Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.12.584 I. A biztosítékként kikötött vételi jog és a jelzálogszerződés elhatárolásának szempontjai [Ptk. 207. § (4) bek., 251. §, 375. § (1) bek.].

II. A jelzálogszerződést nem teszi érvénytelenné az a semmis kikötés, amely szerint a jogosult a kötelezettség teljesítésének elmulasztása esetén megszerzi a zálogtárgy tulajdonjogát. Ez esetben csak az említett kikötés érvénytelenségének megállapítására kerülhet sor [Ptk. 263. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság a felperesek keresetét - amelyben az 1998. február 25. napján létrejött közjegyzői okiratba foglalt opciós szerződés és ennek folytán 1999. február 16-án létrejött adásvételi szerződés érvénytelensége megállapítását, és ennek következményeként az eredeti állapot helyreállítását kérték - elutasította. Tényként állapította meg, hogy az alperes mint lízingbeadó és az A. Kft. mint lízingbevevő között két lízingszerződés jött létre (1997. július 7-én és 1998. február 25-én), amelyekből összesen 24 240 701 Ft fizetési kötelezettsége keletkezett a lízingbevevőnek az alperessel szemben. A lízingbevevő fizetési kötelezettsége teljesítésének biztosítékaként az első lízingszerződéshez kapcsolódóan a peres felek között 1997. július 7-én opciós szerződés jött létre, amelyben a felperesek vételi jogot engedtek az alperes részére a tulajdonukban lévő Sz., Ó. u. 16. szám alatti ingatlanra arra az esetre, ha a lízingbevevő nem tesz eleget a fizetési kötelezettségének. A második lízingszerződés megkötése napján (1998. február 25.) a peres felek között közjegyzői okiratba foglalt szerződés jött létre, amelyben mind a két lízingszerződéshez kapcsolódóan vételi jogot biztosítottak a felperesek az alperes részére. A vételi jog gyakorlásának a feltételeit és a vételárat is meghatározták. A vételár irreális volt, de a felek a szerződést ennek tudatában írták alá, és lemondtak a szerződés-megtámadási jogukról. A lízingbevevő a fizetési kötelezettségének nem tett eleget, az alperes a lízingszerződéseket felmondta, és élt az opciós jogával, ennek folytán a tulajdonosváltozás bejegyzése is megtörtént az ingatlan-nyilvántartásban.

Ilyen tényállás alapján az elsőfokú bíróságnak az volt a jogi álláspontja, hogy a peres feleknek az 1998. február 15-én megkötött szerződése az 1997. július 7-én létrejött szerződés megerősítése, illetve módosítása volt, ezért a felpereseknek a Ptk. 236. §-ának (4) bekezdésére tekintettel a megtámadási joguk megszűnt. A felek szerződési nyilatkozatából megállapítható, hogy az ingatlan valóságos vételára magasabb volt, mint amit a szerződésben szerepeltettek. Ennek motivációja, a felek rejtett indoka azonban nem állapítható meg. Magyarázata lehet, hogy az alperes ezzel a feltétellel kötötte meg a lízingszerződést. Az alperes - érdemi védekezése szerint - biztosítékot akart arra az esetre, ha a lízingbevevő nem teljesít. Az pedig a felperesek kockázata volt, hogy a lízingbevevő milyen összegű adósságot halmoz fel. A Ptk. 112. §-ának (1) bekezdése értelmében a felpereseknek mint tulajdonosoknak jogában áll a perbeli ingatlant úgy lekötni biztosítékként, hogy feltételtől függő vételi jogot biztosítson az alperes javára, amennyiben a lízingbevevő nem teljesít. Ezért a perbeli szerződések nem ütköznek a jó erkölcsbe, emiatt nem érvénytelenek. A peres feleknek azonban - a megállapodásukból következően - az ingatlan értékesítése esetén egymással el kell számolniuk. Ebből következően a feltűnő értékaránytalanság sem állapítható meg.

Az ítélet ellen a felperesek fellebbeztek, annak megváltoztatását és a perbeli szerződés érvénytelenségének a megállapítását kérték. Sérelmezték annak megállapítását, hogy 1998. február 25-én a korábbi opciós szerződést módosították. Ezzel szemben az volt a jogi álláspontjuk, hogy 1998. február 25-én új szerződést kötöttek, s e szerződés alapján kell vizsgálni, hogy a felperesek megtámadásról lemondó nyilatkozata joghatályos-e, a vételár meghatározása megfelel-e a Ptk. vonatkozó előírásainak, a feltűnő értékaránytalanság megállapítható-e. Miután a megtámadási jogról nem lehet magában a szerződésben lemondani, ezért a szerződés e kikötésével a felperesek megtámadási joga nem szűnt meg. A peres felek mindegyike úgy értette a szerződéses nyilatkozatát, hogy feltűnően értékaránytalan szerződést köt, amikor az opciós vételárat meghatározta. A vételár meghatározása egyébként nem felel meg a törvénynek, az a jó erkölcsbe ütközik, mivel az alperes az ingatlan tulajdonjogát 1 millió forintért megszerezheti, a felperesekkel szemben elszámolási kötelezettsége nincs. Erre vonatkozóan iratellenes megállapítást tartalmaz az elsőfokú ítélet. Jogszabálysértő az a kikötés is, amely szerint az alperes a felperesekkel szemben fennálló vételár-fizetési kötelezettségébe olyan követelést számíthat be, amely nem a felperesekkel, hanem a lízingbevevővel szemben áll fenn.

Az alperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult, annak helyes indokai alapján. Az ellenkérelmében kiemelte, hogy a szerződés biztosíték jellege miatt a vételi jog gyakorlásakor fizetendő vételár megállapításakor nem kívánták a forgalmi viszonyok alapján meghatározott értékarányosságot figyelembe venni. A vételárnak a lízingbevevőre való engedményezése arra utal, hogy az ingatlan vételárának az összege a szerződéssel biztosított követeléstől függ.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!