Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21228/2016/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 84. §] Bírók: Hercsik Zita, Kizmanné dr. Oszkó Marianne, Kovács Éva

Fővárosi Ítélőtábla

2.Pf.21.228/2016/3/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd (címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Németh és Palatics Ügyvédi Iroda (címe; ügyintéző: dr. Palatics Edit ügyvéd) által képviselt I.rendű alperes neve (I.rendű alperes címe) I. rendű és a dr. Gergely F. Tamás ügyvéd (címe) által képviselt II.rendű alperes neve (II.rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2016. június 14. napján kelt 19.P.20.446/2014/34. számú ítélete ellen a felperes részéről 35. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezését helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. rendű alperesnek 15.000 (tizenötezer) forint + áfa másodfokú perköltséget, valamint a Magyar Államnak külön felhívásra 96.000 (kilencvenhatezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Módosított keresetében a felperes annak megállapítását kérte, hogy az I. rendű alperes a ... oldalon, illetve az internetes portálon a ...-ei "..." című cikkében, a ...-ei "..." című cikkben, a ... napilap ...-ei számának 1. oldalán "..." című cikkben, valamint a 3. oldalán, illetve ugyanezen a napon a ... internetes oldalon "..." című cikkekben, továbbá a ... napilap ...-ai számának 3. oldalán, valamint a ... internetes oldalon ugyanezen a napon "..." című cikkben, a ... napilap ...-ai számának 10. oldalán, valamint a ... internetes oldalon ugyanezen a napon "..." című cikkben, a ... internetes oldalon ...-án "..." című cikkben, továbbá a ...-án "..." című cikkben közölt valótlan és sértő tényállításokkal megsértette a jóhírnévhez fűződő jogát. A II. rendű alperes vonatkozásában annak megállapítását kérte, hogy a II. rendű alperes megsértette a jóhírnévhez fűződő jogát azzal, hogy az I. rendű alperes által kiadott ... napilap ...-ai szám 10. oldalán megjelent "..." című cikkben, valamint a ... internetes oldalon ...-án ugyanilyen címmel megjelent cikkben a személyére vonatkozóan valótlan és sértő tényállításokat tett. Az I. rendű alperest 1.000.000 forint összegű nem vagyoni kártérítés és ennek a 2010. február 25. napjától, a II. rendű alperest 500.000 forint összegű nem vagyoni kártérítés és ennek a ... napjától járó késedelmi kamataiban kérte marasztalni. Kérte továbbá az I. és II. rendű alperest kötelezni elégtételadásra, az I. rendű alperes vonatkozásában a jogsértő állítások közlésével megegyező módon és időben a megfelelő nyilvánosság előtti közlemény adásával, míg a II. rendű alperest magánlevél formájában. Kérte az I. rendű alperes kötelezését a sérelmes helyzet megszüntetésére, ennek keretében a ... internetes portálon megtalálható - a keresetben részletezett - jóhírnevet sértő valótlan tényállításokat tartalmazó internetes cikkeknek az internetes oldalról történő eltávolítására, illetve a jogsértő részek nélküli szerepeltetésére.

Az I. rendű alperes a kereset elutasítását kérte. A jogsértések megállapítása körében részben a valósághű tájékoztatási kötelezettségére, részben a kereshetőségi jog hiányára hivatkozott. Álláspontja szerint a PK 14. számú állásfoglalásnak megfelelően járt el és ennek megfelelően nyilvánított véleményt, mely személyhez fűződő jogot nem sért. Utalt arra, hogy a felperessel szemben benyújtott vádirat a II. rendű alperes tanúvallomásán és az általa átadott hangfelvétel anyagán is alapul.

A II. rendű alperes a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott a felperessel szemben indult büntetőeljárásra és az annak során foganatosított nyomozati cselekményekre. Megítélése szerint a kereset tárgyává tett cikk okán nem következhetett be a felperes jóhírnevének sérelme, annak esetleges oka az a bűncselekmény lehet, melynek elkövetésével gyanúsítják.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az I. és a II. rendű alperesnek személyenként 60.000 forint perköltséget, míg az államnak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal külön felhívására 150.000 forint eljárási illetéket.

Határozatának indokolásában ismertette a perbeli időszakban hatályban volt 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 75. § (1) bekezdésében, 78. § (1) és (2) bekezdésében, a 84. § (1) bekezdésében foglalt szabályokat, a PK 12., 14. számú állásfoglalás rendelkezéseit. Ez utóbbi állásfoglalás vonatkozásában kiemelte, hogy a kialakult bírósági gyakorlat az abban írtakat kiterjesztően értelmezi.

Tényként állapította meg, hogy a felperes által sérelmezett közlemények egyfajta cikksorozatként jelentek meg, az I. rendű alperesi cikkekkel egyidejűleg szinte valamennyi sajtóorgánum beszámolt a felperest érintő büntetőeljárásról, az ügyben keletkezett sajtótájékoztatókról és a II. rendű alperes nyilatkozatairól. Ugyancsak tényként rögzítette, hogy a II. rendű alperes által készített hangfelvétel a büntetőeljárás részét képezte, melynek bizonyítékként történő értékelése nem képezheti a polgári bíróság feladatát, ahogyan a II. rendű alperes tanúvallomásának értékelése sem. Kizárólag a büntetőügyben eljáró bíróság jogosult a felmerülő bizonyítékok értékelésére és azok alapján jogi következtetések levonására.

Kifejtette, hogy az I. rendű alperes a sajtóban egyébként is fellelhető, a büntetőüggyel kapcsolatos információk és a II. rendű alperes által elmondottak alapján jelentette meg a kifogásolt cikkeket. A leírtak összességében egyeztek a II. rendű alperes által tett nyilatkozattal és a különféle sajtótájékoztatókon elhangzott hivatalos információkkal is.

Amellett, hogy az egyes cikkekben sérelmezett részleteket az adott cikk egésze alapján ítélte meg, nem hagyta figyelmen kívül azt sem, hogy a cikkek egymást követő napokon jelentek meg, így az átlagolvasó tisztában volt azzal, hogy a büntetőeljárás még folyamatban van és az milyen szakban tart, ezért szükségtelen minden közlés előtt vagy után tájékoztatást adni arról, hogy a büntetőeljárás még nem nyert jogerősen befejezést.

A felperes által valótlannak és sérelmesnek ítélt közlések vizsgálata során abból indult ki, hogy nem annak van jelentősége, hogy ténylegesen gyanú, vagy utóbb vád tárgyát képezte-e az adott közlés, hanem annak, hogy a hangfelvételek, illetőleg a tanúvallomás ezen közléseket alátámasztotta-e. E körben megállapította, hogy valamennyi sérelmezett közlés a hangfelvételen megtalálható, illetőleg a hangfelvételen elhangzottak alapján vont le a II. rendű alperes olyan következtetéseket, melyeket a tanúvallomásában a nyomozóhatóság előtt is megerősített. Kiemelte azt, hogy a II. rendű alperest a büntetőeljárás során a hatóságok tanúként hallgatták meg, a hamis tanúzás törvényes következményeire történő figyelmeztetést követően. Ennek során a II. rendű alperes a perbelivel egyező nyilatkozatot tett, az általa elmondottak valóságtartalmának vizsgálata pedig ugyancsak a büntetőbíróság hatáskörébe tartozik. A személyiségvédelmi per nem szolgálhat a büntetőeljárás "árnyékperéül", azonban a bizonyítékok körében külön jelentőségét látta annak, hogy a II. rendű alperes a büntetőeljárásban a hamis tanúzás törvényes következményeire történő figyelmeztetés mellett tette meg a perbelivel egyező nyilatkozatát. Mindemellett a büntetőeljárás adatai között nyomatékkal szerepel a II. rendű alperes tanúvallomása és az általa készített hangfelvétel, mely felvételen szereplő ... a hanganyagot sajátjaként elismerte, azok valóságtartalmát a 70.P.20.679/2015. számú perben nem tette vitássá.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!