönyv szerint az intervenciós raktárból ténylegesen kiszállított résztétel nyilvántartás szerinti mennyisége 4.955,45 tonna, a ténylegesen kiszállított résztétel raktározási ideje 18 hónap volt. Ezen résztételre vonatkozó megengedett káló mennyiség 19,38 tonna volt, így a ténylegesen kiszállított mennyiséget 4.936,07 tonnában határozták meg. Az MVH által ellenőrzött kiszállított tömeg összesen 1.211,8 tonna volt, míg 2007. augusztus 24-én 3.724,27 tonna maradt a raktárban.

A ... Hungária Kft. részéről G. T. mint a felperes megbízottja szemrevételezte a terményt és megállapítása szerint az enyhén dohos, penészes szagú volt, az oldalfal mentén összeállt penészes gócok voltak. A 2007. augusztus 23-án felvett helyszíni ellenőrzési jegyzőkönyv szerint a vizsgált tétel megfelelt az intervenciós követelményeknek.

A felperes az intervenciós árut 2007. augusztus 24-ét követően is az alperes raktárában tárolta, az alperes által leszámlázott raktározási díjat megfizette. A kitárolást a felperes végezte, amelynek eredményeként 2007. december 10-ig elszállította az alperes raktárában maradt mennyiséget. Ugyanakkor megállapította, hogy 217,99 tonnával kevesebbet szállított el, mint amennyi az MVH határozat és a helyszíni ellenőrzési jegyzőkönyv alapján járna a részére.

A raktározási szerződés módosítását 2007. augusztus 25-én csak a felperes írta alá.

A felperes a 2008. január 29-én kelt felszólítására az alperes aznap adatott válaszában közölte, hogy a mennyiségi követeléssel nem ért egyet, a nedvességtartalom változásának lehetőségével és ezáltal a tömegveszteség nélküli súlyveszteséggel kellett volna a felperesnek számolnia. Az MVH-val történt közös mintavételre nem került sor, illetve a háromoldalú megállapodást azért nem írta alá az alperes, mert az a nedvességtartalom miatti elszámolás módját nem tartalmazta. Az áru minőségének megóvása érdekében végzett folyamatos árukezelés miatti további száradásból keletkezett súlyveszteség az alperes érdekkörén kívül esik. Az alperes a kárfelelősségét nem ismerte el, jogellenesség és felróhatóság hiányában.

A felperes az elsőfokú bíróságra 2008. június 3-án benyújtott, majd módosított elsődleges keresetében az alperest 43.598,- euró és ennek 2007. december 10-től a kifizetésig járó a Ptk. 301/A. §-a szerinti mértékű késedelmi kamata és perköltség megfizetésére kérte kötelezni a Ptk. 318. § (1) és a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján.

Álláspontja szerint az alperes felelőssége a Ptk. 463. § (1) bekezdése és a Ptk. 464. § (2) bekezdése alapján a hiányzó áruért fennáll, mivel tájékoztatnia kellett volna a felperest olyan körülményről, amely miatt nagy mértékben szárad a gabona pár hónap alatt, különös tekintettel arra, hogy az azt megelőző 18 hónap tárolás során szinte semmit nem változott a nedvességtartalom. A helyszíni ellenőrzési jegyzőkönyv szerint a raktárban 2007. augusztus 24-én 3.724,27 tonna volt, ehhez képest azonban csak 3.506,28 tonnát tudott elszállítani. A különbözetként jelentkező 217,99 tonna hiányt jelezte az alperesnek, aki azt nem volt hajlandó pótolni. Mivel a megvásárolt árumennyiségre időközben különböző kötelezettségeket vállalt, ezért a piacról kellett pótolnia a fenti mennyiséget 43.598,- euró értékben. Álláspontja szerint a raktározási szerződés 2007. augusztus 24-ét követően az alperes raktárában maradt árumennyiségre vonatkozóan a felek között fennállt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!