Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Pécsi Törvényszék K.20803/2009/5. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 339. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 13. §, 16. §, 74. §, 1995. évi CXVII. törvény (Szja. tv.) 65. §, 67. §] Bíró: Heinemann Csilla

Kapcsolódó határozatok:

*Pécsi Törvényszék K.20803/2009/5.*, Kúria Kfv.35546/2009/11. (BH 2011.1.27)

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A személyesen eljáró felperes neve (felperes címe) felperesnek - a (név) jogtanácsos által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen, adóhatósági határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Baranya Megyei Bíróság meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A megyei bíróság az alperes 2009. május 12. napján kelt (határozat száma) számú határozatát hatályon kívül helyezi, és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezi.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

A bíróság a per adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes (név) nevű 2006. november 25. napján elhunyt testvérétől 2006. november 25. napján a (határozat száma) számú hagyatékátadó végzése alapján megörökölte a (helység, helyrajzi szám) hrsz.-ú ingatlannak, az OTP és Kereskedelmi Bank Nyrt.-nél az örökhagyó nevén vezetett (folyószámla száma) számú lakossági folyószámla örökhagyó halála időpontjában fennálló egyenlegén lévő 8.243,-Ft-nak, valamint kamatainak, továbbá az OTP és Kereskedelmi Bank Nyrt.-nél az örökhagyó nevén vezetett (értékpapír száma) számú értékpapír számla 700.000,-Ft-os egyenlegének és kamatainak 3/6-od részét.

A felperes az örökölt értékpapírt 2007. március 5. napján beváltotta az OTP-nél, a pénzintézet igazolása szerint az árfolyam érték összege 357.107,-Ft volt, melyből a levont kamatadó összege 71.421,-Ft volt.

A felperes a fenti összeggel kapcsolatosan 2008. május 15. napján benyújtott 0753 számú bevallásában 357.107,-Ft tőzsdei ügyletből származó jövedelem után 71.421,-Ft személyi jövedelemadó fizetési kötelezettséget vallott.

Az öröklés után az elsőfokú illetékhivatal 2008. június 27. napján kelt (határozat száma) számú módosító határozatával a (fizetési meghagyás száma) számú fizetési meghagyással megállapított 247.734,-Ft illeték összeget 214.599,-Ft-ra módosította. A határozatban az értékpapír öröklése vonatkozásában megállapította, hogy az értékpapír értéke 700.000,-Ft, a ráeső teher 79.000,-Ft, így a tiszta érték 621.000,-Ft volt. Ebből a felperesre eső illetékalap 310.500,-Ft-. Mivel az Itv. 16. § (1) bekezdés d.) pontja alapján mentes az öröklési illeték alól az egy örökösnek jutó ingó örökség 300.000,-Ft forgalmi értéket meg nem haladó része, így fizetési kötelezettsége a

felperesnek 10.500,-Ft után állt fenn, mely után az illeték 15 %-os illetékkulccsal számolva 1.575,-Ft volt.

A felperes személyi jövedelemadó bevallását 2208. július 28. napján módosította akként, hogy a tőzsdei ügyletből származó jövedelemként bevallásában 7.107,-Ft jövedelem után 1.421,-Ft fizetési kötelezettséget vallott, és így 70.000,-Ft személyi jövedelemadót igényelt vissza.

Az adóhatóság ellenőrzés alá vonta a felperes önellenőrzését, s a 2009. február 6. napján kelt (határozat száma) számú határozatával a felperes terhére 119.956,-Ft adókülönbözetet állapított meg, mely összegből 70.000,-Ft-ot jogosulatlan visszaigénylésnek, míg 49.956,-Ft-ot adóhiánynak minősített. Az értékpapír megszerzésével összefüggésben kifejtette, hogy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja.) 67. § (9) bekezdés ak.) pontja szerint az értékpapír megszerzésére fordított érték az illeték kiszabása alapjául szolgáló érték. Az Itv. 13. § (1) bekezdése valóban akként rendelkezik, hogy az öröklési illeték alapja az örökség tiszta értéke, a kamatjövedelem számításánál azonban az illeték kiszabása alapjául szolgáló értéket kell figyelembe venni. Ezért jelentősége van annak, hogy az örökség értékének egy része (300.000,-Ft) mentes az illeték alól. Ugyanis az ingóörökség 300.000,-Ft forgalmi értéket meg nem haladó része mentes az illeték alól, így ezután nem szabtak ki illetéket, vagyis ez a rész nem képezte az illeték kiszabásának az alapját. Az illetéket a 300.000,-Ft-on felüli rész, vagyis a 10.500,-Ft után állapították meg. Ez volt az illetékkiszabás alapja, így ez az összeg az értékpapír megszerzésére fordított érték. Hangsúlyozta, hogy az adóhatóság a kedvezményes illetékalapot vette figyelembe az öröklési illeték és a személyi jövedelemadó megállapításánál is a törvényi rendelkezésből adódóan. Ez a számítási mód az illeték vonatkozásában eredményezett kedvezményt az adózóra nézve, míg a személyi jövedelemadó tekintetében nagyobb adóalapot eredményezett.

Az elsőfokú adóhatóság az ingatlan öröklésével és eladásával kapcsolatosan is tett megállapítást, melynek alapján adóhiány rögzítésére került sor a felperes terhére. A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2009. május 12. napján kelt (határozat száma) számú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta akként, hogy a felperes terhére összesen 67.585,-Ft adókülönbözetet állapított meg, melyet egyben jogosulatlan visszaigénylésnek minősített. Határozatában a kamatadó összegére vonatkozó elsőfokú adóhatósági álláspontot osztotta, míg ezzel szemben az ingatlan értékesítésből származó jövedelem összegét megváltoztatta, és azt a felperes bevallásával egyezően 0 Ft-ban állapította meg. Az értékpapír értékesítésével összefüggésben az Szja. tv. 65.§ (1) bekezdés bb.), 67. § (1) és 67. § (9) bekezdés ak.) pontjaira alapozva állította az elsőfokú adóhatósági állásponttal egyezően, hogy az illetékfizetési kötelezettség alapjaként kizárólag 10.500,-Ft-al lehet számolni, mely után a megfizetett illeték összege 1.575,-Ft volt. Mivel az Szja. tv. 67. § (9) bekezdés a.) pontja szerint az illeték kiszabása alapjául szolgáló érték fogalmat kell figyelembe venni a megszerzésre fordított értékként, így egyértelmű, hogy az illeték kiszabása alapjául szolgáló érték vagyis kizárólag a 10.500,-Ft-ot lehet figyelembe venni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!