Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.12.397 I. Az államtitoksértés megvalósulásának nem feltétele az adott dokumentum helyes vagy helytelen minősítése és a titkosítás hosszabb vagy rövidebb idejének sincs jelentősége - Annak van jelentősége, hogy az irat titkos minősítését az ahhoz hozzájutó személyek, az iraton lévő jelzések, vagy az irat tartalma alapján felismerhették-e [Btk. 221. § (1) bek.].

II. Jogkérdésben a büntetőeljárásban szakértői vélemény nem szerezhető be - Az ilyen kérdésben véleményt nyilvánító szakértő a szakértői kompetenciáján túlterjeszkedik [Be. 78. § (1)-(4) bek.].

A F. Bíróság 2005. év november hó 18. napján kelt ítéletében dr. K. M. vádlottat az ellene államtitok-sértés bűntette miatt emelt vád alól felmentette.

Az elsőfokú bíróság az alábbi tényállást állapította meg:

2004. május közepén egy ismeretlen személy ismeretlen módon és körülmények között egy levélről készült fénymásolatot juttatott el a N. című újság B. városban lévő főszerkesztőségébe, H. I. részére.

H. I. a lap felelős szerkesztője a két oldalas, összetűzött, fénymásolt iratot átolvasta és abból megállapította, hogy a levelet az egyik megyei főkapitány írta az azonos megyében dolgozó megyei főügyész-helyettes részére, 2003. szeptember hó 1. napján.

Ezt a levelet a H. Megyei Rendőr-főkapitányságon államtitoknak minősítették és Tük. számon iktatták, így az eredeti levél első oldalán a jobb felső sarokban feltüntették, hogy "Államtitok! Szigorúan titkos! Nem másolható!"

A N. szerkesztőségébe eljuttatott fénymásolaton azonban a minősítési jelzet már nem szerepelt, ugyanis a fénymásolatot a minősítési jelzet kitakarásával készítették el.

H. I. a fénymásolatot átadta a vádlottnak azzal, nézze meg, hogy az abban foglaltakkal mit lehet kezdeni és ellenőrizze le azok valóságtartalmát is.

A levél többek között azt is tartalmazta, hogy "A fenti számú titkos nyomozásban keletkezett telefonlehallgatás anyagait, leplezett meghallgatásokról készített jelentéssel a titkos nyomozás során beszerzett adatokból a nyílt ügyben felhasználható anyagok átadására vonatkozó állásfoglalás végett felterjesztem." - "Álláspontom szerint a titkosszolgálati eszközök és módszerek alkalmazásának eredményeként rendelkezésre álló információk ..." - "A titkos nyomozásban keletkezett adatok feldolgozását követően ..."

A vádlott a levél tartalmának áttanulmányozása során látta, hogy a levelet a megyei főkapitány írta a megyei főügyész-helyettesnek egy konkrét bűncselekményben folytatott nyomozás eredményeinek összefoglalójaként.

Ennek megfelelően a vádlott 2004. május 20-án először az érintett megyei főkapitányt hívta fel telefonon és érdeklődött a levélben rögzített adatok felől. A főkapitány, aki a beszélgetés alapján tudta, hogy az általa aláírt levél a Cs. R. néven bemutatkozó újságírónő birtokában van és tudta azt is, hogy ezt államtitoknak minősítették, az újságíró kérdéseire nem válaszolt, illetve a kérdéseket elhárította azzal, hogy az ügyben nem kíván nyilatkozni.

Ezt követően a vádlott két alkalommal is felhívta a levél címzettjét, a megyei főügyész-helyettest, akitől ugyancsak a levél tartalmával, a titkos nyomozással kapcsolatban szeretett volna információkat kapni. A főügyész-helyettes számára a beszélgetésből egyértelműen kiderült, hogy az újságírónő birtokában van az az államtitoknak minősített levél, amelyet a főkapitány írt neki. A főügyész-helyettes azonban sem a titkos nyomozással, sem a levéllel kapcsolatban semmiféle információt nem szolgáltatott a vádlottnak. A kérdések megválaszolása elől ő is elzárkózott, ezt kifejezetten közölte a vádlottal, ugyanakkor a nyomozás egyes részleteiről nyilatkozott az újságírónak.

A levél írójával és a levél címzettjével történő többszöri beszélgetés alapján a vádlott tisztában volt azzal, hogy a levélben érintett körben nyomozást folytattak, viszont senki nem közölte vele, hogy az a levél, amely a birtokában van, államtitoknak minősül.

Ilyen előzmények után a vádlott a levél tartalma és a beszerzett további információk alapján a N. című napilap 2004 májusában megjelenő számaiban cikksorozatot közölt, amelyben az utolsó számban a megjelent írása mellékleteként a főkapitány által írt levelet közzétette.

Az ítélet ellen az ügyész jelentett be fellebbezést a bűnösség megállapítása és büntetés kiszabása érdekében. Írásbeli indokolásában kifejtette, hogy a vádban szereplő levél, melyet a vádlott nyilvánosságra hozott, államtitoknak minősülő adatokat tartalmazott. E tekintetben nem fogadható el a szakértő ezzel ellentétes álláspontja, aki egyébként is csak szakkérdésről adhat véleményt, a jogkérdés eldöntése a bíróság kompetenciájába tartozik, azonban a bíróság indokolási kötelezettségének nem tett eleget. Ezzel szemben az állapítható meg, hogy az államtitokról és a szolgálati titokról szóló 1995. évi LXV. törvény (továbbiakban: Ttv.) - Titoktörvény - rendelkezései alapján a levélben írtak államtitkot képeztek: a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (Rtv.) 63. § (2) bekezdése alapján ugyanis a titkos információgyűjtés során beszerzett adat, illetve maga az információgyűjtés ténye és technikai részlete államtitoknak minősül. A titokvédelmi törvényhez képest a rendőrségi törvény pedig prioritást élvez.

Ugyancsak elfogadhatatlan, hogy a vádlott terhére sem a szándékosságot, sem pedig gondatlanságot nem állapította meg az elsőfokú bíróság, noha ezzel "hipotetikus módon" foglalkozott. Ezzel szemben a vádlott - vallomásai szerint - nem is vizsgálta, hogy a dokumentumokban írtak államtitkot képezhetnek-e, mert ez nem az ő feladata, ezért nem is foglalkozott a fejléc, ügyszám hiányával, kitakarásra utaló jelekkel és a megjelenés előtt semmiféle lépést nem tett annak érdekében, hogy a levélben szereplő kifejezések jogszabályi hátterét - jogászi végzettségétől függetlenül - ellenőrizze. Cselekvőségét nem érinti, hogy sem a rendőrfőkapitány, sem a főügyész-helyettes nem hívták fel a figyelmét arra a körülményre, hogy államtitok van a birtokában.

A fellebbviteli főügyészség átiratában a fellebbezést fenntartva bizonyítás felvételét indítványozta, melynek keretében szükségesnek tartotta a Megyei Rendőr-főkapitányság megkeresését annak tisztázására, hogy a nyílt nyomozás során a vádbeli levélben említett bizonyítási eszközöket felhasználták-e. Az Rtv. 63. § (2) bekezdése szerint ugyanis az átiratban szereplő titkos nyomozás során végzett titkos információgyűjtés ténye a törvény rendelkezése alapján államtitoknak minősül. Ez a rendelkezés kógens, szemben az 1995. évi LXV. törvény 2. számú melléklete 1/g) pontjában meghatározott mérlegelést engedő megfogalmazással. Az Rtv. hivatkozott rendelkezése alapján a titkos információgyűjtés tényének kiemelt védettsége az azzal beszerzett adatok büntetőeljárásban bizonyítási eszközként való felhasználásáig tart.

A másodfokú nyilvános ülésen az ügyész fellebbezését fenntartotta, írásbeli indítványának megfelelően kérte a másodfokú eljárásban bizonyítás lefolytatását. Egyebekben indítványozta a vádlott bűnösségének megállapítását. Kifejtette, hogy a vád tárgyát nem csupán az abban idézett kivonatok, hanem a cikk egésze, a közlésre kerülő valamennyi titkos információgyűjtéssel beszerzett, valamint erre utaló adat képezte. Az érintettek személyiségi jogának tiszteletben tartása miatt nem részletezte a vádiratban az ügyészség a levél teljes szövegét. Az átiratban szereplő adatok megfelelnek a Ttv. rendelkezéseinek, nem kellett őket újra minősíteni, az eredeti jelzet megismételhető volt. Az Rtv. 63. § (2) bekezdése szerint a titkos információgyűjtés tényének nyilvánosságra hozatala önmagában megalapozta az államtitok-sértést. Ezért a vádlott bűnösségének megállapítására és pénzbüntetés kiszabására tett indítványt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!