Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1997.3.126 A hatásköri szabályok megkerülése végett nem lehet a közhatalmi jogosítványok gyakorlásával összefüggő kárigényeket kizárólag a szerződésen kívüli károkozás általános rendelkezései alapján elbírálni [Ptk. 339. § (1) bek., 349. § (1) bek., Pp. 23. § (1) bek. b) pont. 129. § (1) bek.].

A felperes keresetében 6 000 000 forint kártérítés megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Igényét részben arra alapozta, hogy az alperes jogelődje (a továbbiakban: az alperes) a bíróság rendelkezése ellenére sem biztosított lakást a volt férje részére, ezért 1987-ben ő kényszerült két kiskorú gyermekével együtt a közös lakásból elköltözni. Károsodása másrészt azzal függ össze, hogy az 1986-ban benyújtott lakásigénylése ellenére az alperes nem ajánlott fel megfelelő lakást, nem tett eleget a saját, 1993. április 1-jén hozott határozatában foglaltaknak sem, amellyel felvette az 1993. évi és az 1994. I. félévi lakáskiutalási névjegyzékbe. Keresetében jogszabályra nem hivatkozott.

Az alperes a felperes keresetének elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. Döntésének indokolásában arra hivatkozott, hogy az alperest sem a Ptk. 6. §-a, sem a 339. §-ának (1) bekezdése alapján nem terheli kártérítési felelősség. Az indokolásában azt is rögzítette, hogy hatáskör hiányában ".....a Ptk. 349. §-a (1) bekezdésében megvalósuló károkozást a bíróság nem vizsgálta, ezzel kapcsolatos igényét a felperes külön perben érvényesítheti a per elbírálásánál hatáskörrel rendelkező bíróság előtt."

Az ítélet elleni fellebbezésében a felperes változatlanul a 6 000 000 forint kárának megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Hivatkozása szerint az alperes felelőssége azért is fennáll, mert lakásigényével összefüggésben a saját rendeleteit sértette meg. A fellebbezési tárgyaláson a jegyzőkönyv szerint kijelentette: "....én megértettem azt a kioktatást, hogy az államigazgatási jogkörben okozott kár iránti igényt első fokon a megyei bíróságnál kell érvényesítenem. Ezt az igényt nem tekintem ebben az eljárásban ezért érvényesítettnek."

A másodfokú bíróság ítéletében a városi bírósági ítéletét az 1994. január 1. napjától érvényesített kártérítés és a perköltség tekintetében helybenhagyta. Ezt meghaladóan az 1993. december 31. napjáig érvényesített kárigény tekintetében az ítéletet hatályon kívül helyezte, és a pert megszüntette. Megállapítása szerint a felperes az 1994. január 1-jéig terjedő igényét államigazgatási jogkörben okozott kárként érvényesíthette, mert az - állítása szerint - az alperesi lakásügyi hatóság eljárásával, mulasztásával függ össze. A kárigény e részének elbírálására azonban a Pp. 23. §-a (1) bekezdésének b) pontja értelmében a városi bíróságnak nem volt hatásköre, ezért ".....az 1993. december 31-ig történt intézkedésekkel és mulasztással kapcsolatos kárigény tekintetében a megyei bíróság az ítéletet hatályon kívül helyezte, a pert megszüntette [Pp. 251. §-ának (1) bekezdése, 157. §-ának a) pontja, 130. §-a (1) bekezdésének b) pontja)". Az ítélet indokolása szerint a felperesnek az 1994. január 1-jétől előterjesztett kártérítési igénye alaptalan. Az alperesnek a tulajdonában álló lakások bérletének szabályairól szóló 1/1994. (I. 20.) rendelete 38. §-ának (1) bekezdése szerint a közgyűlés által jóváhagyott lakáskiutalási névjegyzéken szereplő és lakásjuttatásban még nem részesült igénylőknek ezen rendelet szerint kell lakást bérbe adni. E rendeletnek megfelelően az alperes több lakást is felajánlott a felperesnek. A felperes ezeket nem fogadta el, a lakásigénye mértékét meghaladó szobaszámú lakás bérbeadását követelte. A másodfokú bíróság álláspontja szerint az ilyen lakás felajánlásának elmaradása nem alapoz meg kártérítési igényt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!