BH 1984.10.380 Ha az elkövető az eltulajdonított dolog megtartása végett erőszakot alkalmaz, majd a sértett leütése után annak pénzét elveszi: a több mozzanata magatartás természetes egység keretébe tartozó rablásként minősül [Btk. 12. § (1) bek., 321. § (1) és (2) bek., 322. § (1) bek. b) pont].
A járásbíróság a terheltet kifosztás büntette és könnyű testi sértés vétsége miatt mint többszörös visszaesőt - halmazati büntetésül - 2 évi, fegyházban végrehajtandó szabadságvesztésre és 2 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.
A többszörös visszaeső terhelt egész nap csavargott és italozott. Az esti órákban a MÁV állomáson megismerkedett a sértettel, akivel folytatta az italozást. A sörözőben a terheltnek elfogyott a pénze, ezért a sértett egy 500 forintos bankjegyet adott át neki azzal, hogy a rendelt italt fizesse ki. A terhelt a fizetést követően a visszajáró pénzt nem adta át a sértettnek, azt magánál tartva a sörözőből eltávozott.
A sértett a terhelt után sietett. Amikor utolérte, a terhelt megfordult, és úgy megütötte a sértettet az arcán, hogy az a földre esett. Ezt követően a terhelt a sértett zsebéből 1500 forintot vett magához, majd a helyszínről elmenekült. A sértett a bántalmazás következtében a bal arcfélen horzsolással járó 8 napon belüli sérülést szenvedett.
Az ítélet ellen a téves jogi minősítés és a büntetés kiszabása miatt emelt törvényességi óvás alapos.
A bűncselekmény jogi minősítése téves.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!