Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2008.31 A Győri Ítélőtábla Polgári Kollégiumának 1/2007. (XII. 7.) sz. kollégiumi véleménye a fedezetelvonó szerződés néhány kérdéséről

A vélemény indokolásában a fedezetelvonó ügylettel (az ügylet) kapcsolatos fogalmakat az alábbi értelemben használjuk:

Hitelező: akinek a kielégítési alapját a perben kifogásolt, a további két szereplő (adós és Szerző fél) között létrejött ügylet részben vagy egészben elvonja. A Ptk. 203. § (1) bekezdése őt harmadik személyként nevesíti, hiszen ő a támadott ügyletnek nem alanya.

Adós: akinek a Hitelezővel szemben (jellemzően) fizetési kötelezettsége áll fenn, s aki a támadott ügylettel a helytállási kötelezettségének fedezetét - egy végrehajtás során megragadható vagyontárgyát - elidegeníti.

Szerző fél: aki e vagyontárgyat az Adóstól megszerzi.

Az ügylet tárgya (a fedezet): jellemzően valamely dolog, főként ingatlan, vagy valamely nagyobb értékű ingóság, azonban a kör ennél szélesebb is lehet - s az időnként használt vagyontárgy megnevezés erre utal -: beletartozhat bármely a hitelező követelésének kielégítésére alkalmas követelés vagy jog (például társasági részesedés), amelynek elvonása a hitelező követelésének kielégítését egészben vagy részben lehetetlenné teszi.

Elvonás: Ingyenes átruházás esetén, valamint mikor az ügyletkötő felek csak elszínlelik az ellenszolgáltatás nyújtását, de valóságosan az átruházás ingyenesen történik; a fedezet elvonása tényállási elem megvalósul.

A fedezetelvonó szerződés törvényi definíciójából azonban szükségszerűen következik, hogy nemcsak az ingyenes, hanem az ellenszolgáltatás fejében történő átruházás is minősülhet relatíve hatálytalannak.

Amikor a ténylegesen nyújtott ellenszolgáltatásnak fedezeti értéke nincsen, mert végrehajtásra, ekként a hitelező kielégítésére nem alkalmas; valamint akkor is, amikor a szerző fél által nyújtott ellenszolgáltatás eleve nem az adós, hanem más - jellemzően az adós társaságot tulajdonló tag(ok) személyes - vagyonát gyarapítja (mert például az ellenérték kifizetése az ügyvezető saját számlájára történik), a fedezet elvonása nyomban az ügyletkötéskor bekövetkezik.

Az elvonás tényállási megvalósulhat azonban akkor is, ha az ellenszolgáltatás az ügyletkötéskor az adós vagyonát valóságosan gyarapítja: a teljesítés az adóshoz vagy az adós egy fennálló tartozásának (gyakran a tag tagi kölcsön címén nyilvántartott követelésének) a rendezéseként megtörténik. Bár ilyenkor a vagyon értéke nem változik az ügyletkötés időpontjában - egy vagyoni értékkel rendelkező dolog az adós vagyonából ki-, ugyanakkor az érte befolyó ellenérték a vagyonába bekerül - a helyes értelmezés szerint azonban a vizsgált törvényi rendelkezésben szankcionált elvonás nem szükségszerűen a vagyontárgy elidegenítésekor válik perfektté, miként a ténylegesesen ingyenes átruházásnál mindig, hanem bekövetkezhet az egy későbbi időpontban is. Így megállapítható az elvonás azokban az - egyébként jellemző - esetekben is, amikor azzal a szándékkal, hogy az adós menekülhessen a követelések vagy egyes követelések érvényesítése elől, egy esetleges végrehajtás során fellelhetőnek és ezért jól megragadhatónak tekinthető vagyontárgyát (ingatlan, ingóság) elidegeníti, a helyébe lépő könnyen elvonható másik vagyonelemet (jellemzően pénzt) pedig utóbb elvonja (kivonja, eltünteti).

Rosszhiszeműség: Nem ingyenes átruházásnál a törvényi következmények kiváltásához szükséges további elem a rosszhiszeműség.

A létező hitelezői igény előli - kifejtett módon megvalósuló - elvonásra irányuló szándékos magatartás tölti ki tartalommal a relatív hatálytalanság megállapításához a törvényi tényállás által megkövetelt rosszhiszeműség fogalmát, amelyet - bizonyítás vagy a jogszabály által felállított vélelmek alapján - a szerző félnél szükséges kimutatni. (Elképzelhetetlen persze olyan tényállás, ahol a szerző fél ebben az értelemben vett rosszhiszeműsége megvalósulhat úgy, hogy hasonló tartalommal az adós nem volt rosszhiszemű.)

A szerző fél rosszhiszemű cselekvősége - a büntetőjog területéről kölcsönzött fogalommal élve - nem csak egyenes, hanem a fedezet hiányába belenyugvó (eshetőleges) szándékkal is megvalósulhat.

I.

A fedezetelvonó szerződés azon törvényi tényállási elemét, miszerint a kifogásolt szerződésnek harmadik személy igénye kielégítési alapját kell részben vagy egészben elvonnia, akként kell értelmezni, hogy a harmadik személyt (hitelezőt) megillető követelésnek a fedezetelvonó ügylet megkötésének időpontjában már léteznie kell, és a perindításkor - nem pedig a fedezetelvonónak állított szerződés megkötésekor - kell az igény (bíróság előtti érvényesíthetőség) stádiumában lennie.

A Hitelező és ebből következően az Adóssal szemben fennálló követelés a fedezetelvonó ügylet szükségszerű fogalmi eleme, abban az értelemben, hogy a követelésnek már az ügylet időpontjában léteznie kell.

A Ptk. 203. § bekezdése akként fogalmaz, hogy az igény kielégítési alapjának elvonása eredményezhet hatálytalanságot a hitelező irányában, amellyel kapcsolatosan joggal tehető fel az a kérdés, amit egy tanulmány ekként fogalmaz meg: "Az alanyi jogosultság keletkezése és annak igénnyé válása közötti időszakban létrejött ügylet fedezetelvonónak tekinthető-e"? Az abban kifejtett vélemény szerint a passzív létszakban lévő (még nem érvényesíthető, tehát igénynek nem tekinthető alanyi jog) védelme nem indokolt a fedezetelvonó ügylettel szemben, vagyis a passzív létszakban lévő alanyi jog védelme nem szükséges.

A jogirodalom - szoros értelemben véve - az igény fogalma alatt az alanyi jogot abban az állapotában érti, amikor az már keresettel is érvényesíthető. Ebben az értelemben nem igény tehát a még nem esedékes kötelmi jogi követelés.

A LB. Pfv. II. 21.825/2002/5. számú határozatában kifejtett értelmezés kimondja: "a szerződés fedezetelvonó jellegének megállapításához nincs szükség arra, hogy az igény, amelynek kielégítési alapján a szerződés részben vagy egészben elvonja, jogerős határozatban megítélt követelés legyen … elegendő, ha a szerződés megkötésékor az igény fennáll".

A Győri Ítélőtábla által felülbírált egyik ügyben (Gf. IV. 20.139/2006/5.) az I. r. alperes arra hivatkozással támadta az elsőfokú marasztaló ítélet, hogy a fedezetelvonónak minősített adásvételi szerződés megkötésének időpontjában a felperes igénye még nem volt esedékes a teljesítési határidő meghosszabbítása miatt. A másodfokú ítélet kifejti: téves az az álláspont, hogy a 203. §-a csak a követelés lejárata, esedékessé válása után kötött ügyletek hatálytalanságának megállapítására ad lehetőséget, … a felperes igénye a szerződésen alapszik, az igényt a szerződéskötés keletkeztette.

Az idézett határozatok tartalmilag a jogszabályhely vizsgált fogalmát helyesen értelmezik, indokolt azonban az "igény" értelmének egyértelművé tétele végett még egzaktabb módon fogalmazni, a vélemény I. pontja szerinti tartalommal.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!