Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2017.11.379 A jogviszony létesítését megelőzően tanúsított magatartások nem értelmezhetőek kötelezettségszegésként, mert kötelezettségszegés csak az adott jogviszonnyal összefüggésben és annak fennállása alatt értelmezhető. Vezetője bizalmát elvesztette kötelező felmentési ok csak a Kttv. 76. § (2) bekezdésében meghatározott kötelezettségek megszegésekor állhat fenn [2011. évi CXCIX. törvény 63. § (2) bekezdés e) pont].

A tényállás

[1] A felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a felperes 2008. november 5-én létesített közalkalmazotti jogviszonyt családgondozó munkakörben. Sz. Város jegyzője 2009. november 26-án kiskorú személyek (K. gyerekek) részére ügyintézőként a felperest rendelte ki. A gyermekek védelembevételére már 2005. május 2-án sor került, mert megállapították, hogy lakókörnyezetük, ruházatuk rendkívül elhanyagolt, piszkos, nem biztosítják számukra az alapvető higiéniai feltételeket. Az erre vonatkozó határozattal egyidejűleg egyéni gondozási terv is készült, amely a védelembevétel megszüntetéséhez szükséges teljesítendő feladatokat írta elő. A védelembevétel éves felülvizsgálatakor a jegyző minden alkalommal annak fenntartásáról döntött.

[2] A gyermekjóléti szolgálat 2009. november 18-án kelt jelzése szerint a család helyzetében javulás történt, s bár a gyermekek veszélyeztetettsége továbbra is fennáll, az kisebb mértékű. A 2009. december 14-én megtartott esetmegbeszélésen rögzítették, hogy 2005 óta a helyzet sokat javult, de még mindig nem olyan jó, mint amilyen lehetne, de esélyt kell adni a családnak. A felperes 2009. december második felében hét, 2010 januárjában nyolc alkalommal járt a családnál, 2011. év elejéig állítása szerint mindent rendben talált, állítása szerint tisztaság fogadta, a gyermeket megfelelően ellátták.

[3] 2011. év elején a felperes megkereste az iskolai gyermekvédelmi felelőst és közölte vele, hogy a gyermekek helyzete reménytelen és kérte, hogy minél több jelzéssel éljen annak érdekében, hogy ki tudja emelni őket a családból.

[4] A jegyző ismételt megkeresésére írt 2011. május 17-én kelt javaslatában a felperes arról tájékoztatta a gyámhatóságot, hogy a gyermekek veszélyeztetettsége az évek óta tartó családgondozás ellenére fennáll, a védelembevétel nem hozott eredményt, s javulás nem várható, így a gyermekek átmeneti nevelésére tett javaslatot. Erre figyelemmel Sz. Város Gyámhivatala 2012. január 23-án kelt határozatával a gyermekeket átmeneti nevelésbe vette.

[5] A felperes munkáltatója 2013. január 7-én kelt felmentésével szakszerűtlen munkavégzésre, illetve adminisztrációs hiányokra hivatkozva a felperes közalkalmazotti jogviszonyát megszüntette. A munkáltatói intézkedéssel szemben a felperes keresetet terjesztett elő, a felek a perben egyezséget kötöttek.

[6] 2013 februárjában dr. K. E., a Sz.-i Gyámhivatal vezetője megkereste a felperest azzal, hogy szeretne-e a járási gyámhivatalnál elhelyezkedni. A felperes élt a felajánlott lehetőséggel és tájékoztatta a megkeresőt arról, hogy korábbi munkáltatójával per van folyamatban, illetve egyezséget kötöttek. A gyámhivatal vezetője a járási hivatal vezetőjét a munkaügyi jogvita tényéről tájékoztatta. 2013. március 5-i hatállyal határozott időre 2015. április 9-éig a felperes kinevezésre került a Sz.-i Járási Hivatal Járási Gyámhivatalához gyámügyi ügyintéző munkakörbe. A felperes feladatai közé tartoztak a gyermekek védelme érdekében, a gyermek családi jogállásának rendezése érdekében, örökbefogadásával kapcsolatban, szülői felügyeleti joggal kapcsolatban, gyámsággal és gondnoksággal kapcsolatban ellátandó feladatok.

[7] 2013 őszének második felében a sajtóban olyan hírek jelentek meg, amelyek a K. gyermekek sérelmére elkövetett súlyos bűncselekményekre utaltak. Ezt követően a felperes tájékoztatta a gyámhivatal vezetőjét a családdal kapcsolatos ismereteiről. Az esettel kapcsolatban az alperes Gyámhivatala vizsgálatot végzett, melynek célja a rendszer működésének, valamint a gyermekvédelmi feladatokat ellátó szervek, személyek által a gyermekek veszélyeztetettsége tárgyában küldött jelzések ellenőrzése volt. A 2013. december 23-án kelt jelentés a gyermekjóléti szolgálat tevékenysége kapcsán nyilvántartási hiányosságokat rögzített. Kifogásolta, hogy a 2009. december 14-i esetmegbeszélésen a gyermekkel ténylegesen kapcsolatot tartó szakemberek nem vettek részt. A jelzőrendszerrel való együttműködés kapcsán rámutatott arra, hogy a gyermekjóléti szolgálat és az óvoda, általános iskola, illetve védőnői szolgálat között folyamatos kapcsolat alakult ki, a szolgálat munkáját szóbeli, telefonos és írásbeli jelzések segítették, azonban a visszajelzésre nem merült fel adat. Megjegyezte azt is, hogy a gyermekek védelembe vételekor a gyermekjóléti szolgálat nem tartott esetkonferenciát.

[8] A munkáltatói jogkör gyakorlója a jelentés tartalmát 2014. január elején ismerte meg, majd 2014. január 17-én bizalomvesztésre hivatkozva felmentéssel megszüntette a felperes kormányzati szolgálati viszonyát a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (Kttv.) 63. § (2) bekezdés e) pontja alapján. Indokolásában rögzítette, hogy a felperes a Sz.-T. Családsegítő- és Gyermekjóléti Szolgálat alkalmazottjaként az ügyben eljáró családgondozó volt 2009 novembere és 2012 januárja között. A 2005. év óta védelemvétel hatálya alatt álló gyermekek vonatkozásában - a problémák jelzése ellenére - csak 2011. május 17-én kezdeményezte a gyermekek átmeneti nevelésbe vételét. Az ugyanazon szakmai területen végzett munkájával szemben a felperes a jelentés ismeretében vezetője bizalmát elvesztette.

[9] A felperes felmentéssel szembeni közszolgálati panaszát a Kormánytisztviselői Döntőbizottság határozatával elutasította. Kifejtette, hogy a felperesnek a K.-gyermekek sorsát érintő büntetőeljáráshoz vezető előzményekben való érintettsége és a munkáltató tudomásszerzése, különösen a nem megfelelő munkavégzése miatti korábbi felmentése kellő alapot szolgáltatott a munkáltató bizalmának elvesztéséhez. Az adott jogviszony létesítését megelőzően tanúsított magatartás a jogviszony megszüntetésekor értékelhető, ha a magatartás következményei a jogviszony létesítése után is fennállnak. Rámutatott arra is, hogy mind a családgondozói, mind a gyámügyi ügyintézői munkakörnek ugyanazon értékek állnak a központjában.

A felperes keresete, az alperes ellenkérelme

[10] A felperes keresetében a Kormánytisztviselői Döntőbizottság határozatának megváltoztatását, valamint a jogellenesség megállapítását és a jogellenesség jogkövetkezményeinek alkalmazását kérte. Érvelése szerint kormánytisztviselői jogviszonyában nem volt értékelhető az, hogy korábbi közalkalmazotti jogviszonya milyen módon került megszüntetésre.

[11] Az alperes ellenkérelmében a felperes keresetének elutasítását és költségekben való marasztalását kérte. Hivatkozása szerint a felperes a problémajelzések ellenére csak 2011. május 17-én kezdeményezte a gyermekek átmeneti nevelésbe vételét. Rámutatott arra is, hogy a felperes által betöltött munkakörök hasonlóak voltak, mindkét szakterület célja a családok és gyermekek védelme.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!