Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Pf.20275/2009/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 182. §, 213. §, 252. §, 253. §] Bírók: Kutasi Tünde, Szentpéteriné dr. Bán Erzsébet, Veszeley József

Pécsi Ítélőtábla

Pf.III.20.275/2009/4. szám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Pécsi Ítélőtábla a dr. Traj Zoltán ügyvéd (7623 Pécs, Petőfi utca 62.) által képviselt I.rendű felperes neve (címe) I. rendű és II.rendű felperes neve (ugyanottani lakos) II. rendű felpereseknek - a dr. Pacári Judit jogtanácsos (7500 Nagyatád, Baross Gábor utca 9.) által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében - amely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása végett beavatkozott a dr. Ozsváth Ferenc ügyvéd (7400 Kaposvár, Fő utca 51.) által képviselt Alperesi beavatkozó 1 (címe) I. rendű és a dr. Magyar Tivadar ügyvéd (5000 Szolnok, Szapáry utca 24.) által képviselt Alperesi beavatkozó 2 (címe) II. rendű beavatkozó - a Somogy Megyei Bíróság 2009. május 25. napján kelt 24.P.21.355/2008/12. számú ítélete ellen a felperesek részéről 13. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

közbenső ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és megállapítja, hogy az alperes kártérítési felelősséggel tartozik a felperesek 2005. október 20. napján született gyermeke genetikai eredetű megbetegedésének fel nem ismeréséből eredően a felpereseknek okozott károkért.

Mellőzi a perköltség viselésére vonatkozó rendelkezéseket, és a követelés összegére, valamint a perköltség viselésére vonatkozóan az elsőfokú bíróságot a tárgyalás folytatására és újabb határozat hozatalára utasítja.

Megállapítja, hogy a másodfokú eljárásban a felpereseknek személyenként 100.000 (százezer) forint, az alperesnek és az I. rendű beavatkozónak személyenként 50.000 (ötvenezer) forint költsége merült fel.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás

A felperesek gyermeke 2005. október 20-án Down-szindrómával született az alperes által fenntartott n-i kórházban.

A felperesek keresetükben személyenként 6.000.000 forint nem vagyoni kártérítés és kamatai megfizetésére kérték az alperes kötelezését. Álláspontjuk szerint az alperes által fenntartott kórház orvosai az I. rendű felperes terhes-gondozása során nem végeztek el minden vizsgálatot, amellyel a magzat kromoszóma rendellenessége kiszűrhető lett volna. A terhesség 16. hetében levett anyai vér AFP vizsgálati eredményének helytelen értékelése miatt az I. rendű felperest további vizsgálatok céljából nem utalták be a Pécsi Tudományegyetem Prenatális Diagnosztikai Centrumába. A klinika általuk is ismert gyakorlata szerint már 0,7 MOM anyai szérum AFP érték esetén további szűrővizsgálatokat végeztek, míg az I. rendű felperes esetében 0,6 MOM AFP értéket állapítottak meg. A felpereseket nem tájékoztatták a további szűrővizsgálatok elvégzésének lehetőségéről sem, így elzárták őket attól, hogy a terhesség további folytatásáról, illetve annak megszakításáról dönthessenek.

Az alperes, illetve a beavatkozó a kereset elutasítását kérték.

Az alperes állította, hogy az I. rendű felperes terhes-gondozása során mindenben a szakmai irányelveknek megfelelően, az elvárható gondossággal jártak el. A terhes-gondozási protokollban előírt valamennyi ultrahangvizsgálatot elvégezték, azokon eltérés nem mutatkozott. A 12. héten (2005. április 18-án) elvégzett első ultrahangszűrés során megmérték a tarkóredő vastagságát, amely normális tartományba esett, fokozott tarkónövekedés nem volt megállapítható. Hasonló eredményt hozott a 2005. június 1-jén elvégzett második ultrahangvizsgálat is. A 16. terhességi héten megtörtént az AFP szűrés, amelynek eredménye 0,6 MOM érték volt. Az intézetükben kialakult gyakorlat szerint a 0,5 és 2,5 MOM közötti anyai szérum-AFP érték tekinthető normálisnak, ezért az I. rendű felperes esetében a genetikai tanácsadást szükségtelennek találták. A határértéken lévő AFP eredménye miatt azonban elvégeztek egy további ultrahangvizsgálatot (2005. június 8-án), amely szintén negatív eredménnyel zárult. Az I. rendű felperes fiatal életkora miatt nem tartozott a Down-szindróma szempontjából fokozott rizikójú csoportba, ezért további vizsgálat nem volt indokolt. Miután az elvégzett vizsgálatok a Down-kór gyanújára nem utaltak, a további, esetlegesen már intézetben elvégezhető vizsgálatokról való tájékoztatás is szükségtelen volt.

A beavatkozók szerint az I. rendű felperes terhes-gondozása során az alperes által fenntartott kórház orvosai szakmai hibát nem vétettek, eljárásuk az elvárható gondosság követelményének mindenben megfelelt. A II. rendű beavatkozó kiemelte, hogy a 2005. évi protokollnak megfelelő 0,5 MOM értéktől, mint beavatkozási szinttől való eltérés nem volt indokolt. A diagnosztikai centrum egyedi gyakorlatot folytatott a 0,7 MOM alsó szint meghatározásával, amelyről az alperesi kórháznak tudomása sem volt.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította, a felpereseket az alperes és a beavatkozók javára elsőfokú perköltség megfizetésére kötelezte. Az igazságügyi orvosszakértői vélemény alapján megállapította, hogy az I. rendű felperesnél a szakmai protokoll szerinti ultrahangvizsgálatokat az előírt időpontokban elvégezték. A szűrővizsgálatok minden esetben negatív eredménnyel zárultak, a tarkóredő vastagsága egyik esetben sem haladta meg a 3 millimétert. A terhes-gondozás időszakában az alperesi kórházban az anyai szérum AFP értékének normál tartományát 0,5 és 2,5 között határozták meg, amely orvos-szakmailag nem kifogásolható. A protokoll az anyai szérum AFP értékének számszerűleg meghatározott alacsony szintjét jelenleg sem tartalmazza, a szakirodalomban pedig eltérő értékek vannak. A Pécsi Tudományegyetem Prenatális Centruma kizárólag a klinika igazgatójának szakmai kezdeményezésére rendelte el 0,7 és 0,2 MOM érték között a további vizsgálatot, erre vonatkozóan szakmai ajánlás csak 2006. áprilisában jelent meg. Az I. rendű felperes fiatal életkorára, az ultrahangvizsgálatok negatív eredményére és a normál anyai szérum AFP értékre tekintettel az alperes orvosaiban nem kellett, hogy felmerüljön a kromoszóma rendellenesség gyanúja. Miután a további vizsgálatok nem voltak szükségesek, az alperesi kórház orvosainak a felpereseket erről tájékoztatniuk sem kellett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!