Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.200/2016/8. számú határozata szolgálati jogviszony tárgyában. Bírók: Dávid András Istvánné, Pálfi Gabriella, Sipos Márta

Kapcsolódó határozatok:

*Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.200/2016/8.*, Székesfehérvári Törvényszék Mf.20393/2017/5., Kúria Mfv.10187/2018/6., 3195/2019. (VII. 16.) AB végzés

***********

Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

2.M.200/2016/8.

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság Független Rendőr Szakszervezet KKI Jogsegélyszolgálata képviselő: Dr. Oláh Tamás jogtanácsos (fél címe 1) által képviselt felperes neve(felperes címe I/2.) felperesnek a dr. Ozsváth Zsolt r. alezredes jogtanácsos által képviselt Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság (alpere címe) alperes ellen illetménnyel kapcsolatos szolgálati jogviszonyból származó munkaügyi perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek elmaradt illetmény jogcímén a törvényes levonásokkal terhelten 410 100 (négyszáztízezer-egyszáz) Ft-ot és ennek 2016. április 6. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű késedelmi kamatát, valamint 28 000 (huszonnyolcezer) Ft perköltséget.

A le nem rótt illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Székesfehérvári Törvényszékhez címzett, a jelen bíróságnál 3 példányban benyújtható fellebbezésnek van helye.

A másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 251. §-ban, illetve a 252. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, avagy ha a fellebbezés csak a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, csak az ítélet indokolása ellen irányul, vagy a felek ezt kérték, illetve ha megítélése szerint az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

I n d o k o l á s

A bíróság a felek nyilatkozatai és a csatolt iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes középfokú besorolású munkakörben dolgozik az alperesnél. Munkáját a ... végzi. Az alperes a 2015. január 15. napján kelt 307-52/30. számú határozatával 2015. január 1. napjától kezdődő hatállyal a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (Kjt.) 65.§ (1) bekezdése alapján a felperest átsorolta D fizetési osztály 11. fizetési fokozatából a D fizetési osztály 12. fizetési fokozatába. Garantált illetményének összege az átsorolás folytán 102 700 Ft-ról 122 000 Ft-ra, a garantált összegen felüli - munkáltatói döntésen alapuló - illetményrész 56 200 Ft-ról 45 400 Ft-ra változott, így illetménye összesen 158 900 Ft-ról 167 400 Ft-ra emelkedett.

A felperes a törvényes határidőben benyújtott módosított keresetében kérte kötelezni az alperest, hogy fizessen meg részére elmaradt illetmény jogcímén 2013. augusztus 1. napjától 2016. október 31-ig terjedő időszakra 389 700 Ft-ot és annak 2015. február 15-től, mint középidőtől számított késedelmi kamatát. Figyelemmel arra, hogy a felperes 2016. évi tényleges illetménye a garantált illetmény és a munkáltatói döntés szerinti illetmény jogcímén összesen 167 400 Ft volt, de a felperes szerint a felperes 2014. évi helyes illetmény - megállapítása alapján 174 200 Ft-ra lett volna jogosult, így 2016 évre további havi 6 800 Ft megfizetésére is igényt tartott, mindösszesen 410 100 Ft és annak 2015. április 6-tól járó késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Keresete jogalapjaként a Kjt. 66.§ (7) - (10) bekezdéseire, valamint az Mt. 58. §-ában foglaltakra hivatkozott. Álláspontja szerint az alperes jogszerűtlenül járt el a felperes illetményének meghatározásakor, mert 2013-2015 években a munkáltató által meghatározott garantált illetménye nem felelt meg a kormányrendeletben foglaltaknak. Garantált illetményként ugyanis a munkáltatónak az adott évre a kormányrendeletben meghatározott garantált bérminimumot kellett garantált illetményként biztosítania, amelynek összege 2013 évben 114 000 Ft, 2014 évben 118 000, míg 2015 évben 122 000 Ft volt. A munkáltató a Kjt. 66.§ (7) és (8) bekezdése alapján jogosult a közalkalmazott illetményét a garantált illetménynél magasabb összegben is megállapítani, azonban ez a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész ezt követően már csak a Kjt-ben meghatározottak szerint csökkenthető, annak feltétele az utóbbi negatív eredményű minősítés.

Hivatkozott arra, hogy az alperes a munkáltatói döntésen alapuló illetményrészt nem a Kjt. 66.§ (9) bekezdése szerinti garantált illetményen felül biztosította 2013, 2014 és 2015 években. Az alperes ugyanis a felperes garantált illetményét jogszabálysértően nem az adott évi garantált bérminimumban, hanem a Kjt. besorolási bértábla szerintinél alacsonyabb - összegben - állapította meg. Ugyanakkor a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész összegének csökkentéséről határozatot nem hozott. Véleménye szerint a munkáltatói döntésen alapuló illetményrészt az alperes a garantált illetményen felül lett volna köteles biztosítani.

Érvelése szerint azt az illetményt, amelyet a munkáltatói döntésen alapuló illetmény jogcímén folyósítottak, utóbb a munkáltató nem vizsgálhatja felül, annak összegét visszamenőleges hatállyal nem módosíthatja. Amennyiben a garantált illetmény jogcímén megállapított illetményrész nem felelt meg a jogszabály szerinti kötelező illetménynek (a Kjt. szerinti bértábla és garantált bérminimum együttes összegének) akkor a különbözetre a közalkalmazott attól függetlenül jogosult, hogy a munkáltatói döntésen alapuló illetménnyel együtt a teljes illetménye elérte vagy meghaladta a jogszabály szerint a garantált illetményt. Érvelt azzal is, hogy a teljes illetmény csak a felek közös megegyezése alapján csökkenthető. Ezért amennyiben elfogadható lenne az az álláspont, hogy a mérlegelésen alapuló illetményt a munkáltató jogosult egyoldalúan módosítani, abban az esetben teheti ezt meg, ha a teljes illetmény összege ennek eredményeként nem csökken.

Érvelését alátámasztandó hivatkozott a Kúria Mfv.II.10.460/2015/10. számú határozatában foglaltakra, valamint számos másik közigazgatási és munkaügyi bíróság által hasonló tárgyú ügyben hozott határozatokra.

Hivatkozott arra is, hogy perbeli esetben állapotsérelemről van szó, így a sérelmesnek tartott állapot fennállása alatt az mindvégig vitatható és az ezzel összefüggő illetmény különbözet iránti igény az elévülési időn belül érvényesíthető.

A 2016-2017. évre vonatkozóan igényelt illetmény különbözet tekintetében hivatkozott arra, hogy a közalkalmazotti jogviszonyra is alkalmazandó Mt. 58.§-a értelmében az alperes a teljes illetményét nem csökkenthette volna.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, vitatva annak jogalapját. Azzal érvelt, hogy a Kjt. nem tartalmaz arra vonatkozó rendelkezést, hogy a munkáltatói döntésen alapuló illetményrésznek milyen mértékűnek kell lennie, meddig jár, illetve milyen feltételekkel vonható meg. Amennyiben a közalkalmazott garantált illetményében változás következik be (pl. előre sorolás) álláspontja szerint a munkáltatónak újra megnyílik a döntési lehetősége a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész vonatkozásában. Ennek csupán egyetlen korlátja van, miszerint a változást követően az illetmény nem lehet kevesebb az azt megelőző illetmény mértékénél, hiszen ez utóbbi esetben hátrány érné a közalkalmazottat. A munkáltatónak tehát van lehetősége arra, hogy a munkáltatói döntésen alapuló illetményt csökkentse, vagy teljes mértékben megszüntesse azzal a korláttal, hogy a közalkalmazott illetménye összességében nem lehet kevesebb, mint a korábban megállapított illetmény. Hivatkozott arra is, hogy a felperes illetményét érintő korábbi változások során egyszer sem fordult elő olyan eset, hogy az illetményének csökkenése állt volna be amiatt, hogy a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész csökkentésre került.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!