Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2013.5.189 Hibás teljesítésből eredő kár megtérítése iránti perben módot kell adni a felróhatóság hiányának bizonyítására [Ptk. 310. §, 318. § (1) bek., 339. § (1) bek., Pp. 275. § (4) bek.].

2007. március 1-jén kelt adásvételi szerződéssel a felperes megvásárolta az alperestől a perbeli társasházi lakást 8 200 000 forint vételáron. A lakás birtokba adása alkalmával a felek azt tapasztalták, hogy a parketta nagy felületen felpúposodott, és nedvesedés miatt a tapéta leázott a falról. Az alperes felajánlotta a felperesnek, hogy kitapétázza és újra parkettázza a lakást, azonban ezt a felperes nem fogadta el. A felperes - jogi képviselője útján - 2007. szeptember 24-én kelt levelével tájékoztatta az alperest, hogy az M. Kft. az utólagos szigetelési munkák elvégzésére 2 280 149 forint összegű árajánlatot tett, és egyidejűleg felhívta, hogy ezen összeget kártérítés címén 15 napon belül fizesse meg. A levelet a posta az alperes részére nem tudta kézbesíteni, az "elkötözött jelzéssel" visszaérkezett a felpereshez.

Az M. Kft. elvégezte a perbeli lakás utólagos szigetelését, a munkákat 2007. december 12-én fejezte be.

A felperes módosított keresetében 2.202.872 forint és kamatai kártérítés megfizetésére kérte az alperes kötelezését, kereseti kérelme jogszabályi alapjaként a Ptk. 4. § (1) bekezdését, a Ptk. 305., 308. és 310. §-ait jelölte meg.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Szerinte a tájékoztatási kötelezettségének megfelelően eleget tett, állította, hogy a négy év alatt, amíg a lakásban élt beázás, nedvesedés nem történt. Hivatkozott arra is, hogy a felperes által elvégzett szigetelés társasházi költségeket is érint. Álláspontja értelmében a felelősség a nedvesedésért azért sem terheli, mert az az épület szigetelésének a korabeli technológiájából ered, és a nagy összegű ráfordításokkal a felperes ingatlana értékesebbé vált.

Az elsőfokú bíróság - kellékszavatosság alapján - ítéletében 1 230 509 forint és késedelmi kamatai megfizetésére kötelezte az alperest, ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az érdemi döntéssel egyetértett, ugyanakkor nem osztotta maradéktalanul az elsőfokú bíróság ítéletében kifejtett indokokat. A fellebbezés kapcsán megállapította, hogy a kereseti követelés elévülésére való hivatkozás olyan új körülménynek minősül, amely miatt a Pp. 235. § (1) bekezdése értelmében a másodfokú eljárásban elévülési kifogást már nem lehet előterjeszteni. Kiemelte, hogy a felperes a kereseti követelését kártérítés címén terjesztette elő, amelyet az elsőfokú bíróság kellékszavatossági igényként (javítási költségként) talált alaposnak. Kifejtette, hogy a felperes a kára pénzbeli megtérítését kérte, amelynek feltételei a Ptk. 310. § alapján fennálltak, ezért a keresetet az abban megjelölt kártérítés jogcímén ítélte alaposnak.

A jogerős ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyben annak hatályon kívül helyezését és elsődlegesen a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatalát, a kereset elutasítását, másodlagosan az ügyben eljárt bíróságok új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. A bírósági gyakorlatra utalva előadta, hogy a másodfokú bíróság csak akkor lett volna jogosult a jogcím kérdésében megváltoztatni az elsőfokú bíróság jogi indokolását, ha a Ptk. 310. §-a alapján a hibás teljesítéssel okozott kár kérdésében a bíróságok bizonyítást folytattak volna le, és ezzel kapcsolatban tényállást állapítottak volna meg. A jelen esetben nem állt rendelkezésre valamennyi tény, bizonyíték, a helyes minősítéshez, ezáltal a jogcím megváltoztatására nem lett volna lehetőség. Hivatkozott arra is, hogy a Ptk. 310. §-a alapján csak a felróhatósága esetén lenne köteles a kárt megtéríteni, a hibás teljesítésben azonban vétlen, mivel az épület hibáiról nem volt tudomása. Előadta, hogy a korábbi tulajdonos, K. Gy. tanúként elmondta, hogy nedvesedést ő sem tapasztalt, míg a felperes maga is elismerte, hogy a szerződés megkötésekor nem észlelt vizesedést. Érvelése értelmében a szakértői vélemény szerint a közel 70 éves alagsori lakásnak a szigetelése tönkrement, a hiba a lakóépület korának megfelelő műszaki állapotából és elhasználtságból ered, melyre a felperesnek számítania kellett, emiatt részéről nem történt hibás teljesítés. Arra is hivatkozott, hogy a jogerős ítélet sérti a Pp. 235. § (1) bekezdését is, mivel az elévülési kifogás a bírói gyakorlat alapján a fellebbezésben is előterjeszthető.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Kúria a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okból jogszabálysértő.

A felperes keresetével a perbeli lakás hibája miatti kártérítési igényét érvényesítette; az M. Kft. által elvégzett javítási költségek megtérítését kérve az alperestől. Az elsőfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy az alperes felelőssége nem az általa hivatkozott kártérítési, hanem a felróhatósághoz nem kötött, szavatossági felelősség alapján áll fenn, ezért nem tulajdonított jelentőséget az alperes magatartásának.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése folytán indult jogorvoslati eljárásban viszont - a keresetnek megfelelően - kártérítés jogcímén találta alaposnak a felperes követelését. A jogerős ítélet indokai kapcsán az alperes helyesen utalt a felülvizsgálati kérelmében a bírósági gyakorlatra.

A szavatossági igény és a kártérítési igény elkülönült jogcím, a szerződésszegésből eredő követelések érvényesítésére. A szavatossági felelősség vétkességtől függetlenül fennáll, míg a kártérítési felelősség csak vétkesség esetén állapítható meg. Ebből következően a peres eljárás keretében a bizonyítás lefolytatása is eltérő szempontok szerint történik a két igény esetében. A károsult a hibás teljesítéssel okozott kára megtérítését a Ptk. 310. §-a értelmében a kártérítés szabályai szerint kérheti. Ezért a kártérítési igény eredményes érvényesítéséhez a Ptk. 318. § (1) bekezdésének megfelelően alkalmazandó Ptk. 339. § (1) bekezdése értelmében bizonyítania kell a kötelezett hibás teljesítését, mint jogellenes magatartást, a kárát, valamint a kár és a jogellenes magatartás közötti okozati összefüggést. A károkozónak azonban abszolút helytállási kötelezettsége nincs, a törvény rendelkezése szerint kimentheti magát, bizonyíthatja azt, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

Az adott esetben az elsőfokú bíróság - eltérő jogi álláspontja folytán - ebben a körben a szükséges bizonyítást nem folytatta le, a felek magatartását az alperes felelősségének kimentése kérdésében nem vizsgálta, és nem értékelte a tanúk vallomását sem. Ezért a kártérítés iránti per eldöntéséhez szükséges tények megállapítása tisztázatlan maradt, és ennek következtében az alperes felelősségét megállapító, kártérítésben marasztaló jogerős ítélet sérti a fenti jogszabályi rendelkezéseket.

A hibás teljesítéssel okozott kár megtérítése iránti igény érvényesítésére - amint arra a Legfelsőbb Bíróság az I. számú Polgári Gazdasági Elvi Döntés III. pontjában is rámutatott - nem vonatkoznak a szavatossági jogok érvényesítésére megszabott határidők. Ezért helyesen állapította meg a jogerős ítélet, hogy a felperes a kártérítési igényét az öt éves általános polgári jogi elévülési időn belül érvényesíthette. Téves ugyanakkor az az ítéleti megállapítás - bár a jelen ügyben nem bír jelentőséggel -, hogy elévülési kifogás a fellebbezési eljárásban nem terjeszthető elő. A Pp. 235. § (1) bekezdése a fellebbezésben új tény állításának, illetve új bizonyíték előadásának a korlátozására tartalmaz rendelkezést, nem tartalmaz viszont korlátozást az elévülési kifogás előterjesztésére. Az alperes ezért alappal kifogásolta a másodfokú bíróság ezzel ellentétes álláspontját (EBH 2008.1875.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!