Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Törvényszék P.20290/2020/51. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1997. évi XI. törvény (Vt.) 19. § (3) bek., 36/A. § (1) bek.] Bíró: Habulin István

Kapcsolódó határozatok:

*Győri Törvényszék P.20290/2020/51.*, Győri Ítélőtábla Pf.20139/2022/8., Győri Törvényszék P.20049/2023/6., Győri Ítélőtábla Pf.20073/2023/4.

***********

Győri Törvényszék

P.20.290/2020/51. sz.

A Győri Törvényszék a Szegedi Ügyvédi Iroda (cím1; ügyintéző: dr. Szegedi András ügyvéd) által képviselt cím2 alatti felperesnek a Szalai Ügyvédi Iroda (cím3; ügyintéző: dr. Szalai Péter ügyvéd) által képviselt cím4 alatti alperes ellen 3.000.000 Ft megfizetése iránti perében meghozta az alábbi

ítéletet:

A bíróság kötelezi az alperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a felperesnek 3.000.000 (hárommillió) Ft-ot.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a felperesnek 470.100 (négyszázhetvenezer-egyszáz) Ft perköltséget.

A perrel felmerült, a fentieket meghaladó perköltségét mindegyik peres fél maga viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítésétől számított tizenöt napon belül a Győri Ítélőtáblához intézett fellebbezésnek van helye, amely fellebbezést a Győri Törvényszéknél lehet írásban elektronikus úton előterjeszteni.

A napokban megállapított határidőbe nem számít bele az évnek a július 15-től augusztus 20-ig terjedő időszaka (ítélkezési szünet), és az ítélkezési szünet időszakára tárgyalást kitűzni nem lehet.

A bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha

- a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri,

- a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy

- tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni.

A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie.

Indokolás

[1] A bíróság a peres felek írásbeli és szóbeli nyilatkozatai, tanú1 és tanú2 tanúknak a 36. számú tárgyalási jegyzőkönyvben rögzített vallomásai, a bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő 44. számú írásbeli igazságügyi szakértői véleménye mint a peres eljárás során felmerült bizonyítékoknak az egybevetése alapján az alábbi tényállást állapította meg.

[2] A peres felek között létrejött megállapodás alapján jogdíj adásvételi szerződés megnevezéssel az alábbi tartalommal két okirat jött létre.

[3] Az egyik okirat szerint [P.20.290/2020/13/B/1.] a szerződés tárgya az alperes mint eladó tulajdonát képező, a hivatal1-nél ügyiratszám1 ügyiratszámon nyilvántartásba vett nyilvántartási szám1 nyilvántartási számú jogdíj, amelyet "megnevezés 1" című dokumentumot saját szakirodalmi műveként vettek nyilvántartásba, amely "megnevezés1"-védjegy néven szerepel, és amely az eladó alperes 62%-os kizárólagos tulajdonában áll. A szerződő felek által kölcsönösen elfogadott vételár 3.000.000 Ft, melyet a felperesi vevő az adásvételi szerződés megkötésekor egyösszegben fizet meg, a vételár megfizetésével a felperesi vevő 5% jogdíj tulajdonosává válik. Az eladó alperes feltétlen garanciát vállalt, hogy a jelen szerződésben kikötött jogdíj per-, teher- és igénymentes, vállalta továbbá, hogy a jogdíj lényeges tulajdonságairól tájékoztatja a felperesi vevőt. A jogdíjból származó bevételek elszámolása minden esetben az alperesi eladó és a felperesi vevő között történik, az alperesi eladó köteles az értékesítő partnerektől kapott elszámolást bemutatni a felperesi vevőnek. Ha a felperesi vevő a későbbiekben eladja a megvásárolt részét, azt csak az alperesi eladó részére kínálhatja fel. A jelen előszerződésben nem szabályozott kérdésekben a Ptk.-nak az előszerződésekre vonatkozó 208. §-át, az adásvételre vonatkozó 365-369. §-ait kell alkalmazni. A jelen szerződés kettő példányban készült, melyet a szerződő peres felek mint akaratukkal mindenben megegyezőt aláírásukkal megerősítettek.

[4] A másik okirat [P.20.290/2020/13/B/2.] szerint a szerződés tárgya az alperes mint eladó tulajdonát képező, a hivatal1-nél ügyiratszám1 ügyiratszámon nyilvántartásba vett nyilvántartási szám1 nyilvántartási számú jogdíj, amelyet "megnevezés1" című dokumentumot saját szakirodalmi műveként vettek nyilvántartásba, amely "megnevezés1"-védjegy néven szerepel, és amely az eladó alperes 62%-os kizárólagos tulajdonában áll. A szerződő felek által kölcsönösen elfogadott vételár 3.000.000 Ft, melyet a felperesi vevő az adásvételi szerződés megkötésekor egyösszegben fizet meg, a vételár megfizetésével a felperesi vevő 5% jogdíj tulajdonosává válik. Az eladó alperes feltétlen garanciát vállalt, hogy a jelen szerződésben kikötött jogdíj per-, teher- és igénymentes, vállalta továbbá, hogy a jogdíj lényeges tulajdonságairól tájékoztatja a felperesi vevőt. A jogdíjból származó bevételek elszámolása minden esetben az alperesi eladó és a felperesi vevő között történik, az alperesi eladó köteles az értékesítő partnerektől kapott elszámolást bemutatni a felperesi vevőnek. Ha a felperesi vevő a későbbiekben eladja a megvásárolt részét, azt csak az alperesi eladó részére kínálhatja fel. A jelen előszerződésben nem szabályozott kérdésekben a Ptk.-nak az előszerződésekre vonatkozó 208. §-át, az adásvételre vonatkozó 365-369. §-ait kell alkalmazni. A jelen szerződés kettő példányban készült, melyet a szerződő peres felek mint akaratukkal mindenben megegyezőt aláírásukkal megerősítettek.

[5] A szerződésre [P.20.290/2020/13/B/2.] kézírással rávezetett írásbeli nyilatkozat szerint az alperes vállalta, hogy harminc napon belül visszavásárolja a jogdíjat az eredeti áron 3.000.000 Ft-ért.

[6] Felperes fenntartott keresetében 3.000.000 Ft és a perköltség megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Perköltségként a megbízási szerződésen alapuló ügyvédi munkadíjat, valamint a fizetési meghagyásos eljárás költségét és a peres eljárásra kiegészítő eljárási illetéket érvényesítette.

[7] Felperes fenntartott keresete négy, az alábbi sorrendiség szerinti semmisségi okra hivatkozott: jogszabályba ütközés, jogszabály megkerülése, jóerkölcsbe ütközés és lehetetlen szolgáltatás. Felperes jogi érvelése szerint a tandíjalap, a felsőoktatási tanulmányokat finanszírozó megtakarítási program nem minősül szerzői műnek, így szakirodalmi műnek sem, szerzőség és szerzői jogi tulajdon a tandíjalapon nem keletkezett. Felperesi álláspont szerint a szerződés azért ütközik jogszabályba, mert meghatározott jogot nem lehet adásvétel jogcímén megszerezni, a szerződés tárgya nem képezheti adásvétel tárgyát, mert nem minősül olyan dolognak, amelyre a tulajdonjog kiterjed. A szerződés tárgya nem szerzői mű, ezért szerzői jogi védelem nem illeti meg. Abban az esetben, ha a szerződés befektetési jogviszony létrehozására irányult, úgy ez a szerződés a befektetési vállalkozásokról szóló törvény jogszabályi rendelkezéseinek megkerülését jelenti annak érdekében, hogy az alperesnek ne kelljen megfelelnie a befektetési vállalkozásokkal szemben a jogszabály által teremtett feltételeknek.

[8] Felperes a jóerkölcsbe ütközés jogcímén a szerzői műhöz kapcsolódóan befektetési lehetőségként történt eladást a piramisjátékhoz hasonlította, amely piramisjáték jóerkölcsbe ütközőnek minősül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!