Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2006.12.562 I. A kifogás jogáról történő lemondás vélelme a választottbíráskodásról szóló törvény kötelező - a felek eltérő megállapodását meg nem engedő (kogens) - rendelkezése esetén nem alkalmazható [1994. évi LXXI. tv. (Vbt.) 17. § (2) bek., 55. § (1) bek. c) pontja].

II. A bizonyítási teher szabályának mikénti alkalmazása, a marasztalás jogcíme feltüntetésének hiánya, illetve a döntés megalapozatlanságára történő hivatkozás önmagában nem ad alapot a közrendbe ütközés megállapítására [1994. évi LXXI. tv. (Vbt.) 55. § (2) bek.].

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választottbíróság 2004. június 5-én kelt ítéletében kötelezte a jelen per felperesét, hogy fizessen meg a jelen per alperesének 458 333 Ft tőkét és annak az ítéletben részletezett mértékű kamatát.

A felperes keresetében a választottbírósági ítélet érvénytelenítését és az alperes kötelezését kérte a perköltség megfizetésére. Keresetének ténybeli alapjaként arra hivatkozott, hogy a választottbíró nem küldött a feleknek írásbeli nyilatkozatot a megbízatás elfogadásáról, a választottbírák kijelöléséről a feleket nem értesítették. A Választottbíróság nem tartotta be az első tárgyalási határnapra a 15 napos tárgyalási időközt, s egyik tárgyalási jegyzőkönyv sem tartalmazta a halasztás indokolását. A tárgyalásokon jelen lehetett J. E. az alperes részvénytársaság alkalmazottja, aki egyébként nem rendelkezett sem cégjegyzési joggal, sem képviseleti joggal. Így a választottbírósági eljárás több pontom sértette az eljárási szabályzat rendelkezéseit. A megbízási szerződésekben nem szerepelt utalás választottbírósági kikötést tartalmazó iratra, így a felek között választottbírósági szerződés sem jött létre, ezért választottbírósági eljárásnak nem lett volna helye.

A választottbírósági ítélet az alperes fizetési kötelezettségét jogcím hiányában írta elő, megfordította a bizonyítási terhet és iratellenes ténymegállapításokat tartalmaz. Ez okból a választottbírósági ítélet a közrendbe ütközik. Keresetének jogalapjaként a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbt.) 55. § (1) bekezdésének b), c), d), e), valamint a (2) bekezdésének a) és d) pontjaira hivatkozott.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását és a felperes perköltségben való marasztalását kérte.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította és kötelezte a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperes részére 30 000 Ft perköltséget és megállapította, hogy a le nem rótt 5000 Ft kereseti illetéket az Állam viseli. Ítéletének indokolása szerint a Vbt. 5. § (4) bekezdése értelmében írásban létrejött választottbírósági szerződésnek kell tekinteni azt is, ha az egyik fél keresetlevelében állítja, a másik fél pedig válasziratában nem tagadja, hogy közöttük választottbírósági szerződés jött létre. Ilyen tagadást a válasziratában jelen perbeli felperes nem tett, ezzel a választottbírósági eljárást elfogadta.

A peradatok alapján nem zárható ki, hogy a felek részére nem küldték meg a választottbírák kijelölő, illetve elfogadó nyilatkozatát, azonban az eljárás során ezt egyik fél sem kifogásolta. A ügy tárgyalása alatt négy jegyzőkönyv került felvételre. A felperes nem igazolta, hogy az első tárgyalási időköz esetében nem állt rendelkezésére a 15 nap, az azonban megállapítható, hogy az ezt követő tárgyalási időközök megfelelőek voltak és nem gátolták a jelen perbeli felperest a felkészülésben.

A Választottbíróság Eljárási Szabályzata 4. §-ának (1) bekezdése szerint a választottbírósági eljárás nem nyilvános, de a felek kérésére a Választottbíróság mások jelenlétét is engedélyezheti a tárgyalásokon. J. E. jelenlétét a Választottbíróság megengedte és azt a felperes sem kifogásolta. J. E. nem képviselte a keresetet indító céget, ezért a választottbírósági képviselet taxatíven felsorolt formái nem sérültek. Az általa feltett kérdéseket a jelen per alperesének jogi képviselője ugyanúgy feltehette volna, így érdemi eljárási szabályszegés ez okból nem állapítható meg.

A Vbt. 6. §-a értelmében azt a felet, akinek tudomása van arról, hogy a törvény bármely, a felek eltérő megállapodását megengedő rendelkezésének, vagy a választottbírósági szerződés bármely előírásának nem tettek eleget és az eljárásban továbbra is részt vesz anélkül, hogy e mulasztás miatti kifogását haladéktalanul, vagy ha arra határidőt szabtak, e határidőn belül bejelentené, úgy kell tekinteni, mint aki a kifogás jogáról lemondott. A felperes sem a választottbírák személyét, sem magát a választottbírósági eljárást kifogással nem támadta meg, így alappal azt már jelen perben sem teheti meg.

Alaptalannak találta a bizonyítási teher megfordításának jogellenességére történő felperesi hivatkozást. E körben megállapította, hogy a választottbírósági eljárásban nem volt vitás, miszerint a jelen per alperese nem tudta csatolni azt a perdöntő írásos bizonyítékot, amely kereseti állítását alátámasztotta volna, mert ez az irat más iratokkal együtt eltűnt az irodából. Ezért az alperes megpróbálta egyéb módon, tanúk meghallgatása útján bizonyítani állítását. Az a tény, hogy a Választottbíróság a felperes kívánalmaitól eltérően értékelte a bizonyítékokat, nem ad alapot a közrendbe ütközés megállapítására. A Választottbíróság az ítéletét megfelelő részletességgel indokolta, az ítélet iratellenessége nem volt megállapítható. Mindezen indokok alapján a bíróság a felperes keresetét elutasította.

A jogerős elsőfokú ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben elsődlegesen annak megváltoztatását és a jogszabályoknak megfelelő határozat meghozatalát, másodlagosan az ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság utasítását kérte új eljárás lefolytatására. A jogerős ítéletben foglalt jogszabálysértést három pontban jelölte meg, ezek (a Vbt. 55. §-ában megjelölt érvénytelenítési okok sorrendjét követve) az alábbiak:

1. Az elsőfokú bíróság tévesen jutott arra a következtetésre, hogy a Vbt. 5. § (4) bekezdése értelmében a felek között a választottbírósági szerződés létrejött. A választottbírósági eljárás felperese - jelen per alperese - ugyanis a keresetlevélben nem állította, hogy a felek között választottbírósági szerződés jött létre. Ezzel kapcsolatban csupán annyit mond, hogy: "az eljáró Választottbíróság hatáskörét és illetékességét a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény 3. § (1) bekezdésében, a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény 376. § (3) bekezdésében foglaltak, valamint az üzletszabályzat rendelkezései határozzák meg".

2. A elsőfokú bíróság jogszabályt sértett, amikor figyelmen kívül hagyta, hogy a felperes a választottbíró kijelöléséről nem volt szabályszerűen értesítve. E tekintetben ugyanis kogens rendelkezést tartalmaz a Vbt. 17. § (2) bekezdése, mely szerint a választottbíró a kijelölést a felekhez intézett írásbeli nyilatkozatban fogadja el. Ilyen nyilatkozat a választottbírósági eljárásban nem született és a felek részére nem lett megküldve. A Vbt. 6. §-ának helyes értelmezése esetén a kifogás jogáról való lemondással kapcsolatos vélelem nem alkalmazható a Vbt. kogens szabályainak és a Választottbíróság Eljárási Szabályzatának megsértése esetén. Következésképpen az a körülmény, hogy a jelen per felperese nem kifogásolta haladéktalanul a szabálysértéseket, nem jelenti azt, hogy azokra ne alapíthatná az érvénytelenítési keresetet. Ha helytálló lenne a bíróság jogértelmezése, akkor a választottbírósági eljárás során bejelentett kifogás hiányában gyakorlatilag nem lehetne az ítélet érvénytelenítését kérni a Vbt. 55. § (1) bekezdés e) pontja alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!