Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1997.6.271 I. A tárgyalás előkészítése során az elsőfokú bíróságnak módja van arra, hogy a vádirati tényállás alapján a büntetőeljárást - büntethetőséget kizáró okra alapítva - megszüntethesse, ha az erre vonatkozó bizonyítékok között a választást igénylő mérlegelési lehetőség kizárt, és egyértelmű bizonyítékok állnak rendelkezésre;

abban az esetben azonban, ha a büntethetőséget kizáró okot megalapozó tényre nézve az eljárás során eltérő bizonyítékok merültek fel, a tárgyalás előkészítése során a büntethetőséget kizáró okra alapított megszüntető végzés meghozatalának nincs helye, hanem ilyen esetben a bíróság csak a tárgyaláson megvizsgált bizonyítékok értékelése alapján határozhat [Be. 10. § (2) bek., 13. § a) pont, 170. § (1) bek. c) pont].

II. Ha a sértett a valódinak látszó riasztópisztolyt lövésre emeli, és az elkövető abban a tudatban, hogy ez a fegyver valódi, a támadóját lelövi: a tárgyalás előkészítése során az elkövető ellen büntethetőséget kizáró okból - de nem jogos védelem, hanem tévedés címén - kell az emberölés bűntette miatt indított büntetőeljárást megszüntetni [Btk. 27. § (2) bek., 29. § (1) bek.].

A főügyészség vádat emelt a Fővárosi Bíróság előtt az I. r. vádlott ellen emberölés bűntette és súlyos testi sértés bűntette; a II. r. vádlott ellen garázdaság vétsége; a III. r. vádlott ellen pedig kitartottság bűntette miatt.

Az elsőfokú bíróság a tárgyalás előkészítése során 1996. szeptember 19-én tanácsülésen meghozott végzésével az I. r. vádlott ellen indított büntetőeljárást mindkét bűntett tekintetében megszüntette, ugyanakkor a II. és III. r. vádlottak ügyét - hatáskör okából - áttette a kerületi bírósághoz. A bűnjelként lefoglalt Parabellum pisztolyt és a tárat a lefoglalás megszüntetése mellett az I. r. vádlottnak kiadni rendelte, elrendelte a bűnjelként lefoglalt 7 db pisztolyhüvely megsemmisítését, a néhai sértett lefoglalt ruhaneműit annak hagyatékába utalta, s megállapította, hogy a bűnügyi költségből 78 175 forint az államot terheli.

A vádiratban foglalt tényállás a következő.

Az I. r. vádlott a vádbeli napon este a fiával, a III. r. vádlottal a parkolóhelyen tartózkodott, amikor megjelent ott a II. r. vádlott a testvérével, a néhai sértettel. A II. r. vádlottnál egy szamurájkard, a sértettnél pedig egy valódinak látszó riasztópisztoly volt. Szitkozódva felelősségre vonták az I. r. vádlottat és a fiát, hogy miért tartózkodnak ott. Az I. r. vádlott erre elővette az engedéllyel magánál tartott pisztolyát, és két riasztólövést adott le.

A II. r. vádlott ekkor odament a III. r. vádlotthoz, és a szamurájkardot a nyakához tette. Az I. r. vádlott úgy ítélte meg, hogy a sértett a pisztolyt tartó kezét kezdi felemelni, és ekkor annak altestére irányzott három lövést adott le és egy célzott lövést a II. r. vádlott lábára.

A sértett a lövések következtében a helyszínen meghalt, a II. r. vádlott pedig a combján nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a bizonyítékokkal alátámasztott vádirati tényállásból egyértelműen az a jogi következtetés vonható le, hogy az a két személy, akik egyikét az I. r. vádlott megölte, míg a másik sérelmére súlyos testi sérülést okozott, az I. r. vádlott és a fia - a III. r. vádlott - ellen, azok életét közvetlenül fenyegető támadást hajtottak végre. Az I. r. vádlott a jogtalan támadás elhárítása végett cselekedett, és a cselekménye a jogtalan támadás elhárításához szükséges volt. Mivel a vádirati tényállás alapján is megállapítható a jogos védelmi helyzet, a tárgyaláson történő bizonyítás felvételére nincs szükség. A jogos védelemben történt elkövetés miatt az I. r. vádlottal szemben a Be. 13. §-a a) pontjának első fordulatában meghatározott büntethetőségi akadály áll fenn, ezért a Be. 170. §-a (1) bekezdése c) pontjának első fordulata alapján az eljárás megszüntetésének van helye.

A végzés ellen az ügyész fellebbezést jelentett be. Álláspontja szerint, mivel a vádirati tényállás ellentétes vallomások mérlegelésén alapszik, az elsőfokú bíróság maga is mérlegeléssel állapította meg a tényállást, amikor a végzésben a vádirattal azonosan rögzítette a történeti eseményeket. Erre azonban a tárgyalás előkészítése során nincs törvényes lehetőség, mivel a Be. 10. §-ának (2) bekezdése szerint a bíróság az ügydöntő határozatát a tárgyaláson közvetlenül megvizsgált bizonyítékokra alapítja, és ez a szabály a bűntetti eljárásban minden olyan esetben irányadó, amikor az ellentétes bizonyítékok közül egyesek elfogadása, mások elvetése felől kell dönteni. Az adott esetben az emberölés elkövetési körülményeiről szóló bizonyítékok: az I. és III. vádlott, valamint a II. r. vádlott vallomásai között alapvető eltérések vannak, ezért tárgyalás tartása nélkül az ügyet nem lehet érdemben elbírálni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!